Hodinky Seiko – stručná história japonskej značky

Japonské náramkové hodinky Seiko sú zárukou kvality

Ak by sme vytvárali zoznam tých najikonickejších a najznámejších výrobcov hodiniek na svete, hodinky Seiko by sa zaradili určite do špičky nášho výberu. Táto japonská manufaktúra nielenže patrí k najväčším inovátorom v hodinárskom priemysle, ale patrí aj k najstarším (komerčne známym) hodinárskym domom vôbec. V súčasnosti veľmi známe a úspešné kolekcie hodiniek Seiko Presage, Solar alebo Prospex sú len zlomkami toho, čo značka za svoje dlhé pôsobenie vyprodukovala.

V spojitosti s týmto výrobcom nám nedá nespomenúť ani nespočetné množstvo prvenstiev a inovácií, ktorými táto značka obohatila svet hodiniek. Notoricky známe potápačské hodinky Seiko a (futuristická) technológia pohonu hodiniek s názvom Spring Drive sú len špičkou pomyselného ľadovca inovácií z rúk japonských inžinierov. My sme tie najzásadnejšie historické míľniky zozbierali a usporiadali ich do stručného prierezu histórie tohto japonského giganta. Tešiť sa však môžete aj na náš výber zaujímavých modelov zo súčasnej ponuky.

Z krajiny vychádzajúceho slnka do celého sveta

Históriu značky môžeme datovať až do daľekého roku 1881. Založil ju vtedy len 21-ročný Kintaro Hattori v japonskom meste Tokyo, konkrétne v jednej z jeho častí s názvom Ginza.   Pôvodne sa tento japonský podnikateľ venoval len predaju a oprave hodiniek. Svoje pôvodné zameranie však o pár rokov pretransformoval do výroby nástenných hodín. Prvá továreň vznikla o 11 rokov neskôr a produkty z jej výroby vznikali pod značkou Seikōsha. Jej názov vznikol spojením dvoch japonských slov. Prvým z nich je slovo “Seiko”, ktoré môže symbolizovať presnosť alebo úspech, a slovo “sha”, ktoré v japončine symbolizuje dom. Práve spomínaná výroba nástenných hodín položila základ pre vznik svetoznámej značky Seiko.

Začiatkom 20. storočia sa do Japonska importovalo veľmi málo náramkových hodiniek zo zahraničia. Práve tento fakt vnukol podnikavému Hattorimu nápad s výrobou vlastných náramkových hodiniek. Netrvalo to dlho a už v roku 1913 sa obyčajný nápad zmenil na realitu. Prvé japonské náramkové hodinky (vtedy ešte pod názvom) Laurel boli na svete. Japonské hodinky naberali na popularite, avšak Hattoriho výroba bola veľmi závislá od dovozu súčiastok zo zahraničia. To síce veľmi spomaľovalo samotný proces výroby, no nijako to však nezabránilo vzrastajúcej popularite prvých japonských náramkových hodiniek.

Prvé náramkové hodinky od Seiko - ešte pod značkou Laurel

Zdroj: Wikipedia

Zlomovým dátumom v histórii značky bol určite rok 1923. V dôsledku Veľkého zemetrasenia v Kantó s magnitúdou 5,2 bola zničená továreň Seikosha a Kintaro Hattori bol nútený celý proces založenia značky zopakovať odznovu. Odobratím slovíčka “sha” z názvu značky v roku 1924 vznikol súčasný názov, a novovzniknutej značke tak nič nebránilo zapísať sa do hodinkovej histórie. Značka pokračovala vo výrobe originálnych japonských náramkových hodiniek. Spomeňme napríklad hodinky Seiko Super, ktoré dnes už predstavujú skutočne raritný zberateľský kúsok.

Zásadné roky inovácií značky Seiko

Teraz sa však presunieme o niekoľko rokov vpred a zameriame sa na výber tých najzaujímavejších inovácií, ktoré hodinky Seiko so sebou priniesli. To všetko usporiadané v zaujímavom časovom slede.

Prvým rokom na našom zozname bude rok 1956. Práve vtedy boli na trh uvedené hodinky Seiko so systémom “Diashock”. Ako už asi tušíte, pointou tohto systému bolo zabránenie mechanickému poškodeniu dôležitých súčiastok vo vnútri hodiniek pri ich páde. Systém Diashock absorboval neželané otrasy a ochránil tak dôležité komponenty hodiniek. Dnes sa možno nad takouto inováciou pousmejeme, no v pätdesiatych rokoch minulého storčia išlo o skutočný pokrok.

