Digitálne hodinky a ich celosvetovo úspešná púť

Digitálne hodinky od Casio v modernom prevedení
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Náramkové hodinky, ako ich poznáme dnes, museli uraziť poriadny kus cesty, aby nadobudli svoju súčasnú podobu. Skvelým príkladom tohto tvrdenia sú aj takzvané smartwatches, resp. inteligentné hodinky. O podobných výdobytkoch sa totižto ľuďom kedysi ani len nesnívalo. Naopak, na trhu pútali pozornosť rôzne herné hodinky či hodinky s kalkulačkami. Všetky však mali jednu spoločnú črtu – šlo o digitálne hodinky. Ich celosvetovo úspešná púť bola odštartovaná ešte v roku 1972.

Samozrejme, prvé digitálne hodinky neboli ihneď vybavené hrami či kalkulačkou. No už samotný digitálny displej bol zhruba pred 50 rokmi úžasným pokrokom.

Prvé digitálne hodinky už v roku 1972

Keď už sme ich spomenuli o čosi vyššie, nemôžeme sa pri nich nepristaviť. Úplne prvými digitálkami, aké sa kedy dostali na trh, boli hodinky Hamilton Pulsar P1. Ľudia naprieč celým svetom ich mohli spoznať už v apríli 1972. V tom čase ich sprevádzala cenovka 2 100 dolárov. Jej výška bola spôsobená nielen prevratným LED displejom, ale rovnako aj 18-karátovým zlatom, ktoré ich zdobilo.

Zlatá digitálne hodinky Hamilton Pulsar P1

Zaujímavosť: Hodinkám Hamilton Pulsar P1 pridala na renomé aj skutočnosť, že podobný model sa stal hodinkami Jamesa Bonda vo filme Live and Let Die.

Digitálne hodinky s kalkulačkou už o 4 roky neskôr

Na prvé digitálne hodinky na svete veľmi rýchlo nadviazala spoločnosť Seiko. V roku 1973 totižto predstavila svoj prvý digitálny model s označením 06LC. Výrobca priekopníckeho kúska P1 sa však nenechal zahanbiť a už o 4 roky od uvedenia prvých digitálnych hodiniek na trh predstavil jedny z prvých hodiniek s kalkulačkou. Môžete ich poznať pod názvom Hamilton Pulsar Calculator Watch. Ich tlačidlá boli však také malé, že sa dali ovládať len špeciálnym príslušenstvom.

Vyššie zmieňovaný problém dokázala vyriešiť spoločnosť Casio, ktorá sa vo svete preslávila nielen klasickými digitálkami, ale aj hodinkami s kalkulačkou. V súvislosti s tým stojí za zmienku model C-80 Calculator Watch zo začiatkov 80. rokov. Používateľov lákal ako pohodlným ovládaním, tak aj prijateľnou cenovkou.

Takto vyzeral model C-80 s kalkulačkou od Casio:

Ďalšie zaujímavé digitálne hodinky

Odhliadnuc od hodiniek s kalkulačkou však volajú po pozornosti aj ďalšie digitálne hodinky, ktoré sú z historického hľadiska náramne zaujímavé. Vďačíme za ne najmä japonským značkám:

  • 1980 – Herné digitálne hodinky Casio Game-10 s legendárnou hrou Space Invaders.
  • 1982 – Digitálne hodinky Seiko TV Watch umožňujúce sledovať TV na malej modro-sivej LCD obrazovke.
  • 2002 – Digitálne hodinky Casio Wrist Camera s integrovaným fotoaparátom, ktorý dokázal robiť sivé fotografie s rozmermi 120 x 120 pixlov.

Retro digitálne hodinky súčasnosti

Čo sa týka všeobecného ponímania digitálnych hodiniek, sú populárne aj v súčasnosti. Môže za to najmä spoločnosť Casio. Práve japonský gigant má totižto vo svojej ponuke mnohé retro digitálne hodinky. A aj keď verejnosť čoraz viac volá po inteligentných hodinkách, sebavedomo môžeme prehlásiť, že digitálne hodinky budú na trhu dovtedy, dokedy bude o ne záujem.

Náš tip na pánske digitálne hodinky: Model GW-M5610-1ER z populárnej edície G-Shock.

Náš tip na dámske digitálne hodinky: Zlaté retro digitálky A168WG-9EF vhodné pre obe pohlavia.

Populárne digitálne hodinky Casio Vintage

Tip na záver: V širokej ponuke hodiniek Casio nájdete aj detské digitálne hodinky rôznych farebných prevedení.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.