- Vodotesnosť hodiniek vypovedá o tom, do akej miery sú dané hodinky zabezpečené voči preniknutiu vody alebo vlhkosti do vnútorného ústrojenstva.
- Vodotesnosť hodiniek sa môže udávať v atmosférach (ATM), baroch alebo metroch.
- Profesionálne potápačské hodinky vyrába napríklad spoločnosť Citizen.
Obsah článku
Vodotesnosť je funkciou, ktorá sa pri výbere hodiniek radí medzi vôbec najdôležitejšie parametre. Dá sa povedať, že takpovediac dvojnásobne to platí v prípade ľudí, ktorí dochádzajú pomerne často do styku s vodou. Tým však nenarážame len na klasické umývanie rúk a sprchovanie sa. Čo všetko teda označuje vodotesnosť hodiniek?
Možno máte prácu, do ktorej dochádzate autobusom. Tým pádom sa občasne nevyhnete dažďu. Alebo často umývate riady, čím sa takisto dostávate do pravidelnejšieho kontaktu s vodou. Samozrejme, situácií, kedy sa môžete dostať do styku s vodou, je omnoho viac. Možno vám nejaké na základe vlastnej skúsenosti už aj prišli na rozum. Bez ohľadu na to, o čo konkrétne ide, budete v podobných situáciách potrebovať hodinky s určitou vodotesnosťou. V opačnom prípade by ste si ich museli zakaždým skladať dole. Ani to vám však 100-percentne nezaručí, že vaše hodinky nevystavíte vode či vlhkosti.
Čo je to vodotesnosť hodiniek?
Laicky povedané, vodotesnosť hodiniek vypovedá o tom, do akej miery sú dané hodinky zabezpečené voči preniknutiu vody alebo vlhkosti do vnútorného ústrojenstva. Znamená to, že jednotlivé časti hodiniek, ako napríklad puzdro, korunka, tlačidlá a ďalšie musia byť zaistené lepšie ako pri hodinkách, ktoré vode ani vlhkosti neodolávajú.
Zapamätajte si: Vodotesnosť hodiniek sa môže udávať v atmosférach (ATM), baroch alebo metroch. Zvyčajne je vyobrazená na puzdre, ciferníku alebo zadnej strane hodiniek.
Aká môže byť vodotesnosť hodiniek?
Čo sa týka konkrétnych číselných údajov o vodotesnosti hodiniek, na trhu sa môžete stretnúť s viacerými označeniami. Na základe nich budete vedieť, či sú dané vodotesné hodinky pre vás vhodné. V zásade však rozlišujeme:
- hodinky s vodotesnosťou 3 ATM / 30 m
- hodinky s vodotesnosťou 5 ATM / 50 m
- hodinky s vodotesnosťou 10 ATM / 100 m
- hodinky s vodotesnosťou 20 ATM / 200 m
- hodinky s vodotesnosťou 50 až 100 ATM / 500 až 1000 m
Pozor! Ak sú náhodou vaše hodinky odolné do 30 m, teda majú vodotesnosť na úrovni 3 ATM, neznamená to, že sa s nimi môžete potápať do hĺbky 30 m. Takýto údaj má len laboratórny charakter. Vodotesnosť hodiniek sa totiž testuje pokojným ponorením do vody bez prúdu – teda nie na ruke, ani pri plávaní, ani pri potápaní.
Vodotesnosť hodiniek 3 ATM / 30 m
Niektorí výrobcovia hodiniek uvádzajú, že s hodinkami s vodotesnosťou 3 ATM na ruke môžete umývať riady, prípadne s nimi môžete ísť do sprchy. Opatrnosti však nikdy nie je dosť, a preto ich odporúčame vystavovať maximálne zvýšenej vzdušnej vlhkosti, nanajvýš dažďu.
Vodotesnosť hodiniek 5 ATM / 50 m
Hodinky s vodotesnosťou 5 ATM už bez strachu môžete nosiť na ruke počas umývania riadu alebo pri sprchovaní. Radšej sa ale vyhnite plávaniu či dlhodobému pobytu vo vode.
Vodotesnosť hodiniek 10 ATM / 100 m
Vodotesnosť hodiniek 10 ATM sa dá považovať za celkom solídny štandard. Hodinky, ktoré ňou disponujú, sú totiž vhodné na akékoľvek vodné športy, potápanie sa bez prístroja či kúpanie. Síce nejde o potápačské hodinky, no je to ideál na letnú dovolenku pri mori či pri jazere.
Vodotesnosť hodiniek 20 ATM / 200 m
Modely s vodotesnosťou 20 ATM už možno označiť za potápačské hodinky. Zbytočne by sme ich však nepreceňovali. Ľahké potápanie s kyslíkovým prístrojom – áno. No hĺbkové potápanie môže byť pre takéto hodinky problémom.
Vodotesnosť hodiniek 50 až 100 ATM / 500 až 1000 m
Vodotesnosť hodiniek na úrovni 50 až 100 ATM je nadštandardným parametrom. Takýmito hodnotami bývajú zvyčajne ovenčené profesionálne potápačské hodinky Citizen, prípadne potápačské modely iných značiek.