Recenzia: Apple Watch SE (2020)

Recenzia na cenovo dostupné smart hodinky Apple Watch SE
Smart hodinky Apple Watch SE sú dôstojným zástupcom triedy middle class.
Poradíme Vám, či low-cost model stojí za to, alebo sa oplatí priplatiť si za vlajkovú loď.
Hodinky prišli na trh spolu s aktuálnou vlajkovou loďou Apple Watch 6.
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Nabité funkciami, avšak za rozumnú cenu

V septembri tohto roku uzrelo svetlo sveta hneď niekoľko horúcich noviniek od Apple. Okrem nových iPadov spoločnosť zažiarila aj s dvomi druhmi smart hodiniek Apple Watch. Vlajkovou loďou v oblasti smart hodiniek sa stali najnovšie Apple Watch Series 6, ktorým sekundovali smarthodinky Apple Watch SE. Práve prívlastok SE označuje tie modely od Apple, ktoré sú častokrát akousi “strednou triedou” medzi jednotlivými vlajkovými modelmi značky. Dnešná recenzia bude venovaná práve tomuto cenovo dostupnému modelu.

💡 Vedeli ste, že skratka SE v označeniach Apple produktov znamená “Special Edition”? Toto označenie bolo prvýkrát použité pri smartfóne Apple iPhone SE (1. generácia) z roku 2016.

Než sa pustíme do recenzie, pripomeňme si časovú os a históriu jednotlivých modelov Apple Watch. Kto sa však nechce zdržiavať zbytočnou históriou, kľudne nech túto pasáž preskočí.😊

Časová os smarthodiniek Apple:

Prehľadnú tabuľku s časovou osou a ďalšími podrobnosťami nájdete na tomto odkaze.

História Apple Watch

Apple Watch (generácia 0) - 2015

Smart hodinky z dielne Apple zdobia zápästia používateľov už od roku 2015. Áno, je to už takmer 6 rokov, keď 24. apríla spoločnosť uviedla svoje prvé hodinky s príznačným označením Apple Watch. Tento historicky prvý model smart hodiniek Apple poháňal jednojadrový procesor s čipom S1.

Hodinky využívali úložisko vo veľkosti 8 GB a k dispozícii boli len niektoré z funkcií, ktoré sú dnes známe používateľom novších generácií. Napriek chýbajúcemu GPS, vysokej cene a slabej výdrži batérie, otvoril tento model spoločnosti Apple dvere do sveta stále populárnejších smart hodiniek.

Prvá generácia hodiniek Apple Watch nazývaná aj Series 0

Apple Watch (Series 1 a Series 2) - 2016

Nástupcov generácie 0 môžeme kľudne spojiť dohromady, nakoľko Series 1 a Series 2 uzreli svetlo sveta takmer spoločne. Obidva z týchto modelov poháňal operačný systém watchOS 3.0 a dvojjadrový procesor s čipom S2.

Rozdiel medzi týmito modelmi bol však v ich cene a funkcionalite. Apple Watch Series 1 boli narozdiel od hodiniek Apple Watch Series 2 ochudobnené o prijímač GPS signálu a taktiež neboli vybavené tak výkonným displejom a vodotesnosťou do 50 m. Hodinkám však nechýbal elegantný dizajn a intuitívnosť, ktorými je spoločnosť Apple tak známa.

Apple Watch (Series 3) - 2017

Štvrtú generáciu Apple Watch s označením Series 3 uviedla spoločnosť na trh 22. septembra 2017. Smart hodinky po prvýkrát podporovali pripojenie na mobilnú sieť LTE, čo umožnilo užívateľom pomocou hodiniek telefonovať, či prijímať správy iMessage. Hodinky prišli na trh v dvoch veľkostiach (38 a 42 mm), poháňal ich nový čip S3 a zvýšila sa výdrž batérie.

