Apple Watch 5

Apple Watch Series 5 priniesli voči svojmu predchodcovi viacero zaujímavých zmien.
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah

Technologický pokrok pre smart hodinky Apple

Oficiálne web výrobcu: https://www.apple.com/sk/

Napriek tomu, že smart hodinky Apple Watch Series 5 boli oficiálne v predaji len jeden rok, od septembra 2019, po technickej stránke
priniesli viacero vylepšení. Veľkú revolúciu však nečakajte. Niektoré recenzie (napríklad, od portálu Techradar), kritizujú, že séria 5 je príliš podobná svojmu predchodcovi. Pre vývojárov bolo prioritou zväčšiť výkon a najmä pamäť hodiniek, aby sa dokázali vyrovnať silnejúcej konkurencii.

Zväčšenie pamäti však nebolo jedinou veľkou zmenou. Pribudli aj nové materiály a ďalšie technológie, ktoré povyšujú možnosti inteligentných hodiniek na novú úroveň.

Apple Watch 5

Apple Watch 5 (2019) Gold
Apple Watch 5 44mm Gold
Apple Watch Series 5 Space Gray
Apple Watch 5 44mm Space Grey
Farebné prevedenia Apple Watch 5
Zdroj: apple.com

Dizajn Apple Watch Series 5

5. séria Apple Watch nepriniesla žiaden veľký prelom po stránke dizajnu. Zmena voči predchodcovi nastala v hrúbke tela hodiniek, ktorá z 12,94 mm (Apple Watch Series 4) narástla na 13,1 mm. To je však stále dobrý údaj, ktorý nepocítite ako negatívum pri nosení.

Po dizajnovej stránke sa tak jedná o staré známe prémiovo pôsobiace Apple Watch, ktoré môžete nosiť na každú príležitosť. Novinkou je, že telo hodiniek nemusí byť len hliníkové alebo nerezové, ale k dispozícii je aj titánový a keramický variant.

Rozmery a hmotnosť

Smart hodinky Apple Watch Series 5 prišli na trh v 2 veľkostných verziách – 40 a 44 mm. Menšia z nich váži 39,8 g, väčšia 47,8 g. Napriek špičkovej technike sú tak stále pomerne ľahké a na ruke vás nebudú ťažiť.

Displej a ovládanie

Veľkou novinkou v prípade Apple Watch Series 5 je always-on displej. Ako uvádza recenzia The Verge, ten bol dlho očakávanou funkciou a ocení ho mnoho používateľov. Displej má maximálny jas 1000 nitov a DPI na úrovni 326, takže v tomto smere voči predchodcom nenastala žiadna zmena.

Doménou Apple Watch Series 5 je intuitívne ovládanie prostredníctvom korunky Digital Crown na bočnej strane hodiniek. Displej poteší rýchlymi reakciami na dotyky a vysokou presnosťou. Nebude sa vám tak stávať, že často kliknete niečo, čo nechcete.

Odolnosť a výdrž batérie

S inteligentnými hodinkami Apple Watch Series 5 sa nemusíte báť ísť do vody či vykonávať akékoľvek športové aktivity. Pred poškodením ich ochráni vodeodolnosť až do hĺbky 50 metrov pod vodnou hladinou. Samozrejmosťou je taktiež špičková ochrana voči prachu.

Po stránke výdrže batérie veľké zmeny voči predchodcom nenastali. Stále musíte počítať s približne 18 hodinami, čo niektorých používateľov môže sklamať.

Softvér

O plynulé a rýchle fungovanie smart hodiniek sa stará operačný systém WatchOS 6, ktorý je možné upgradovať až na verziu WatchOS 7.6. Po hardvérovej stránke vysoký výkon zabezpečuje dvojjadrový 64-bit procesor S5, ktorý je podľa slov Apple dvakrát rýchlejší ako čip v modeli Series 3. Apple S5 bol použitý aj v „lacnom“ modeli smart hodiniek Apple Watch Series SE.

Funkcie

Smart hodinky Apple Watch Series 5 dostali do technickej výbavy magnetický kompas, ktorý poteší všetkých turistov a dobrodruhov. Samozrejmosťou je zabudované GPS a set senzorov zabezpečujúci nielen meranie tepu, ale aj funkciu EKG. V porovnaní s Apple Watch Series 6 však chýba senzor na sledovanie miery okysličenia krvi.

