Časti hodiniek: Hodinársky slovník, ktorý by ste mali ovládať

Hodinársky slovník s najdôležitejšími časťami hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Považujete sa za skutočného hodinkového znalca? Máte prehľad nielen o najznámejších výrobcoch hodiniek, ale takisto o ich aktuálnych ponukách? To však ešte stále neznamená, že máte vo svete hodiniek skutočný prehľad. Odhliadnuc od toho všetkého by ste mali v prvom rade ovládať základný hodinársky slovník, resp. jednotlivé časti hodiniek. Aby ste sa v nich lepšie vyznali, spísali sme ich pre vás na jedno miesto.

Obsah článku

Základný hodinársky slovník – časti hodiniek

Poctivé hodinky sú kombináciou precíznej práce s množstvom menších aj väčších súčiastok. V našom hodinárskom slovníku síce nebudeme zachádzať do takých detailov, akými sú napríklad jednotlivé skrutky, no prejdeme si tie najzákladnejšie časti hodiniek, ktoré by ste mali určite ovládať. Patria k nim:

  • puzdro
  • ciferník
  • sklíčko
  • dienko
  • luneta
  • korunka a tlačidlá
  • ručičky
  • remienok/náramok
  • strojček
Toto sú hlavné časti hodiniek

1. Puzdro

Puzdro sa zvykne označovať aj ako telo čí plášť hodiniek. Zvyčajne sa vyrába v tradičných okrúhlych a hranatých tvaroch z materiálov ako kov, keramika či plast. Jeho funkcia však nie je len estetická – ochraňuje totižto strojček, ciferník aj ďalšie dôležité vnútorné komponenty hodiniek.

2. Ciferník

Zatiaľ čo výraz ciferník je používaný v prípade analógových hodiniek, tak pri digitálkach väčšinou hovoríme o displeji. Okrem toho sa ale ciferník môže označovať aj ako číselník. Bez ohľadu na to, ktorý termín použijeme, ide o časť hodiniek, ktorá je chránená sklíčkom. Bývajú na ňom umiestnené ručičky, indexy a tiež rôzne zdobenia.

3. Sklíčko

Ako sme už spomenuli o čosi vyššie, sklíčko slúži na ochranu ciferníka. Čo sa týka materiálov používaných na výrobu sklíčok, väčšina výrobcov preferuje minerálne typy. V hodinárskom slovníku sa však stretnete aj so slovnými spojeniami ako zafírové sklíčko či Hardlex sklíčko. Kým v prípade prvého spomenutého ide o odolnejší typ sklíčka, tak Hardlex sklíčko je typ, ktorý sa používa na hodinky Seiko.

4. Korunka a tlačidlá

Korunku pravdepodobne nie je potrebné nejako zvlášť predstavovať. V skratke, jej úlohou je presné nastavovanie času alebo dátumu pri analógových hodinkách, v rámci ktorých sa väčšinou nachádza vpravo v strede na pozícii 3. hodiny. Nie je to však pravidlo. Môže byť napríklad umiestnená aj na 4. hodine, prípadne vľavo. Takéto situovanie je pre jednoduchšie ovládanie najčastejšie vídané na potápačských hodinkách.

Rovnako ako korunka, aj tlačidlá bývajú zasadené na vonkajšej strane puzdra. Neslúžia však na nastavovanie času. Zvyčajne sa nimi ovládajú prídavné funkcie hodiniek, ako napríklad stopky.

5. Luneta

Lunete sa inak hovorí obvodový krúžok či rámik hodiniek. Každopádne, ide o časť, ktorá ohraničuje ciferník. Luneta môže byť nielen pevná, ale aj pohyblivá – napríklad pri potápačských hodinkách, aké vyrába aj značka Citizen.

6. Ručičky

Ručičky nájdete na analógových hodinkách. Práve vďaka nim môžete z vašich hodiniek vyčítať informáciu o aktuálnom čase. Medzi základné typy ručičiek patrí hodinová, minútová a sekundová.

7. Remienok/Náramok

Časť hodiniek, ktorá v mnohých prípadoch rozhoduje o ich kúpe. Kým remienky sa najčastejšie vyrábajú z kože, gumy alebo z textilu, tak náramkom dominuje oceľ. Odlišujú sa však nielen materiálmi, ale takisto vizuálnymi prevedeniami – prešitiami, farbou, typom.

Zadná časť hodiniek

8. Dienko

Dienko patri medzi časti hodiniek, ktoré pri nosení na zápästí nie je viditeľné. Ide totižto o zadný kryt, resp. uzáver, hodiniek, za ktorým sa nachádza strojček.

9. Strojček

Keď spomíname v našom hodinárskom slovníku jednotlivé časti hodiniek, nemôžeme opomenúť ani strojček. Práve ten je totižto takpovediac srdcom, hlavou a motorom hodiniek. Práve vďaka nemu môžu hodinky správne fungovať. Spravidla sa rozlišuje na dva základné typy – mechanický a elektronický.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.