Rok 1960 so sebou priniesol luxusné hodinky s označením Grand Seiko. Táto pôvodne iba modelová rada pánskych hodiniek Seiko mala slúžiť výhradne na uspokojenie tých najnáročnejších zákazníkov. Úloha konštruktérov bola v tomto prípade jasná – mali vytvoriť tie najluxusnejšie a najlepšie hodinky, ktoré pod krídlami japonskej značky môžu vzniknúť. Svoj cieľ, samozrejme, splnili a hodinky sa vyrábajú dodnes. Jediným rozdielom je však úplné odčlenenie tejto edície od značky, pričom v súčasnosti predstavujú hodinky Grand Seiko samostatnú značku.

V totožnom roku, ako sa konali letné Olympijské hry v Tokiu (1964), uviedla značka Seiko na trh ďalšie inovatívne hodinky. Išlo o prvé japonské hodinky vybavené stopkami. Práve konanie najväčšej športovej udalosti bolo skvelou príležitosťou na preukázanie skvelých časomeračských zručností japonských konštruktérov. Zo sedemdesiatych rokov minulého storočia však ešte neodchádzame.

Zaujímavým bol totiž pre značku aj rok 1965. Práve v tomto roku značka vyvinula svoje úplne prvé potápačské hodinky. Vďaka odolnému puzdru a sklíčku boli schopné hodinky Seiko Diver’s zvládať svoj primárny účel až do hĺbky 150 metrov. Ako môžete vidieť na obrázku, ikonický vzhľad hodiniek sa zachoval až do súčasnosti.

Potápačské hodinky Seiko Divers

Výrazným písmom sa do histórie značky zapísal rok 1969. Práve v tomto roku uviedla značka na trhu úplne prvé batériové (quartz) hodinky na svete. Jednalo sa o pánske hodinky z kolekcie Seiko Astron, ktoré spôsobili revolúciu vo svete hodiniek. Ako značka Seiko uvádza, hodinky boli 100-krát (!) presnejšie ako všetky ostatné hodinky na trhu. Edícia hodiniek Seiko Astron sa s veľkým úspechom vyrába dodnes a je jasným dôkazom technickej inovatívnosti a neustáleho pokroku značky.

Roky 1975 a 1986 boli opäť rokmi inovácií v oblasti potápačských hodiniek. V spomínanom roku 1975 si dala značka za cieľ vytvoriť hodinky, ktoré by dokázali zvládnuť ponor až do hĺbky 350 metrov. Seiko, ako inak, nesklamalo a svoju stanovenú métu dokonca prekonalo. Značka vytvorila hodinky Seiko Diver’s s titánovým púzdrom, ktoré boli schopné ponoru až do hĺbky 600 metrov. Rekordy sa však posúvali aj v roku 1986. Zmenou titánového puzdra na puzdro keramické sa značke podarilo vytvoriť unikátne potápačské hodinky Seiko Professional Diver’s 1000m. Ako už asi tušíte, týmto modelom pokoril japonský výrobca bájnu hranicu 1 kilometra pod vodou.

Poznáte edíciu hodiniek Seiko Kinetic? Pôvodný názov tejto edície je Seiko A.G.S. a vznikla už v roku 1988. Princíp pohonu hodiniek bol postavený na oscilujúcom závaží, ktoré dokázalo premeniť pohyb ruky svojho nositeľa na elektrické napätie, ktoré následne poháňalo batériové ústrojenstvo hodiniek. Išlo o úplne prvé automatické hodinky s quartz pohonom, ktoré dokázali skombinovať vynikajúce vlastnosti automatických a batériou poháňaných hodiniek. Na rok 1988 skutočne slušný výkon.

Za zmienku stojí určite aj rok 1999, kedy Seiko prinieslo na trh skutočne unikátne riešenie pohonu. Technológia Spring Drive je niečím, čo je však veľmi ťažké opísať laickým jazykom. Ak sa chcete o tomto špičkovom riešení pohonu hodiniek dozvedieť viac, určite si naštudujte tento článok s veľavravným názvom “Tichá revolúcia Seika”.

