Smart hodinky Apple

Smart hodinky Apple Watch a ich evolúcia
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah

Smart hodinky Apple: evolúcia v kocke

Oficiálne informácie: https://www.apple.com/watch/

Smart hodinky Apple si už niekoľko rokov stabilne držia pozíciu lídra na trhu. Na celom svete sa tešia veľkej obľube a ako ukazujú dáta Statista, v roku 2020 tvorili až 10 % obratu tohto amerického technologického giganta. Ako prebiehal ich postupný vývoj od 0. generácie až dodnes?

Od prvého smartfónu k inteligentným hodinkám

O tom, že mobilné zariadenia majú obrovskú budúcnosť, sa vývojári Apple presvedčili hneď po tom, ako 9. januára 2007 uviedli na trh prvý iPhone. Ten sa rýchlo stal obrovským hitom a odštartoval šnúru úspechov, ktorá pokračuje dodnes.

V rozmedzí rokov 2010 – 2015 začali najväčšie svetové technologické spoločnosti experimentovať s možnosťami, ako inteligentné funkcie zo smartfónov presunúť na zápästie. Ani Apple nezaháľal a v roku 2014 ohlásil svoje prvé smart hodinky. Tie boli revolúciou, no ako to už pri novinkách býva, našlo sa na nich aj viacero nedostatkov.

Evolúcia smart hodiniek Apple Watch

Tie však vývojári v priebehu rokov vyladili a každý nový model zaznamenal veľký úspech. Zo spoločnosti Apple sa tak stal trhový líder a svojimi predajmi do roku 2021 výrazne prekonával konkurenciu. Čo nás čaká v budúcnosti? To nevie nikto, no zatiaľ si môžeme pripomenúť, ako sa Apple Watch postupne vyvíjali od svojho trhového debutu. Históriu smartwatches od Apple vám ukáže aj toto video:

Smart hodinky Apple Watch Series 0

Nultá, alebo ak chcete, historicky prvá generácia inteligentných hodiniek Apple s hliníkovým alebo oceľovým telom uzrela svetlo sveta v apríli 2015. Hneď nato sa začala distribuovať do celého sveta a očakávania zákazníkov boli obrovské. Zo začiatku produkcie sa objavovali viaceré problémy – krátka životnosť batérie a poruchy hardvéru. Aj napriek tomu sa však Apple Watch stali veľmi obľúbenými. Ich produkcia bola ukončená v septembri 2016.

Zdroj: https://enstock3e.top/

Veľkosti a farby

Prvé Apple Watch boli dostupné v 38 alebo 42 mm verzii a predávali sa vo viacerých farbách – space gray, gold, rose gold, space black a silver.

Zaujímavé funkcie

Už prvá generácia Apple Watch bola vybavená reproduktorom a obrazovkou s 326 DPI, Siri, meračom tepu, reproduktorom a mikrofónom. Vodeodolnosť nebola veľmi dobrá – hoci ste hodinky mohli obliať, dlhodobejšie ponorenie do vody by už neprežili.

Apple Watch Series 0

Apple Watch 2015 (generácia 0)

Smart hodinky Apple Watch Series 1

Nasledovník prvých Apple Watch bol oficiálne predstavený už v septembri 2015 a jeho produkcia skončila presne o 3 roky neskôr. Telo Apple Watch Series 1 bolo vyrobené z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele.

Smart hodinky Apple Watch 1

Veľkosti a farby

Rovnako ako v prípade predchodcu, dostupná bola veľkosť 38 alebo 42 mm. Vybrať ste si mohli z 5 farebných verzií – gold, rose gold, space gray, space black a silver.

Zaujímavé funkcie

V porovnaní s nultou sériou Apple Watch nebola tá prvá žiadnou revolúciou. Hlavná zmena nastala v procesore, ktorý je podľa slov Apple o 50 % výkonnejší. Vodeodolnosť zostala na rovnakej úrovni ako v prípade predchodcu, rovnako aj maximálna výdrž batérie – 18 hodín.