Do Apple Watch Series 5 si viete nainštalovať veľké množstvo praktických aplikácií, ktoré môžu výrazne rozšíriť ich funkcionalitu. Benefitom je v tomto smere pamäť 32 GB, vďaka ktorej nikdy nebudete trpieť na nedostatok úložiska. Už tradičným plusom je perfektná konektivita s iPhone – prehľadné notifikácie, jednoduché prijímanie hovorov či odpisovanie na správy.

Dostupné verzie a farebné prevedenia

Apple Watch Series 5 boli predstavené v 40 a 44 mm veľkosti. Vybrať ste si mohli jednu z tradičných farieb – Gold, Space Gray, Space Black a Silver. Verzia s keramickým telom bola dostupná len v bielej farbe. Okrem klasickej hliníkovej a špeciálnej ceramic verzie, boli hodinky predstavené aj v prevedení titanium a stainless steel.

Apple Watch 5 - Space Gray, Gold, Silver

Apple Watch 6 a ich cena

V čase uvedenia na trh začínala cenovka základných Apple Watch Series 5 v 40 mm veľkosti na úrovni približne 340 €.

Apple Watch Series 5 Space Gray

Tip na model:

Apple Watch 5 44mm Space Grey

4,5
4.5/5

Smart hodinky Apple Watch Series 5 GPS s čiernym športovým remienkom vo veľkosti 44mm.

Výhody a nevýhody smart hodiniek Apple Watch Series 5

Výhody
Elegantný prémiový dizajn
EKG
Zabudované GPS
Podpora eSIM (Cellular)
Rýchly procesor
Always-on displej
32 GB úložisko
Intuitívne ovládanie
Využiteľnosť pri množstve športových aktivít
Veľa dodatočných aplikácií
Ľahko čitateľný displej
Nevýhody
Nutnosť vlastniť iPhone
V porovnaní s konkurenciou slabšia výdrž batérie
Always-on displej sa môže niekomu v noci zdať príliš jasný

Technická špecifikácia Apple Watch 5

Telo
Rozmery:
40 x 34 x 10.7 mm (40mm)
44 x 38 x 10.7 mm (44mm)
Hmotnosť:
39,8 g (40mm)
47,8 g (44mm)
Podpora SIM:
Áno (eSIM)
Materiál:
nehrdzavejúca oceľ / hliník / titán / keramika
Vodeodolnosť:
50 m
Platforma
OS:
WatchOS 6.0
Čip:
Apple S5
CPU:
Dual-core
GPU:
PowerVR
Displej
Typ:
Retina LTPO OLED
Always-on:
Rozlíšenie:
394 x 324 (40mm)
448 x 368 px (44mm)
3D Touch:
Sklo:
Sapphire crystal
Batéria
Typ:
Li-Ion
Nabíjanie:
bezdrôtové
Výdrž:
18 hodín
Pamäť
Slot na pam. kartu
RAM
1 GB
Interná pamäť
32 GB
Ostatné
Kamera:
Reproduktor:
3.5 mm jack:
Pripojenie
WLAN:
Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band
Bluetooth:
5.0, A2DP, LE
GPS:
Senzory
Akcelerometer:
Gyro
Merač tepu:
Barometer:
Výškomer:
Kompas:
Funkcie
NFC platby:
Spálené kalórie:
Monitoring spánku:
EKG:
Okysličenie krvi:
Ciferníky:

Recenzia Apple Watch 5

(CZ) Recenzia Apple Watch 5 od populárneho youtubera Petra Máru:

Verdikt

4,5
4.5/5

Napriek tomu, že Apple Watch Series 5 neprinášajú voči svojmu predchodcovi ohromné zmeny, podľa nás stoja za pozornosť. Predsa len prišli s viacerými vylepšeniami techniky, ktoré ďalej prebrala aj 6. séria. Teší nás úložisko s veľkosťou 32 GB a zabudovaný magnetický kompas. Sme radi, že v prípade tejto generácie smart hodiniek Apple konečne predstavil aj dlho očakávaný always-on displej. K potenciálnym nevýhodám stále patrí slabšia výdrž batérie.

Galéria Apple Watch Series 5:

Poznámka: Všetky fotografie pochádzajú z oficiálnej stránky značky Apple a nie sú našim majetkom.

Mohlo by vás zaujímať:

Ďalšie modely:

Autor:

Dominik Parajka

Dominik Parajka

Som technologický nadšenec, neustále zbieram nové skúsenosti, analyzujem dáta a sledujem dianie na trhu. So svojimi poznatkami sa následne rád delím prostredníctvom článkov, v ktorých sa snažím čitateľovi priniesť čo najvyššiu pridanú hodnotu.

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.