Odolné hodinky

Odolné hodinky patria jednoznačne medzi jednu z najpopulárnejších kategórií medzi hodinkami. Tie sú ideálnou voľbou pre všetkých ľudí, ktorí sa pohybujú a fungujú v prostredí, v ktorom by štandardné hodinky neobstáli. Ide teda o hodinky s vysokou odolnosťou, ktoré znesú tvrdé zaobchádzanie, pády, špinu a prach a sú prispôsobené na fungovanie v extrémnych podmienkach. Odolným hodinkám neprekážajú nepriaznivé poveternostné podmienky, vysoké teploty, či nešťastné pády.

Obsah:

Čo robí odolné hodinky odolnými?

Odolné hodinky majú poväčšinou robustné, odolné a objemné púzdra. Nejde teda o klasické tenké púzdra, ako tomu je pri elegantných a módnych hodinkách. Fakt, že hodinky majú objemné puzdro, však ešte neznamená, že sú aj odolné. Robustnosť a odolnosť sú dôležité, ale sú aj ďalšie faktory, ktoré je treba pri výbere odolných hodiniek zohľadniť.

Patria sem hlavne:

  • Robustná konštrukcia, ktorá odoláva vibráciám, nárazom a otrasom
  • Dobrá vodotesnosť, ktorá odoláva vode, blatu a špine
  • Schopnosť odolávať extrémnym teplotám, nízkym aj vysokým
  • Dobrá čitateľnosť ciferníka, ktorá pomáha ľahko prečítať čas v akomkoľvek prostredí
  • Kvalitné sklíčko
  • Odolný náramok alebo remienok
  • Užitočné funkcie

Funkcie odolných hodiniek

Ľudia si často kupujú odolné hodinky ako užitočných pomocníkov v nepriaznivých podmienkach. Môže tak ísť napríklad o turistiku, prácu v ťažkých podmienkach alebo iné outdoorové aktivity. Ich odolnosť a trvácnosť sú síce mimoriadne dôležité, v ťažkých podmienkach sú však dôležité aj ich praktické funkcie. V závislosti od typu, sú odolné hodinky často (ale nie vždy) vybavené ďalšími praktickými funkciami. Tie najbežnejšie a zároveň najužitočnejšie funkcie odolných hodiniek sú:

GPS: GPS vám pomôže s navigáciou a orientáciou v teréne obzvlásť počas outdoorových aktivít. Na to vám môže poslúžiť aj kompas, ale moderné sledovanie polohy pomocou GPS je oveľa presnejšie a poskytuje omnoho podrobnejšie informácie o vašej polohe.

Výškomer: Výškomer vám poskytne informácie o vašej aktuálnej výške a polohe. To môže byť veľmi dôležité pre udržanie sa v správnej výške, napríklad počas vysokohorskej turistiky.

Barometer: Barometer meria atmosferický tlak a pomáha vám sledovať jeho zmeny. Táto funkcia je veľmi užitočná najmä počas outdoorových aktivít. Pomôže vám byť v strehu a byť pripravený na rýchle zmeny počasia a dokonca aj na blížiace sa búrky.

Výkon v teréne

Najlepším dôkazom odolnosti hodiniek je to, ako fungujú pri skutočnom používaní. Hodinky môžu na prvý pohľad pôsobiť že znesú toho veľa, ale nič nie je lepšie ako podrobiť ich priamo skúške v teréne. Veľa značiek svoje hodiniek podrobuje množstvu rôznych testov, práve z toho dôvodu, aby sa uistili, že fungujú presne tak, ako by mali.

Certifikáty: Značky bežne ako dôkaz odolnosti svojich modelov, označujú hodinky rôznymi certifikátmi. Napríklad spoločnosť Victorinox zverejňuje všetky testy, ktorými boli jej hodinky podrobené ešte pred ich uvedením na trh. Výsledky týchto testov sú tým pádom aj dôkazom, že hodinky sú rovnako odolné, ako uvádza výrobca. Značky často ako dôkaz odolnosti svojich modelov využívajú aj rôzne certifikácie od nezávislých testovacích spoločností.

