Sklíčka hodiniek: To najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť

Sklíčka hodiniek rozdeľujeme na niekoľko druhov
Zdieľaj
LinkedIn

Sklíčka tvoria nenahraditeľnú a neoddeliteľnú súčasť hodiniek. Často tiež prezrádzajú, či sú hodinky dostatočne odolné a kvalitné. Vedeli ste však, že sklíčka hodiniek môžu byť vyrobené z rôznych materiálov?

Obsah článku

Typy hodinkových sklíčok

Hodinkové sklíčko slúži najmä na ochranu ciferníka. Okrem toho ale môže dodávať hodinkám jemnosť a krásu. V súčasnosti rozlišujeme hneď niekoľko typov sklíčok. V nasledujúcich riadkoch sa zameriavame na 3, ktoré sú v hodinkovom priemysle používané najviac.

Akrylátové alebo plastové sklíčka hodiniek

Akrylátové sklíčko patrí medzi tie najlacnejšie. V podstate ide o plastové sklíčko, ktoré je ľahké, pružné a relatívne pevné. Nie je však dostatočne odolné voči poškrabaniu. Na druhej strane, pod rukami odborníka sa dajú škrabance na akrylátových sklíčkach odstrániť a opraviť. Ich nevýhodou je ale nedostatočná jasnosť.

Výhody

+ nízka cena
+ ľahkosť, pružnosť, pevnosť
+ škrabance sa dajú odstrániť a opraviť

Nevýhody

– náchylné na poškriabanie
– nedostatočná jasnosť

Náš tip: Akrylátovým sklíčkom sú vybavené napríklad dámske hodinky Casio Youth Ladies s produktovým označením A168WG-9EF.

Casio A168WG-9EF s akrylátovým sklíčkom

Minerálne hodinkové sklíčka  

Medzi najčastejšie používaný typ sa považuje minerálne sklíčko. Využíva sa prevažne pri trendy hodinkách určených na každodenné nosenie, resp. v rámci mnohých „low cost“ modelov. Výhodou tohto sklíčka je jeho pevnosť a lepšia odolnosť voči poškriabaniu. Okrem toho je tiež cenovo dostupné. Avšak, za jeho nevýhodu môžeme považovať, že v prípade poškodenia alebo poškriabania ho nie je možné opraviť. Čo sa týka pomeru „cena – kvalita“, hodinky s minerálnym sklíčkom predstavujú zlatú strednú cestu. Ich kúpou preto určite nič nepokazíte.

Výhody

+ cenová dostupnosť
+ pevnosť
+ lepšia odolnosť voči poškriabaniu

Nevýhody

– škrabance sa nedajú odstrániť ani opraviť

Populárne hodinky Casio G-Shock GA-110GB-1AER s minerálnym sklíčkom

Zafírové sklíčko hodiniek

Zafírové sklíčko je v hodinkovom priemysle vnímané ako vôbec najžiadanejšie spomedzi všetkých typov sklíčok. Od hodiniek, ktoré sú ním vybavené, môžete očakávať vysokú odolnosť. Samo o sebe je totiž mimoriadne tvrdé a odolné voči poškriabaniu. Bohužiaľ, aj napriek tomu, že je veľmi odolné, stále zostáva krehké. Ľahko tak môže dôjsť k jeho rozbitiu alebo prasknutiu – napríklad pri tvrdom náraze.

Zafírové sklo je tiež charakteristické svojou priehľadnosťou a čírosťou, vďaka čomu pôsobí ciferník pod ním jasnejšie a lesklejšie. Keďže jeho výroba je pomerne nákladná, používa sa najmä ako súčasť drahších, prepracovanejších, luxusnejších a celkovo odolných hodiniek. V prípade ojedinelého poškriabania sa však nedá vyleštiť.

Výhody

+ vysoká tvrdosť
+ vysoká odolnosť voči poškriabaniu
+ priehľadnosť a čírosť

Nevýhody

– vyššia cena
– krehkosť
– škrabance sa nedajú vyleštiť

Náš tip: Zafírové sklíčko nájdete napríklad na dámskych hodinkách Frederique Constant Casio GWG-1000-1A3ER.

casio-GWG-1000-1A3
Zdroj: https://www.casio.com/

Ďalšie typy hodinkových sklíčok

Okrem vyššie spomenutých 3 typov sklíčok existuje ešte Gorilla Glass, ktoré sa používa napríklad pri smart hodinkách značky Apple. Stretnúť sa tiež môžete s tvrdeným sklom Hardlex (hodinky Seiko), Sapphlex či Sapphire Coated Crystal.

Ako rozoznať sklíčka hodiniek?

Keď už poznáte, aké typy sklíčok existujú, možno bude pre vás výber hodiniek jednoduchší. Rozoznať akrylátové, resp. plastové, sklíčko je pomerne jednoduché. Stačí, ak si hodinky priložíte na líce. Akryl je vo všeobecnosti veľmi teplý materiál. Naopak, minerál a zafír sú studené.

Pri rozoznávaní minerálneho a zafírového sklíčka už môžu nastať menšie problémy. Tieto sklíčka sú totiž na prvý pohľad v podstate rovnaké. Rozoznať ich však dokážete podľa zvuku. Ak poklepete na minerálne sklíčko, budete počuť vysoko tónovaný zvuk. Naopak, zafírové sklíčko by malo zostať bez zvukovej odozvy.

Sklíčka hodiniek udávajú nielen charakter

Sklíčka hodiniek môžu zohrať rozhodujúcu úlohu pri kúpe vášho nového módneho doplnku. Keď ide o náramkové hodinky, udávajú totiž nielen ich charakter, ale aj celkovú hodnotu. Pri kúpe hodiniek sa preto vždy uistite, akým typom sklíčka sú vybavené.

Rozdiel medzi jednotlivými sklíčkami na hodinkách vysvetľuje aj toto video:

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.