Apple Watch Series 1

Apple Watch 1 (2016)

Smart hodinky Apple Watch Series 2

2. séria Apple Watch bola predstavená v roku 2016, opäť raz v septembri a produkcia pokračovala len do roku 2017. Telo hodiniek bolo vyrobené z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele.

Smart hodinky Apple Watch Series 2

Veľkosti a farby

Apple smartwatch 2 série si zachovali rozmerové verzie predchodcov – 38 alebo 42 mm a okolo displeja bol stále pomerne hrubý rámik. Ponuka farieb bola nasledovná – gold, rose gold, silver, space gray alebo space black.

Zaujímavé funkcie

2. séria Apple Watch konečne dostala zabudované GPS a potešila aj vodeodolnosť do hĺbky až 50 metrov pod vodnou hladinou. Výkonnosť procesora stúpla o 50 % a maximálny jas displeja sa zvýšil na 1000 nitov, čo je značný progres voči 450 nitom u predchodcu.

Apple Watch Series 2

Apple Watch 2 (2016)

Smart hodinky Apple Watch Series 3

Predstavenie 3. série Apple Watch prebehlo v roku 2017 a predaj trvá dodnes. Materiál tela ostal rovnaký ako u predchodcov. 

Inteligentné hodinky Apple Watch vo farbe Rose Gold

Veľkosti a farby

Na výber bolo opäť raz 38 alebo 42 mm telo v tradičných farebných kombináciách – gold, rose gold, silver, space gray alebo space black.

Zaujímavé funkcie

Rozdiel voči predchodcovi je najmä vo výkone procesoru, ktorý stúpol o 70 %. Siri už dokáže rozprávať a do výbavy pribudol barometrický výškomer. Prvýkrát bola dostupná aj LTE verzia.

Apple Watch Series 3

Apple Watch 3 (2017)

Smart hodinky Apple Watch Series 4

4. séria Apple Watch oficiálne uzrela svetlo sveta v septembri 2018 a jej produkcia skončila o rok neskôr. Telo smart hodiniek bolo vyrobené z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele.

Smart hodinky Apple Watch 4 v čiernom prevedení

Veľkosti a farby

Apple pristúpil k zmene rozmerovej politiky a začal ponúkať 40 alebo 44 mm verziu. Farby sa však nezmenili, stále ostal starý dobrý mix – silver, space gray, space black, gold a rose gold.

Zaujímavé funkcie

Rozmery displeja narástli, a tak sa vytratil pomerne hrubý rámik známy z predchádzajúcich verzií. Procesor je dvakrát rýchlejší ako v prípade predchodcu a ovládacia korunka na boku hodiniek dostala technológiu haptickej odozvy. Do výbavy sa dostala aj žiadaná funkcia EKG.

Apple Watch Series 4

Apple Watch 4 (2018)

Smart hodinky Apple Watch Series 5

Piata generácia smartwatch od Apple prišla na trh v roku 2019 a ich predaj bol ukončený v septembri 2020. V porovnaní s predchodcami mohlo byť jej telo vyrobené nielen z nehrdzavejúcej ocele a hliníka, ale aj z titánu či keramiky.

Smartwatch Apple Watch 5 so shark mesh remienkom

Veľkosti a farby

K dispozícii bola 40 a 44 mm verzia, ku tradičným farbám (silver, space gray, space black, gold a rose gold) sa pridala aj špeciálna biela, ktorá bola určená pre model s keramickým telom.

Zaujímavé funkcie

Apple Watch prvýkrát dostali always-on displej, ktorý recenzia od Techradar spomína ako veľký benefit. Novinkou je taktiež magnetický kompas. V porovnaní s predchodcom došlo k zdvojnásobeniu pamäte, z 16 na 32 GB.