Vo vymenovávaní ďalších dychberúcich inovácií značky by sme mohli pokojne pokračovať ako doteraz. Takýto “stručný” zoznam by však spotreboval určite niekoľko ďalších desiatok riadkov a my vás rozhodne nechceme unudiť historickými faktami (nech už sú akokoľvek zaujímavé). Jednu z inovácií značky Seiko nám však nedá nespomenúť. Prehupnime sa teda o pár rokov dopredu a zastavme sa pri edícii Seiko Astron GPS Solar. Tušíte, čím by mohli byť hodinky z tejto edície unikátne?

Ak vám prišlo na um inovatívne spojenie hodiniek poháňaných slnečnou energiou, ktoré sú schopné prijímať GPS signál, ste na správnej adrese. Práve v roku 2012 uviedla spoločnosť na trh hodinky, ktoré dokázali pomocou vlastného patentovaného GPS prijímaču príjmať GPS signály. Hodinky tak boli schopné s veľkou presnosťou identifikovať časové zóny a bez problémov pracovať s dátami, ktoré hodinkám poskytovali GPS satelity nad našimi hlavami. Hodinky sa vyrábajú dodnes a v rámci cenovej kategórie týchto hodiniek ide o skutočne precízne spracované modely. Ak máte záujem pozrieť sa na tieto hodinky bližšie, určite neprehliadnite toto video.

Solárne hodinky Seiko s GPS príjmačom

Na základe nášho stručného historického prehľadu už asi viete, že hodinky Seiko sú dokonalým stelesnením japonskej zručnosti. Pozrime sa však teraz na aktuálnu ponuku hodiniek značky a zamerajme sa najzaujímavejšie pánske hodinky Seiko z populárnych kolekcií.

Seiko Prospex

Prvou z kolekcií, na ktorú upriamime našu pozornosť, bude kolekcia s názvom Seiko Prospex. Hodinky z tejto kolekcie sú nepochybne zbierkou toho najpremakanejšieho (minimálne po vizuálnej stránke), čo značka skrýva v rukáve. Najnovšie modely z tejto kolekcie sa rozdeľujú podľa troch elementov, ktoré nás obklopujú všade navôkol. Poznáme tak hodinky Seiko Land, Sky a Sea, pričom každá z týchto podkolekcií má svoje špecifiká. Pánske hodinky Seiko Land vás zaujmú svojimi zemitý farbami a kompasom a solárne hodinky z podkolekcie Sky si zase získajú všetkých tých, ktorí sa cítia najlepšie s hlavou v oblakoch. Zaujímavými kúskami sú nepochybne aj hodinky z “vodnej” kolekcie s označením Sea, ktoré sa zaraďujú medzi skutočnú špičku medzi potápačskými hodinkami. Ak je potápanie vašou srdcovkou, dobrým výberom budú určite hodinky Seiko Prospex Turtle King SRPE05K1, ktoré bezproblémovo zvládnu tlak až do 20 bar.

Seiko Prospex Turtle King SRPE05K1

Veľkosť: veľké (šírka 4 - 5,49 cm), Šírka remienku: 22 mm, Typ strojčeka: automat - naťahovanie pohybom ruky
TOP

Seiko Solar

Ako už asi tušíte, hlavnou devízou hodiniek z kolekcie Solar je ich inovatívny solárny pohon. Hodinky sú poháňané slnečnou energiou, ktorá je ukladaná do batérie. Tú nie je potreba nikdy vymeniť, a vy máte tak možnosť nosiť na ruke hodinky, ktoré sú v podstate bezúdržbové. Samozrejme, aj napájanie pomocou slnečnej energie má svoje muchy. Rovnako ako v prípade pohonu Eco-Drive od značky Citizen, aj v prípade hodiniek Seiko Solar je potrebné, aby boli pre správne fungovanie vystavené v dostatočnej miere slnečnému žiareniu.

Okrem výborného technického spracovania a precíznej kvality je výhodou hodiniek z kolekcie Seiko Solar aj relatívne dobrá cenová dostupnosť. V cenovom rozmedzí 100 až 200 EUR si dokážete tak vybrať kvalitné hodinky z tejto kolekcie, ktoré budú vaším skvelým spoločníkom. Do nášho hľadáčika sa dostali tiež Seiko Solar SSC147P1, ktoré sú vybavené minerálnym sklíčkom Hardlex, chronografovými budíkmi a vodotesnosťou až do tlaku 10 bar.