Apple Watch Series 3 (2017)

Apple Watch (Series 4) - 2018

Hodinky poháňané dvojjadrovým procesorom s čipom S4 od Apple boli uvedené na trh už tradične v septembri v roku 2018. Zlepšilo sa monitorovanie srdcovej aktivity, zvýšil sa výkon displeja a aj jeho veľkosť, rovnako ako aj výdrž batérie. Kritici po uvedení tohto modelu nešetrili slovami chvály a aj vďaka nemu si spoločnosť upevnila svoju pozíciu v oblasti inteligentných hodiniek.

Apple Watch Series 4 (2018)

Apple Watch (Series 5) - 2019

Kráľ smart hodiniek z roku 2019. Aj tak by sa dali opísať smart hodinky s označením Apple Watch 5. Tento nadčasový model s always-on OLED displejom s rozlíšením 368 × 448 Px bol uvedený na trh spolu s iPhonom 11.

Jeho úložisko bolo zväčšené na 32 GB, obsahoval dvojjadrový procesor s čipom S5 a veľa ďalších (aj nových vychytávok), na ktoré boli majitelia predchádzajúcich modelových radov už určite zvyknutí. Samozrejmosťou je možnosť telefonovania, využívania Apple Pay, GPS a meranie tepovej frekvencie.

Apple Watch Series 5 (2019)

Apple Watch SE a Apple Watch 6 - 2020

Náš prierez históriou modelov smart hodiniek Apple zakončíme dvoma aktuálnymi modelmi. Začnime vrcholovou verziou – smart hodinkami Apple Watch 6. Aktuálny model najvýkonnejších inteligentných hodiniek od Apple bol uvedený na trh spoločne so svojím menej výkonným bratom už v tradičnom septembri minulého roku. Hodinky sú poháňané dvojjadrovým procesorom s čipom S6, majú 2,5 krát jasnejší displej ako predchádzajúci model (Apple Watch 5) a podporujú prijímanie 5G signálu.

Vnútorné úložisko hodiniek zostalo voči predchádzajúcemu modelu nezmenené a ustálilo sa na veľkosti 32 GB. Hodinky sa už tradične predávajú vo dvoch veľkostiach – 40 a 44 mm. Novinkou, ktorú nám nedá nespomenúť, sú hneď dve nové colorways – červená a modrá. Okrem toho sú hodinky vybavené zrýchleným nabíjaním (podľa zverejnených informácií im stačí na plné nabitie 1,5 hodiny), always-on výškomerom a taktiež možnosťou merania hladiny okysličenia krvi. Apple týmito hodinkami nastavil laťku dosť vysoko a je veľmi ťažké pri nich cielene hľadať nejaké negatíva. Hodinky rozhodne nestratili nič na svojej intuitivnosti a elegancii.

Na základe dostupných užívateľských recenzií, však môžeme spozorovať isté opakujúce sa negatíva spojené s týmto modelom. Používatelia často spomínajú nepresné meranie spánku, relatívne slabú výdrž batérie a vyššiu cenovku (cca 400 € v závislosti od predajcu). Na posledné spomínané sme si však pri výrobkoch s logom nahryznutého jabĺčka už zvykli, no nie? Jedine, že by tu bola aj cenovo dostupnejšia alternatíva, ktorá uspokojí aj náročnejšieho používateľa.

Apple Watch SE - middle class smart hodiny vhodné aj pre náročnejších užívateľov

Recenzia Apple Watch SE

A presne takú alternatívu výrobca ponúkol. Má názov Apple Watch SE a je tu k dispozícii pre všetkých, ktorí hľadajú smart hodinky za rozumnú cenu. Podrobnejšie sa na tento model pozrieme v nasledujúcich riadkoch. Začnime však základnými faktami:

Základné fakty o hodinkách:

 • Dátum uvedenia na trh: 15. september 2020
 • Dizajn: Totožný s Apple Watch 6
 • Rozmery: Verzia 40mm – 40 mm na výšku, 34 mm na šírku
 • Verzia 44mm – 44 mm na výšku, 38 mm na šírku
 • Procesor: S5 SiP 64 bit (Totožný s Apple Watch 5)
 • Kapacita: 32GB
 • Displej: LTPO Retina Oled Displej
 • Always-on displej: Nie
 • Operačný systém: watchOS 7
 • Farby: strieborná, zlatá, space gray
 • Váha: Verzia 40mm – 30.5 g
 • Verzia 44mm – 36.5 g
 • Puzdro: hliníkové
 • Wi-fi: 802.11b/g/n 2.4GHz
 • Bluetooth: 5.0
 • LTE/UMTS: Áno
 • GPS: Áno
 • Kompas: Áno
 • Vodeodolnosť: Áno
 • Reproduktor a mikrofón: Áno
 • Výškomer: Áno
 • Gyroskop: Áno
 • Apple Pay: Áno
 • EKG: Nie
 • Meranie okysličenia krvi: Nie

Apple Watch SE, 40mm Space Gray Aluminium Case with Black Sport Band (MYDP2HC/A)

88%
4.3/5

Moderné smarthodinky Apple SE vo veľkosti 40 mm vo farebnom prevedení Space Gray.

Apple Watch SE space grey

Ako sme už avizovali v úvodných riadkoch, prvý cenovo dostupný model smart hodiniek Apple s označením SE, dorazil na trh ruka v ruke so svojím veľkým bratom. Najzásadnejší rozdiel medzi oboma uvedenými modelmi je v ich cene. Kým najmenší middle-class model Apple Watch SE (40mm) štartuje na cenovke 299 €, za rovnako veľký, avšak vrcholový model s označením Apple Watch 6, si priplatíte ďalších 130 €. Sú však hodinky 6. generácie hodné príplatku, alebo si bohato vystačíte aj lacnejším modelom s označením SE?

Aké sú smarthodinky Apple Watch SE?

Nič nevyjadrí charakter smart hodiniek Apple Watch SE lepšie, ako výrok priamo z oficiálnej stránky spoločnosti Apple: Príjemne prekvapia. Nielen cenou.” Čím ďalším však tieto hodinky dokážu prekvapiť? Smart hodinky Apple Watch SE sme pre Vás rozobrali úplne do detailu:

1. Obsah balenia

V balení pochopiteľne nájdete smart hodinky, magnetický nabíjací kábel, dva športové silikónové remienky (veľkosť S/M a M/L) a návod na použitie.

2. Dizajn

Low-cost model je po dizajnovej stránke na nerozoznanie od svojho drahšieho príbuzného. Ak opomenieme dve nové farebné prevedenia červenej a modrej, v rámci dizajnu sa modely nijako nelíšia. Predávajú sa v troch farebných prevedeniach (strieborná, zlatá, space grey) a Apple napriek ich nižšej cene nijako nepoľavil v typických tvaroch ani luxusnom dizajne. Púzdro hodiniek je vyrobené z kvalitného recyklovaného hliníku. Vyrobené sú v dvoch veľkostných prevedeniach 40mm a 44mm, pričom tieto čísla determinujú aj priemer ciferníka.

3. Displej

Hodinky disponujú LTPO Retina OLED displejom so svietivosťou 1000 nits (cd/m2). Okrem chýbajúcej funkcie always-on, je ich displej totožný s hodinkami Apple Watch 6. Vo verzii 40mm je rozlíšenie displeja 324 x 394 pixelov a vo verzii 44mm je rozlíšenie stanovené na 368 x 448 pixelov.

4. Komponenty

Zadná časť hodiniek je tvorená čiernou keramikou a zafírom spolu so vstavaným senzorom. Bočnej strane hodiniek dominuje digitálna korunka Digital Crown s haptickou odozvou a taktiež bočné tlačidlo.

