Aké funkcie by mali mať spoľahlivé hodinky pre cestovateľov?

Prinášame vám prehľad funkcií, ktoré by mali mať hodinky pre cestovateľov
Zdieľaj
LinkedIn

Ak ste ako väčšina cestovateľov, čas je pre vás dôležitejší ako peniaze. Hoci na cestách nechcete byť jeho nutkavým strážcom, pochybné hodinky vám dokážu zmariť nejeden dobrý plán. Potrebujete chytiť lietadlo alebo vlak, vystihnúť príliv, západ slnka aj rezerváciu v reštaurácii. Ak ste sa niekedy na cestách pozreli na hodinky a zistili ste, že ručičky sa od poslednej kontroly času nepohli, potom už iste viete, že potrebujete časomieru, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Aké atribúty by teda mali spĺňať hodinky pre cestovateľov? Prinášame vám praktický súhrn.

Obsah článku

Hodinky Casio GW-7900B-1ER s funkciou svetového času

Hodinky pre cestovateľov s GMT

Funkcia GMT je kľúčovou výbavou cestovateľských hodiniek. Vďaka tejto komplikácii dokážu hodinky zobrazovať aspoň dve časové pásam súčasne.

GMT hodinky s otočnou lunetou

Tieto hodinky zobrazujú druhé časové pásmo pridaním obojstranne otočnej 24-hodinovej lunety a štvrtej ručičky, pevne pripevnenej k hodinovej ručičke. Takto boli už v roku 1954 skonštruované Rolex GMT – Master, predchodca súčasných GMT hodiniek. Ich dizajn farebne rozlíšenej lunety s oddelenými dennými a nočnými hodinami je populárny dodnes. Takéto hodinky umožňujú nastavenie času v druhom časovom pásme otáčaním lunety. Podmienkou je, že musíte poznať príslušné označenie časového pásma, ktorého čas chcete nastaviť alebo aktuálny čas v druhom časovom pásme.

GMT hodinky s pevnou lunetou

Tieto hodinky majú pevnú vonkajšiu lunetu s vnútornou 24-hodinovou stupnicou a štvrtou, tzv. GMT ručičkou. Umožňujú jednoduché a rýchle nastavenie druhého časového pásma pomocou vysunutia korunky a umiestnenia štvrtej ručičky do správnej polohy. Pre nastavenie však musíte poznať aktuálny čas druhého časového pásma.

GMT hodinky so subciferníkom

Ďalšou verziou je menší subciferník ako súčasť samotného veľkého ciferníka. Tento môže byť 12 alebo 24-hodinový. Často býva vybavený dvomi ručičkami a tak pôsobí ako samostatné integrované menšie hodinky. Býva veľmi prehľadný a dobre čitateľný.

Digitálne hodinky so zobrazením svetového času

Niektoré digitálne hodinky sú vybavené funkciou svetový čas, ktorá umožňuje zobraziť aktuálny čas vo viacerých veľkých svetových mestách alebo vo viacerých časových pásmach. Väčšinou postačí stlačenie tlačidla pre prepnutie z režimu merania času do režimu svetový čas. V tomto prípade nebudete potrebovať žiadne iné informácie. Hodinky automaticky synchronizujú jednotlivé časové pásma s vaším lokálnym časom.

Spoľahlivé, presné ale cenovo dostupné hodinky

Ak vyberáte hodinky pre cestovateľov, je vhodné zamerať sa na dobrú kombináciu ceny a kvality. Aby vás hodinky nezradili už pri vašej prvej ceste, odporúčame vám vyberať z ponuky overených výrobcov. Z hľadiska presnosti i cenovej dostupnosti sa oplatí voliť quartzový pohon. Na druhej strane v tomto prípade nie je najvhodnejšie investovať do luxusných modelov. Strata alebo zničenie mimoriadne vzácneho a drahého kúsku vám pokazí celý zážitok z cestovania. Veľmi dobrý pomer kvality a ceny quartzových hodiniek ponúkajú napríklad značky Casio, Citizen alebo Festina.

Hodinky odolné voči nárazom a vode

Správne zvolené cestovateľské hodinky by mali vydržať vyššiu záťaž ako časomera určená na bežné denné nosenie. Vyberajte si modely odolné voči nárazom a otrasom. Výbornou voľbou je v tomto smere edícia G-Shock od Casio. Pri výbere modelu na cesty sa zamerajte aj na odolnosť voči vode. Najmä ak sa s hodinkami chystáte plávať alebo ponárať, odporúčame  vodotesnosť na úrovni minimálne 100 m. Stále ešte nejde o hodinky vhodné pre potápanie.

Ďalšie užitočné vlastnosti hodiniek pre cestovateľov

 • luminiscencia alebo podsvietenie pre dobrú čitateľnosť
 • pohodlný silikónový remienok alebo kovový náramok
 • GPS
 • kompas
 • alarm
 • teplomer
Casio AE-1200WHB-3BVEF sú ako stvorené pre cestovateľov

Tip na cenovo dostupné hodinky pre cestovateľov: Casio Colection AE-1200WHB-3BVEF

Japonská časomiera dokonale napĺňajúca potreby cestovateľov. Hodinky Casio Colection AE-1200WHB-3BVEF vybavil výrobca celým radom praktických funkcií:

 • stopky
 • svetový čas
 • alarm
 • automatický kalendár
 • osvetlenie
 • vodotesnosť na úrovni 100 m

Keďže hľadáme kombináciu slušnej kvality a výhodnej ceny, tieto hodinky pre cestovateľov sú v ponuke už za necelých 50 eur. Zárukou presnosti je quartzový in-house strojček. Plastovo-oceľové puzdro je vybavené oceľovým náramkom s preklápacím zapínaním.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.