Digitálne hodinky

Aj keď možno digitálne hodinky v súčasnosti považovať už za retro záležitosť, na svojej popularite nestratili takmer nič. Tradícia, obľúbený retro dizajn, ale aj spomienka na časy minulé, sú hlavnými ťahákmi, kvôli ktorým sú “digitálky” aj v dobe moderných smart hodiniek stále tak nesmierne populárne.

Obsah:

Z histórie digitálnych hodiniek

História hodiniek s digitálnym displejom síce siaha až do konca 60. rokov minulého storočia, v našom prehľade však dáme priestor tým najznámejším modelom, ktoré zaznamenali najväčší komerčný úspech.

Digitálne hodinky Hamilton

Ako sme už načrtli v jednom z našich minulých článkov, za priekopníka v oblasti digitálnych hodiniek možno považovať americkú spoločnosť Hamilton. Tá v roku 1972 uviedla dnes už veľmi vzácny model Pulsar P1, ktorý bol vybavený LED displejom a zdobený 18 karátovým zlatom. Model P1 je dnes skutočným klenotom, pričom cena za zachovalé modely atakuje 5 ciferné sumy. 

Nástupcom modelu P1 sa stal model P2, ktorý prišiel na trh v roku 1973. Jeho telo bolo vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a cenovka za najlacnejší model začínala na úrovni 395 dolárov. Digitálky od značky Pulsar sa stali hitom, o čom svedčia čísla predajov. V roku 1975 sa podarilo značke Hamilton predať až 150 000 modelov svojich hodiniek s digitálnym LED displejom.

Prvé digitálne hodinky - Hamilton Pulsar P1

Digitálne hodinky Seiko

V roku 1973 vytasila svoje zbrane aj japonská značka Seiko. Digitálne hodinky z produkcie tohto výrobcu niesli označenie Seiko Cal. 0614 a ide o prvé hodinky s 6- číselným digitálnym displejom. Displej v týchto hodinkách mal životnosť 50,000 hodín a poskytoval optimálnu čitateľnosť. Značka Seiko vo vývoji digitálnych hodiniek pokračovala a o dva roky neskôr, v roku 1975, uviedla na trh hodinky s označením Cal. 0634. Išlo o prvé digitálne hodinky na svete, ktoré boli obohatené o funkciu chronografu. Okrem iného mali hodinky zabudované stopky, ale aj praktické osvetlenie displeja, ktoré ešte viac zlepšilo pôžitok z ich používania.

Digitálne hodinky od značky Seiko
Zdroj: https://www.horobox.com/en/news-detail/seiko-always-one-step-ahead

Digitálne hodinky Casio

Na rastúci trh digitálnych hodiniek vstúpil v roku 1974 aj ďalší popredný výrobca hodiniek. Japonská značka Casio uviedla v novembri 1974 svoj prvý model digitálnych hodiniek s názvom Casio Casiotron R-11. Okrem zobrazenia hodín, minút a sekúnd, bol tento model obohatený aj o funkciu kalendára, pričom išlo o úplne prvé hodinky na svete, ktoré touto (dnes už samozrejmou) funkciou disponovali. Ďalšou z vychytávok tohoto dnes už ikonického modelu bolo to, že nositelia nemuseli na zobrazenie času stláčať žiadne tlačidlo. Vďaka LCD displeju sa čas zobrazoval na hodinkách stále. Za zmienku stoja taktiež ďalšie populárne modely digitálnych hodiniek Casio. Kto by si napríklad nespomenul na obrovský hit 80. a 90. rokov minulého storočia, a to na hodinky s kalkulačkou? Práve značka Casio v tomto segmente dominovala.

Digitálne hodinky v súčasnosti

Aj keď v dobe najmodernejších smart hodiniek je používanie retro digitáliek už síce len módnou záležitosťou, ich obmedzená funkcionalita im nijako neubrala na popularite. Vintage digitálne hodinky s retro nádychom sú nesmierne populárne, čoho dôkazom je rozhodne značka Casio. Tá od uvedenia prvého modelu Casiotron R-11 priniesla na trh množstvo ďalších ikonických modelov, ktoré sa s takmer nezmeneným dizajnom vyrábajú dodnes. Predstavíme si niektoré z populárnych digitálok od Casio:

Modelový rad A700

Azda najikonickejšie retro hodinky súčasnosti sú z tejto edície z roku 2019. Na trhu ich nájdete v dvoch farebných prevedeniach (zlatá, strieborná), pričom na výber máte remienok klasický, alebo shark mesh remienok. Na obrázku vpravo vedľa ďalšieho populárneho modelu s označením A159WGEA z edície Casio Vintage:

Zlaté prevedenie retro digitálnych hodiniek od Casio

Modelový rad A168

Digitálne hodinky pochádzajúce z tohto modelového radu zdobia zápästia ľudí s (takmer) nezmeneným dizajnom už vyše troch desaťročí! Kto chce poriadnu dávku nostalgie, tieto hodinky by rozhodne nemal prehliadnuť. Tieto unisex digitálky sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach, a tak okrem klasickej zlatej a striebornej narazíte aj na čierne, čierno-zlaté, ale aj strieborno-tyrkysové či maskáčové prevedenie.

Unisex digitálne hodinky Casio

Modelový rad AE1200

V našom prehľade nesmieme zabudnúť na digitálky inšpirované kultovými hodinkami Seiko G757, ktoré sa objavili na zápästí Rogera Moora vo filme James Bond: Chobotnička.

Digitálky inšpirované Jamesom Bondom

Modelový rad F-91W

Legenda všetkých digitálok. Aj tak by sa dali nazvať čierne digitálne hodinky Casio F-91W, ktoré sú dnes už must-have kúskom každého milovníka retro hodiniek. Tieto digitálky sú najpopulárnejšími digitálnymi hodinkami všetkých čias, ktoré sa objavili v obrovskom množstvo filmov, pričom zdobili a zdobia zápästiach tých najznámejších osobností sveta.

Jedny z najpredávanejších digitálnych hodiniek - Casio F-91W

Ako vidíte, tie najpopulárnejšie modely nezmenili svoj dizajn takpovediac od svojho uvedenia na trh. Aj keď sa na podobnú retro vlnu snažilo naskočiť už viacero značiek, práve značka Casio je v súčasnosti neprekonateľným lídrom segmentu digitálnych hodiniek. Za svoj úspech v tejto oblasti vďačí Casio najmä kľúčovým modelom, ktoré sa stali ikonickými symbolmi popkultúry 80. a 90 rokov minulého storočia.

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.