Apple Watch SE prekvapia cenovkou aj funkciami

5. Batéria

Apple pri tomto modeli deklaruje 18 hodinovú výdrž lítiovo-iónovej batérie. Výdrž je však veľmi závislá od využívania hodiniek. Pochopiteľne je spotreba energie zvýšená počas využívania GPS, appky Tréning, počúvania hudby, ale aj telefonovania. Spotreba sa zvyšuje aj narastajúcim počtom notifikácií a kontrolovaním času na ciferníku. Na základe našich osobných skúseností však môžeme potvrdiť, že ich výdrž je pre bežného používateľa skutočne dostatočná. Počas 24 hodinového cyklu (pri bežnom používaní) hodinky spotrebujú približne polovicu svojej kapacity. Spoločnosť taktiež deklaruje, že na nabitie od 0 do 80 % je potrebná hodina a pol. Na nabitie od 0 do 100 % je potrebných 2,5 hodiny.

6. Ciferník

Apple Watch SE sú vybavené širokým spektrom digitálnych ciferníkov, ktoré uspokoja aj najnáročnejšieho používateľa. Tie sa dajú meniť či už prostredníctvom appky Watch na iPhone, alebo priamo v galérii ciferníkov v hodinkách. Ako sú už majitelia Apple watches zvyknutí, jednotlivé ciferníky je možné customizovať pomocou tzv. “Komplikácií”. Tie sú akýmisi widgetmi, ktorých počet a obsah si môže užívateľ sám regulovať na základe osobných preferencií. Takto zhotovené ciferníky je možné zdieľať s ďalšími osobami.
 

7. Telefonovanie a správy

Vďaka vstavanemu mikrofónu a reproduktoru je možné pomocou hodiniek vybaviť aj telefonát. Rovnako tak vás hodinky upozornia na prichádzajúce správy iMessages. Na tie je možné odpovedať pomocou preddefinovaných krátkych textov, prípadne prostredníctvom emoji. Na odpoveď je taktiež možné využiť diktovanie správy hlasom. To, aj v slovenskom jazyku funguje nadmieru dobre.

Hodinky ponúkajú široké množstvo upraviteľných ciferníkov

8. Zdravie a Aktivita

Veľké množstvo prehľadov ponúka aj aplikácia Zdravie. Dáta v nej môžete kontrolovať pomocou smart hodiniek. Detailnejšie prehľady o vašom zdravotnom stave Vám poskytne aplikácia Zdravie priamo v iPhone. Okrem spálených kalórií, alebo hodnoty bazálneho metabolizmu, Vám hodinky dokážu merať aj srdcovú frekvenciu, či upozorniť na nepravidelný tlkot srdca.

V spojitosti so súčasnou situáciou môže byť skvelým pomocníkom aj funkcia Umývanie rúk. Hodinky intuitívne rozoznajú, že si umývate ruky a spustia 20 sekundový časovač. Práve 20 sekúnd je odporúčaný čas umývania rúk na dostatočné zbavenie sa všetkých nebezpečných mikróbov. Užitočnou vychytávkou pre dámy je taktiež sledovanie menštruačného cyklu.

Pre všetkých aktívnych je pripravená appka Aktivity. Tá na dennej báze vytvára tzv. kruhy aktivity, ktorých hodnotu si nastavíte presne podľa vašich cieľov. Tie sú tvorené kruhmi Pohybu, Cvičenia a Státia. Rovnako ako v prípade appky Zdravie, detailnejší prehľad o Vašich denných aktivitách vám poskytne aplikácia vo vašom iPhone. Na základe splnenia jednotlivých cieľov a výziev získavate ocenenia. Taktiež môžete súťažiť so svojimi priateľmi a porovnávať si dosiahnuté ciele.

Prepracovaná appka Tréningy poteší všetkých športových nadšencov. Je veľmi intuitívna a dokážete pomocou nej sledovať a merať rozličné parametre počas vašej športovej aktivity. Spálené kalórie, odbehnuté kolá, ale aj srdcová frekvencia sú samozrejmosťou. Nadšených turistov poteší always-on výškomer, ktorý zaznamená akékoľvek rozdiely v nadmorskej výške.

Na výber máte takmer neobmedzené spektrum športových aktivít, ako napríklad turistika, silový a HIIT tréning, bicyklovanie, beh a veľa ďalších. Po ukončení tréningu sa všetky získané dáta jednoducho prenesú do appky Aktivity v iPhone a rovnako tak ich je možné preniesť aj do externých aplikácií, ako napríklad Strava.

