Viete, ako fungujú automatické hodinky?

Mechanizmus automatických hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Nosenie náramkových hodiniek prináša do životov ich majiteľov určitú exkluzivitu, ktorá, okrem iného, dokáže značne prispievať k zvyšovaniu sebavedomia. Špecifickou kategóriou sú v tomto prípade automatické hodinky. Prečo? Lebo nútia svojich vlastníkov zamyslieť sa nad tým, ako vlastne fungujú. Následné porozumenie týchto jedinečných procesov vedie k úplne odlišnému vnímaniu hodiniek. Neveríte? Presvedčte sa o tom spolu s nami.

Obsah článku

Ako fungujú automatické hodinky?

Hodinky sú strojmi, ktorých jadrom je hodinkový strojček. Čo sa týka automatických hodiniek, je nutné podotknúť, že sa skladajú zo zložitých častí usporiadaných podľa systematickej schémy. Medzi základné požiadavky na kvalitné automatické hodinky patrí:

  • presnosť
  • precíznosť

Tieto atribúty automatických hodiniek by mali byť základom pre každého ich výrobcu.

Vedeli ste, že mnoho automatických hodiniek má priehľadnú zadnú stranu puzdra? Vďaka tomu je možné vidieť až do útrob ich mechanizmu.

Mechanizmus automatických hodiniek

Spomínaný mechanizmus automatických hodiniek sa obvykle skladá z ozubených kolies, hnacích pružín, gombíkov a ďalších dôležitých komponentov. Všetky súčiastky hodiniek s automatickým pohonom pracujú na tom, aby sa ručičky pohybovali regulovaným tempom.

Automatické hodinky sa často označujú aj ako hodinky s automatickým náťahom. Prečo? Fungujú totižto na princípe samostatného naťahovania sa – vďaka pohybom ich nositeľa. Jednoducho povedané, energia z vašich každodenných pohybov sa ukladá a zhromažďuje v hnacom motore. Výsledok? No predsa spôsobovanie pohybu rotora a ostatných mechanizmov vo vnútri hodiniek.

Zapamätajte si: Na rozdiel od mechanických hodiniek sa teda odbúrava nutnosť ručného naťahovania otáčaním a následným zatlačením korunky.

Top automatické hodinky:

Automatické hodinky sa skladajú z rôznych súčiastok

Značky, ktoré vyrábajú automatické hodinky

Automatické hodinky dnes nájdete v ponukách mnohých svetových značiek. Ako príklady môžeme uviesť či už spoločnosti Zeppelin, Vostok Europe a Seiko, alebo tiež renomovaných výrobcov ako Orient a Citizen.

Automatické hodinky Zeppelin

Automatické hodinky Zeppelin uvádzame v našom zozname ako prvé z prostého dôvodu – automatika im náramne sekne. V kombinácii s klasickým leteckým dizajnom totižto dodáva hodinkám Zeppelin jedinečne originálny nádych.

Automatické hodinky Vostok Europe

V súvislosti s danou témou určite stoja za zmienku aj pánske automatické hodinky Vostok Europe. Áno, myslíme tie populárne modely, ktoré sú priamymi odkazmi na najznámejšie technologické vynálezy sovietskej éry. Konkrétne môžeme spomenúť kolekcie Rocket N-1, Gaz-14 Limouzine či Almaz Space.

Automatické hodinky Seiko

Keď ide o automatiku, nemožno zabúdať ani na automatické hodinky Seiko. Vývojári ikonickej japonskej značky ich po prvý raz predstavili pod názvom Seiko A.G.S. už v roku 1988. Dnes na ne nadväzuje edícia Seiko Kinetic.

Náš tip: Princíp fungovania prvých automatických hodiniek Seiko je priblížený v článku o stručnej histórii japonskej značky Seiko.

Automatické hodinky Orient

Automatické modely nájdete aj v portfóliu spoločnosti Orient. Z historického hľadiska s nimi spoločnosť Orient vyrukovala o čosi neskôr ako značka Seiko. Konkrétne sa tak stalo v rokoch 1997 a 2000.

Automatické hodinky Citizen

No a na záver sme si nemohli nechať nič iné ako pánske modely Citizen, medzi ktorými taktiež nájdete skvelé automatické hodinky. Keď sa vo svete hodiniek čo i len trochu orientujete, určite vám nie je cudzím legendárny pohon Eco-Drive. Ten je súčasťou mnohých modelov z dielne japonského hodinkového velikána Citizen.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.