- História hodiniek Orient siaha až do roku 1901.
- V súčasnosti je spoločnosť Orient stopercentnou dcérskou spoločnosťou spoločnosti Seiko Epson.
- Z aktuálnej ponuky značky Orient by sme upozornili najmä na hodinky Orient Mako a pánske hodinky Orient Automatic.
Dostal sa k vám náš predošlý článok o najlepších japonských hodinkách? Práve prostredníctvom neho sme si sčasti posvietili aj na hodinky Orient, ktoré budú ústrednou postavou nasledujúcich riadkov. Zameriame sa v nich predovšetkým na históriu zmieňovanej japonskej značky. Ako samotná spoločnosť Orient informuje, jej poslanie je jednoduché: Ponúknuť vysokokvalitné a zároveň dostupné hodinky s pretrvávajúcim nadčasovým štýlom.
Obsah článku
Hodinky Orient – história
Za obdobie založenia spoločnosti Orient je síce považovaný rok 1950, no korene tejto tradičnej japonskej značky siahajú ďaleko hlbšie – konkrétne do roku 1901.
Viac informácií o značke: Pánske hodinky Orient1901 – obchod s hodinkami
Bol to Shogoro Yoshida, kto práve v roku 1901 založil v japonskom Tokiu svoj obchod s hodinkami, pričom sa začal v roku 1912 prezentovať najmä produkciou zlatých puzdier. Navyše, o 8 rokov neskôr, teda konkrétne do roku 1920, stihol ešte aj založiť továreň na výrobu hodín, ktorá niesla názov Toyo Tokei Manufacturing. Spoločnosť, ktorá v nej fungovala, začala v roku 1934 s výrobou náramkových hodiniek. Následne bola založená továreň v Hine, pričom pôvodná továreň sa po druhej svetovej vojne odstavila, aby sa vrátila v roku 1950 pod názvom Tama Keiki Co. Ltd. Boli to však zásadné okamihy pre vznik hodiniek Orient.
1951 – hodinky Orient Star
Práve Tama Keiki sa v prelomovom roku 1951 premenovala na Orient Watch Company a začala predávať hodinky Orient, resp. Orient Star, s originálnym mechanickým pohonom. Hodinky Orient Star boli v tom čase prezentované ako „skutočné hviezdy“ po všetkých svojich stránkach. Vyznačovali sa menším puzdrom a jednoduchým, no zároveň atraktívnym a nadčasovým ciferníkom. Takpovediac jedinečný rozmer dodávali týmto hodinkám modré ručičky s rímskymi číslicami. A samozrejme, nemožno opomenúť ani jedinečný „pohľad do srdca hodiniek“ skrz ciferník.
1967 – hodinky Orient Fineness
V súvislosti s históriou spoločnosti Orient stoja za zmienku aj hodinky Orient Fineness, ktoré boli uvedené na trh v roku 1967. Jednalo sa o ultratenký model, ktorého kontúry boli 100-percentne oddané minimalizmu.
70. roky – obdobie mechanických hodiniek
V 70. rokoch minulého storočia sa spoločnosť Orient zamerala predovšetkým na produkciu mechanických hodiniek, pričom nejavila záujem o konkurovanie ďalším trom gigantickým japonským značkám – Seiko, Citizen a Casio.
90. roky – čas inovácií
Ako „čas inovácií“ sa dajú v rámci značky Orient označiť 90. roky minulého storočia. V tom období, konkrétne v rokoch 1997 a 2000, sa totižto spoločnosť Orient pochválila s inovovanými automatickými strojčekmi.
Hodinky Orient v novom tisícročí
V novom tisícročí, konkrétne od roku 2001, sa stala firma Seiko Epson hlavným akcionárom spoločnosti Orient. Úplné prevzatie spoločnosti pod krídla Seiko Epson bolo dokončené v roku 2009. Orient dnes funguje ako nezávislá, ale stopercentná dcérska spoločnosť spoločnosti Seiko Epson, ktorá je sama výrobcom mnohých hodiniek značky Seiko. Zaujímavosťou však je, že Orient si väčšinu svojich komponentov vyrába interne v Japonsku, teda nie v zámorských továrňach.
Tip na záver: Pri pohľade na aktuálnu trhovú ponuku značky Orient by sme upozornili najmä na hodinky Orient Mako a pánske hodinky Orient Automatic.