Všetko, čo potrebujete vedieť o ultratenkých hodinkách

Máte radi ultra tenké hodinky?
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinári sa vždy usilovali posúvať hranice svojho remesla. Snahy o zostrojenie ultratenkých hodiniek sú bezpochyby jedným z najpôsobivejších trendov súčasného hodinárskeho inžinierstva. Ako každé iné odvetvie, aj hodinárstvo ovplyvňuje rýchly technologický vývoj a výnimočne tenkých hodiniek je dnes na trhu viac ako kedykoľvek predtým. Aj preto sme pre vás zhrnuli všetko, čo potrebujete vedieť o tejto fascinujúcej kategórii hodiniek.

Obsah článku

Čo sú ultratenké hodinky

Primárnou funkciou puzdra hodiniek je ochrana strojčeka. Hrúbku puzdra preto prirodzene najviac ovplyvňuje samotný strojček a jeho konštrukcia. Komplikovanejšie strojčeky si vyžadujú hrubšie puzdro a naopak. Čím viac dokáže výrobca strojček zjednodušiť, tým môže byť puzdro tenšie. Väčšina ultratenkých hodiniek preto v snahe o jednoduchosť vynecháva náročné komplikácie.

V žiadnom hodinárskom slovníku nenájdete jednotnú a presnú definíciu tenkých a ultratenkých hodiniek. Všeobecne prijímaná horná hranica je pomerne veľkorysá, zvykne sa stanovovať na 8 mm. Hodinky s hrúbkou puzdra 8 mm a menej sú teda už považované za tenké. Hodinári však už vo svojich snahách zašli oveľa ďalej a podarilo sa im dokonca vyrobiť hodinky s priemerom puzdra menej ako 2 mm.

Zujímavosť: Držiteľom rekordu „najtenšie hodinky na svete“ je v súčasnosti značka Bulgari, ktorá má na svedomí model Octo Finissimo Ultra Mark II s hrúbkou puzdra len 1,7 mm. Puzdro týchto hodiniek je tenšie ako kreditná karta.

Krátko z histórie vývoja ultratenkých hodiniek

Korene vývoja ultratenkých hodiniek siahajú až do 18. storočia, kedy sa hodinári pokúšali o zmenšenie vreckových časomier. Ak sa zameriame na moderné hodinárstvo, dostaneme sa do 50. rokov 20. storočia, kedy sa hodinári snažili o výrobu tenkých kalibrov a puzdier značky ako Vacheron Constantin, Jaeger Le Coultre a Piaget.

Vacheron Constantin uviedol v roku 1952 na trh kal. 1001s hrúbkou iba 2,94 mm. V tom čase to bol najtenší strojček na svete. Len o tri roky neskôr vyšiel z dielne toho istého výrobcu kal. 1003, ktorý meral iba 1,64 mm. Tento strojček používal vo svojich hodinkách aj Le Coultre a Cartier.

Piaget v roku 1960 predstavil kal. 12P, ktorý bol s hrúbkou 2,3 ​​mm najtenším automatickým strojčekom na svete.

Tieto revolučné kalibre z polovice 20. storočia otvorili hodinárskemu priemyslu úplne nové obzory a inšpirovali mnoho iných hodinárov. V súčasnosti je vlajkovou loďou segmentu ultratenkých hodiniek trojica Bulgari, Richard Mille a Piaget.

Zaujímavosť: Boj o rekord vo výrobe ultratenkých hodiniek skončil v minulom storočí ironicky hodinkami, ktoré boli natoľko nepraktické, že neboli vhodné na nosenie. Išlo o model Delirium IV s hrúbkou puzdra 0,98 mm.

Výhody a nevýhody ultratenkých hodiniek

Bez ohľadu na fascinujúce remeselné spracovanie, žiadne náramkové hodinky nie sú univerzálne dokonalé. Ultratenké hodinky tak majú v porovnaní so svojimi masívnejšími náprotivkami prednosti aj nevýhody.

Hlavné nevýhody ultratenkých hodiniek

  • Nižšia odolnosť: Pri eliminácii nepotrebných prvkov je často nutné obetovať niektoré technické komponenty. Tenké mechanické hodinové strojčeky sú niekedy zostavené nestabilne, pričom sa uprednostňuje úspora miesta pred konštrukciou. Niektoré ultratenké hodinky sú náchylnejšie na poškodenie.
  • Funkčná jednoduchosť: Ultratenkým hodinkám väčšinou chýbajú akékoľvek komplikácie a jedinou zachovanou funkcionalitou ostáva meranie času.

Hlavné výhody ultratenkých hodiniek

  • Pohodlie: Tenké hodinky sú ľahké a mimoriadne komfortné najmä pre útlejšie zápästia.
  • Minimalizmus: Ak túžite po nekomplikovaných časomierach, ultratenké hodinky môžu byť tou správnou voľbou.  Sú funkčne jednoduché a pôsobia uhladene aj príťažlivo.
  • Cena: Pokiaľ nehľadáte prémiové ultratenké hodinky luxusných značiek, tenké hodinky bývajú lacnejšie ako ich štandardné a nadrozmerné náprotivky. Väčšina z nich kvôli úspore miesta využíva quartzové strojčeky, ktorých výroba je lacnejšia.
  • Štýl: Tenké hodinky pôsobia decentne aj vkusne a do výrazu vnášajú uhladenú sofistikovanosť. O ich nositeľoch sa hovorí, že najsilnejšie ruky nemusia niesť najväčšiu fyzickú váhu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Aké sú hybridné hodinky?

Hybridy v hodinárstve: Čo sú hybridné hodinky?

Hybridné hodinky prepájajú klasický dizajn analógových modelov a inteligentné funkcie smart hodiniek. Výhodou hybridných hodiniek je dlhšia výdrž batérie a nižšia cena. Obľúbené hybridy priniesli

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.