Partnerstvá: V niektorých prípadoch sú odolné hodinky výsledkom spolupráce medzi výrobcom hodiniek a ďalšou organizáciou či športovým tímom. Skvelým príkladom je napríklad značka Seiko, ktorá spolupracuje s organizáciou PADI (Asociácia profesionálnych potápačských inštruktorov). Ďalším skvelým príkladom je švajčiarska značka hodiniek Luminox, ktorá zase vyrába hodinky pre armádu. Ak sú teda hodinky vhodné a dostatočne odolné aj pri ich využívaní zo strany profesionálov, budú dostatočne odolné aj pri používaní bežnými používateľmi.

Vodotesnosť: Ďalšou dôležitou vlastnosťou odolných hodiniek je aj ich vodotesnosť. Odolné hodinky by mali mať dobrú odolnosť voči vode, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa budú práve vo vode často používať. Potápanie, klasické plávanie či rôzne vodné športy sú presne tie činnosti, pri ktorých je potrebné sa spoľahnúť na dobrú vodotesnosť.

V ideálnom prípade by mala byť vodotesnosť hodiniek minimálne 100 m. Takéto hodinky sú vhodné na plávanie a väčšinu ďalších bežných činností, pri ktorých môžu byť vystavené vode. Dostatočnú úroveň vodotesnosti je dobré si pred kúpou poriadne skontrolovať a taktiež zvážiť, pri akých všetkých činnostiach budete hodinky používať. Ak sa napríklad chcete venovať hĺbkovému potápaniu, je potrebné hľadať hodinky označené vodotesnosťou minimálne 200 m a viac.

Sklíčko: Dôležitým prvkom v oblasti odolnosti hodiniek je ich sklíčko. Práve sklíčko chráni ciferník hodiniek, udržiava hodinky vodotesné a chráni všetky dôležité súčiastky vo vnútri. Väčšina hodiniek používa buď akrylové, minerálne, alebo zafírové sklíčka. Cenovo najdostupnejšie hodinky používajú akrylové sklíčka, tie drahšie zvyčajne zafírové sklo. Práve zafírové sklíčko sa radí k tým najodolnejším.

  • Akryl: Akryl je typ plastu, ktorý je relatívne lacný. Môže sa ľahko poškriabať, ako aj prasknúť. Jeho výhodou však je to, že sa nerozbije, dá sa ľahko a lacno vymeniť, avšak všeobecne platí, že patrí k najmenej odolným sklíčkam.
  • Minerálny krišťál: Ide o druh tvrdeného skla, ktoré je výrazne tvrdšie ako akryl. Je odolnejšie voči poškriabaniu a možné ho nájsť na hodinkách v strednej cenovej kategórii.
  • Zafírové sklíčko: Kráľom odolnosti spomedzi troch menovaných druhov sklíčok je jednoznačne sklíčko zafírové. Je veľmi tvrdé, pevné a veľmi ťažko sa poškriabe. Nachádza sa však hodinkách vyššej kategórie s výrazne drahšou cenovkou.

Cenovo dostupné odolné hodinky

V oblasti cenovo dostupných odolných hodiniek kraľuje jednoznačne značka Casio. Tá ponúka široké spektrum modelov odolných hodiniek, od tých najlacnejších hodiniek Casio G-Shock, až po špičkové modely z edícií Casio G-Shock Mudmaster. V prípade cenovo dostupnejších modelov je našim tipom jednoznačne model Casio G-Shock DW-5600E-1VER. Tento model disponuje minerálnym sklíčkom, vodotesnosťou 200m, ako aj dnes už legendárnym dizajnom.

Odolné hodinky Casio

Zahanbiť sa nedajú ani švajčiarske značky hodiniek Victorinox a Luminox. Tie sú fanúšikom hodiniek veľmi známe najmä vďaka svojmu armádnemu looku.  V prípade značky Victorinox by vašej pozornosti nemali uniknúť modely z edície I.N.O.X. Značka sa pýši tým, že modely z tejto edície podrobili až 130 najrôznejším testom odolnosti. V jednom z týchto extrémnych testov dokonca prešli po hodinkách s tankom:

Druhá z menovaných, značka Luminox, sa preslávila najmä výrobou hodiniek pre profesionálnu armádu. V portfóliu jej zákazníkov nechýbajú vojaci zo slávnej jednotky americkej armády SEALs, či islandské jednotky SAR, ktorí pravidelne podrobujú hodinky tým najtvrdším možným podmienkam.

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.