Apple Watch Series 5

Apple Watch 5 (2019) Gold

Smart hodinky Apple Watch Series 6

K predstaveniu 6. série Apple Watch došlo v septembri 2020 a jej predaj pokračuje dodnes. K dispozícii sú verzie vyrobené z hliníka, nehrdzavejúcej ocele a keramiky alebo titánu.

Smart hodinky Apple Watch 6 v červenom prevedení (44 mm)

Veľkosti a farby

40 a 44 mm veľkosti ostali zachované ako u predchodcov, ku tradičným farbám sa však pridala aj modrá (royal blue) a červená. Tieto netradičné odtiene sú k dispozícii pre verzie s hliníkovým telom.

Zaujímavé funkcie

Displej je 2,5-krát svetlejší ako v prípade Series 5, rýchlosť nabíjania v porovnaní s predchodcom narástla o 20 %.

Apple Watch Series 6

Apple Watch 6 (2020) Blue
Hodinky Apple Watch 6

Tip na model:

Apple Watch 6 44mm Silver

4,8
4.9/5

Smart hodinky Apple Watch 6 so strieborným púzdrom a bielym športovým remienkom. Verzia s veľkosťou 44 mm.

Smart hodinky Apple Watch Series SE

Tento zaujímavý model, ktorý je akýmsi medzistupňom medzi Series 3 a Series 6, bol predstavený v roku 2020, spolu so 6. sériou Apple Watch. Dizajn je rovnaký ako v prípade 4. série. Ako je možné chápať už z označenia „SE“, jedná sa o prvý, cenovo dostupnejší model inteligentných hodiniek od Apple.

Lacné smart hodinky Apple Watch SE

Veľkosti a farby

K dispozícii je 40 a 44 mm verzia v 3 farbách – space gray, gold a silver.

Zaujímavé funkcie

V porovnaní s Apple Watch series 3 získate o 30 % väčšiu obrazovku či 32 GB úložisko. V útrobách sa ukrýva čip S5, ktorý je dvakrát rýchlejší ako procesor S3 použitý v prípade 3. série.

Apple Watch Series SE

Biele hodinky Apple Watch SE verzia 40mm
Apple Watch SE (2020)

Tip na model:

Apple Watch SE 44mm Space Grey

4,6
4.6/5

Smart hodinky Apple Watch SE vo farebnom vyhotovení Space Grey a čiernym športovým remienkom. Verzia s veľkosťou 44 mm.

Smart hodinky Apple Watch Series 7

Tento zaujímavý model, ktorý je akýmsi medzistupňom medzi Series 3 a Series 6, bol predstavený v roku 2020, spolu so 6. sériou Apple Watch. Dizajn je rovnaký ako v prípade 4. série. Ako je možné chápať už z označenia „SE“, jedná sa o prvý, cenovo dostupnejší model inteligentných hodiniek od Apple.

Výhody a nevýhody smart hodiniek Apple Watch:

Výhody
Plynulý a rýchly operačný systém
Výkonné procesory
Elegantný dizajn
Prémiová kvalita a použité materiály
Zaujímavé farebné kombinácie
Perfektná konektivita s Apple smartfónmi
Široká ponuka aplikácií
Praktické a bezpečné bezkontaktné platby
Rozsiahla ponuka doplnkov
Nevýhody
Vyššia cena
Kratšia výdrž batérie
Nutnosť vlastniť iPhone

Ďalšie značky smart hodiniek:

Mohlo by vás zaujímať:

Ďalšie značky:

Všetky modely:

Autor:

Picture of Dominik Parajka

Dominik Parajka

Som technologický nadšenec, neustále zbieram nové skúsenosti, analyzujem dáta a sledujem dianie na trhu. So svojimi poznatkami sa následne rád delím prostredníctvom článkov, v ktorých sa snažím čitateľovi priniesť čo najvyššiu pridanú hodnotu.

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.