Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?
Zdieľaj
LinkedIn

S analógovými hodinkami a s dobrým výhľadom na slnko vždy nájdete sever. O tom, že klasické náramkové hodinky sú viac ako len časomiera sme sa v našich článkoch presvedčili už veľakrát. Štýlový módny doplnok, prostriedok sebaprezentácie a neraz aj hodnotný investičný či zberateľský kúsok. Ale vedeli ste, že klasické analógové hodinky môžu byť použité ako kompas? Nemáme pritom na mysli hodinky s kompasom vo funkčnej výbave, o ktorých si v nasledujúcich riadkoch tiež povieme. Možno vás prekvapí, že sever vám pomôžu nájsť každé analógové hodinky na vašom zápästí.

Obsah článku

Analógové hodinky ako kompas

Na začiatok si pre všeobecné porozumenie ujasnime, čo sú to analógové hodinky. Jedná sa o náramkové hodinky, ktoré na zobrazovanie času používajú ručičky a dvanásťbodovú stupnicu – ciferník. Popri nich nájdeme od 70. rokov minulého storočia na trhu aj digitálne hodinky, ktoré zobrazujú čas prostredníctvom digitálneho displeja. Klasické „digitálky“ vás však v teréne nezorientujú.

Návod: Analógové hodinky ako kompas na severnej pologuli

Na to, aby ste so svojimi náramkovými hodinkami spoľahlivo našli sever, musia byť presne nastavené. Druhou podmienkou je výhľad na slnko. Zatiaľ čo klasický kompas používa na orientáciu strelky magnetické pole, hodinky potrebujú pre orientáciu slnko.

  1. Nájdite miesto s dobrým výhľadom na slnko.
  2. Zložte si hodinky zo zápästia a držte ich vodorovne vo vzťahu k zemi.
  3. Namierte hodinovú ručičku smerom na slnko.
  4. Nájdite stred medzi hodinovou ručičkou a 12-tou hodinou na ciferníku – tým smerom je juh.
  5. Nájdite na ciferníku hodiniek bod ležiaci presne oproti juhu – tým smerom je sever.

Analógové hodinky ako kompas, ak máte nastavený letný čas

Pri letnom čase máte svoje hodinky v porovnaní so systémovou úpravou merania času nastavené o hodinu vopred (hodiny sa pri prechode na letný čas posúvajú napr. z 2. hodiny na 3.). Ak chcete použiť hodinky ako presný kompas, musíte túto odchýlku zohľadniť.

 Postupovať budete podľa návodu vyššie, ale namiesto 12-tej hodiny na ciferníku použijete 1. hodinu. Budete teda hľadať stred medzi hodinovou ručičkou nasmerovanou na slnko a 1. hodinou  – tým smerom je juh. Sever vždy leží presne oproti juhu – ukazuje naň opäť protiľahlý bod na ciferníku vašich hodiniek.

Návod: Analógové hodinky ako kompas na južnej pologuli

Analógové hodinky vám poslúžia ako kompas aj u protinožcov za rovnakých podmienok. V postupe, ktorý už poznáte, jednoducho vymeníte svetové strany. Budete teda postupovať nasledovne:

  1. Nájdite miesto s dobrým výhľadom na slnko.
  2. Zložte si hodinky zo zápästia a držte ich vodorovne vo vzťahu k zemi.
  3. Namierte hodinovú ručičku smerom na slnko.
  4. Nájdite stred medzi hodinovou ručičkou a 12-tou hodinou na ciferníku – tým smerom je sever.
  5. Nájdite na ciferníku hodiniek bod ležiaci presne oproti severu – tým smerom je juh.

Krátko o hodinkách s kompasom

Ak ste outdoorový nadšenec, možno túžite po kompase ako po funkčnej výbave hodiniek. Na trhu samozrejme nájdete množstvo modelov väčšinou outdoorových a odolných hodiniek, ktoré majú integrovaný kompas. Na výber máte z troch možností.

Analógové hodinky s kompasom na otočnej lunete

Kompas na otočnej lunete používa pre určenie svetových strán analogický postup ako popisujeme vyššie, teda orientáciu podľa slnka. Po nájdení stredového bodu medzi hodinovou ručičkou a 12-tou hodinou je potrebné otočiť lunetu tak, aby ste do tejto polohy umiestnili značku S (juh). Ostatné svetové strany následne dokážete odčítať na obvode lunety.

Analógové hodinky s klasickým kompasom

Ďalšou možnosťou sú hodinky s kompasom, využívajúcim pre orientáciu magnetické pole zeme. Väčšinou býva do hodiniek zapracovaný ako súčasť ciferníka alebo sa kompas vysúva spod ciferníka hodiniek (napr. u niektorých hodiniek značky Wenger).

Digitálne hodinky s kompasom

Niektoré digitálne hodinky majú vo výbave takzvaný elektronický kompas, ktorý používa na meranie magnetických polí elektronické senzory. Takéto kompasy majú o niečo väčšiu odchýlku merania v porovnaní s klasickými analógovými. Niektoré navyše zobrazujú smer digitálne, teda pomocou číslic 1 – 360, čo môže užívateľom hodiniek s kompasom komplikovať správnu vizualizáciu smeru v teréne.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.