Apple Watch - Aktivita

9. Upozornenia

Vy sami si určíte, ktoré notifikácie sú pre vás dôležité a chcete byť na ne upozornený aj na svojich Apple Watch. Hodinky Vám oznámia príchod novej správy (iMessage), ale aj prichádzajúce správy z externých aplikácií (WhatsApp, Skype a pod.). Notifikácie vás upozornia na aktuálne dianie na sociálnych sieťach, ale taktiež Vám neujde žiadny email, či prichádzajúci hovor.

Samozrejmosťou sú aj notifikácie z ďalších aplikácií, ktoré sa zrkadlia priamo z vášho zariadenia iPhone. Hodinky vás upozornia na blížiace sa stretnutie, ukážu vám, že je čas sa postaviť, prípadne vás vyzvú ku krátkemu dychovému cvičeniu. Užitočnou vychytávkou môže byť taktiež upozornenie na nadmerný hluk, ktorý hodinky dokážu zaznamenať.

10. Mapy

Prostredníctvom appky Mapy zistíte svoju aktuálnu polohu, prípadne ich jednoducho využijete ako plnohodnotnú navigáciu. Vďaka integrovanému GPS prijímaču budú pre vás hodinky skvelým spoločníkom napríklad počas pešej navigácie v meste.

11. Apple Pay

Prostredníctvom hodiniek môžete platiť úplne jednoducho a bezpečne. Apple Watch SE, podobne ako hodinky zo série 5 a 6 majú možnosť využívania NFC platieb. Appka sa aktivuje dvojitým stlačením bočného tlačidla hodiniek. Zvoľte si kartu, ktorou chcete zaplatiť a priložte zápästie k terminálu.

12. Spánok

Vstavaná appka Spánok je skvelým pomocníkom v prípade, ak chcete zistiť užitočné dáta o svojom spánku. Pomocou hodiniek a appky vo vašom smartfóne zistíte viac o kvalite vášho spánku, ale aj o jeho jednotlivých cykloch. Určite si svoj pravidelný režim večierky a budíčka a sledujte tak plnenie stanovených cieľov.

13. Vodeodolnosť

Ako samotný výrobca uvádza, hodinky sú vodeodolné do hĺbky 50 metrov (podľa normy ISO 22810:2010). Čo to však znamená? Pri dodržaní všetkých zásad používania ich môžete používať počas plávania a využiť ich na meranie športovej aktivity priamo vo vode. Pred akoukoľvek aktivitou vo vode je potrebné hodinky uzamknúť a po jej skončení ich odomknúť. Na takéto bezpečné odomknutie slúži korunka hodiniek, ktorej otáčaním sa opätovne aktivujú všetky funkcie hodiniek. Okrem toho otáčaním aktivujete aj odstránenie vody z hodiniek, v prípade, ak by sa do nich nejaká dostala.

Porovnanie Apple Watch SE s inými modelmi:

Apple

Watch SE

2020
Apple Watch SE (2020)

Displej 40mm: 324 x 394 pixelov​

Displej 44mm: 368 x 448 pixelov

Výdrž batérie: 18 hodín​

Vodeodolnosť: 50 m

Váha 40mm: 30,49 g

Váha 44mm: 36,20 g

Úložisko: 32 GB

Procesor: dvojjadrový s čipom S5 SiP

Apple

Watch 6

2020
Apple Watch 6 (2020) Blue

Displej 40mm: 324 x 394 pixelov​

Displej 44mm: 368 x 448 pixelov

Výdrž batérie: 18 hodín​

Vodeodolnosť: 50 m

Váha 40mm: 30,5 g - 34,6 g​

Váha 44mm: 36,5 g - 41,3 g

Úložisko: 32 GB

Procesor: dvojjadrový s čipom S6 SiP

Apple

Watch 5

2019
Apple Watch 5 (2019) Gold

Displej 40mm: 324 x 394 pixelov​

Displej 44mm: 368 x 448 pixelov

Výdrž batérie: 18 hodín​

Vodeodolnosť: 50 m

Váha 40mm: 30,8 g - 39,7 g​

Váha 44mm: 36,5 g - 46,7 g

Úložisko: 32 GB

Procesor: dvojjadrový s čipom S5

Apple Watch Nike SE , 44 mm Silver Aluminium Case with Pure Platinum/Black Nike Sport Band (MYYH2HC/A)

100%
5/5

Športové smarthodinky Apple Watch SE z edície Nike.

Športové smarthodinky Apple Watch z edície Nike

14. Ostatné užitočné funkcie

Detekcia páduHodinky dokážu samé detekovať váš nebezpečný pád a privolať potrebnú pomoc.

App Store – Pomocou hodiniek máte prístup aj k vybraným aplikáciám v obchode App Store. Ich ponuka je pochopiteľne obmedzená a najväčšie množstvo aplikácií je určené pre športovcov (rôzne fitness a športové appky). Aplikácie v hodinkách je možné veľmi jednoducho menežovať prostredníctvom aplikácie App Store vo Vašom iPhone.

Vysielačka – Máte možnosť komunikácie s vašimi známymi, ktorí sú taktiež majiteľmi hodiniek Apple Watch.

Ovládač kamery Hodinky dokážete taktiež použiť ako náhradu za samospúšť. Dosť bolo nevydarených fotografií. Nastavte si svoj iPhone do potrebnej polohy a aktivujte fotoaparát prostredníctvom hodiniek.

Počasie, kalendár, pripomienky Samozrejmosťou je aj prehľad a hlásenia štandardných aplikácií. Pomocou hodiniek viete rýchlo skontrolovať aktuálny stav a predpoveď počasia, či listovať v kalendári. Hodinky Vás taktiež upozornia na blížiace sa stretnutie.

Verdikt

Ako sme už avizovali v úvodných riadkoch, hodinky Apple Watch SE sú cenovo dostupný model, ktorý sa napriek absencii niektorých prvkov nenechá nijako zahanbiť. Obsahujú všetko to, čo na výrobkoch od Apple milujeme a majú rovnako elegantný a luxusný vzhľad ako predchádzajúce modelové rady.

Poháňa ich starší dvojjadrový procesor s čipom S5 z predchádzajúcej modelovej rady a nemajú displej s funkciou always-on. To je však súčet dvoch najzásadnejších prvkov, o ktoré sú hodinky voči modelovej rade 6 ochudobnené. Ak pre svoj život nepotrebujete pokročilé zdravotné funkcie (EKG a Meranie okysličenia krvi), tieto hodinky budú rozhodne skvelou voľbou.

Naša odpoveď znie áno. Ak si plánujete kúpiť svoje prvé hodinky a rozhodujete sa medzi vlajkovu loďou a modelom SE, kúpu lacnejšieho modelu nijako neoľutujete. Ak však plánujete prechod zo staršieho modelu a nechcete byť ochudobnený o always-on displej, odporúčame Vám priplatiť si za model Apple Watch 6. Na záver našej recenzie Vám prinášame ešte prehľadný súhrn plusov a mínusov tohto modelu:

Naše hodnotenie:
4.5/5

Pre všetkých fanúšikov smart hodiniek z dielne Apple sme pripravili aj súhrn nepotvrdených informácií, ktoré sa nám podarilo zozbierať o tohtoročnej modelovej rade Apple Watch 7.

Apple Watch SE sú na trhu dostupné s veľkým množstvom vymeniteľných remienkov
Recenzia: Apple Watch SE (2020) - Nájdi hodinky

✅ Pripravili sme si pre vás recenziu cenovo dostupných hodiniek Apple Watch SE. Oplatí sa priplatiť za vlajkovú loď (Apple Watch 6), alebo si vystačíte s middle class modelom? ✅

Product Currency:

Product Price: 249,00

Product In-Stock: InStock

Editor's Rating:
4.5

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.