Seiko Solar SSC147P1

Rozmery: 42 x 42 mm, Pohon: Quartz (batéria), Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie), Pohlavie: pánske, Záruka: 24 mesiacov
TOP

Seiko Presage

Hodinky z kolekcie Presage sú kúskom, v ktorom sa kombinuje japonská hodinárska zručnosť a dokonalý športovo-elegantný look. Hodinky z tejto kolekcie nie je však možné (minimálne po vizuálnej stránke) jednoznačne zaradiť do niektorej zo známych kategórií hodiniek. Vybrané modely totiž pôsobia luxusným dojmom, iné si zase pre svoju vizuálnu inšpiráciu išli do sveta potápačských hodiniek. Aby sme však nepísali len v hádankách, v rámci tejto kolekcie máte na výber z automatických, ale aj solárnych hodiniek.Na svoje si prídu určite aj fanúšikovia luxusných hodiniek, keďže kolekcia Presage ponúka hneď niekoľko kúskov, ktoré môžeme do tejto kategórie hodiniek bez problémov zaradiť. Našu pozornosť si obzvlášť získali retro hodinky Seiko Presage SRPD36J1 z limitovanej kolekcie Coctail Time “Old Fashioned”. Tieto automatické hodinky zdobí pozlátené puzdro a poháňa ich špičkový strojček Seiko 4R35. Samozrejmosťou je aj vysoko kvalitné sklíčko Hardlex a luxusný kožený remienok. S kúpou si však nedávajte príliš na čas. Hodiniek bolo totižto vyrobených len 8 tisíc kusov!

Seiko Presage Cocktail Time Old Fashioned SRPD36J1

Veľkosť: veľké (šírka 4 - 5,49 cm), Šírka remienku: 20 mm, Typ strojčeka: automat - naťahovanie pohybom ruky
TOP

Seiko Chronograph

Ak sme vás šokovali cenovkou hodiniek z kolekcie Seiko Presage, určite si naše renomé napravíme pomocou kolekcie Chronograph. Poznávacím znamením hodiniek z tejto kolekcie sú typické chronografové budíky, ktorých použitie je v rámci hodiniek Seiko skutočnou tradíciou. Zväčša ide o hodinky s quartzovým (batériovým) pohonom, ktoré vás napriek svojej relatívne nízkej cene očaria svojím technickým spracovaním. Na výber máte hodinky s koženým remienkom, ale aj luxusne pôsobiace hodinky s kovovým remienkom.Nedajte sa však zmiasť ich cenou. Aj keď ide v porovnaní s hodinkami z ostatných kolekcií značky o pomerne lacné modely, hodinky svojou kvalitou nijako nezaostávajú za svojimi drahšími bratmi. Ak by sme mali vybrať len jeden model z tejto kolekcie, boli by to pánske hodinky Seiko Chronograph SSB303P1. Tieto športovo-elegantné hodinky disponujú funkčnými chronografovými budíkmi, luminiscenčnými ručičkami, ale aj tachymetrom. Presvedčte sa sami o bezchybnom vzhľade tohto modelu.

Seiko Chronograph SSB303P1

Rozmery: 44 x 12 mm, Pohon: Quartz (batéria), Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie), Pohlavie: pánske, Záruka: 24 mesiacov
TOP

Slovo na záver

Ako tomu už v našich hodinkových prehľadoch býva zvykom, na záver máme pre vás vždy malé zhrnutie našich zistení. Ani v prípade dnešného prehľadu o slávnej japonskej značke tomu nebude inak. Hodinky Seiko nie sú skutočne pre každého. Nie sú odrazom najnovších módnych trendov, ale práve naopak. Pánske a dámske hodinky Seiko si ctia tradície a modely tejto značky stavajú svoj úspech predovšetkým na vycibrenej kvalite a technických inováciách.Ak nepatríte k zákazníkom, ktorí sa riadia rýchlokvasnými trendmi, ale kvalita je pre vás na prvom mieste, hodinky Seiko budú pre vás rozhodne dobrou voľbou. V relatívne nízkej cenovej kategórii tak získate špičkové hodinky, ktoré vás minimálne po svojej kvalitatívnej stránke určite nesklamú. Dúfame, že sme vám japonskú značku dostatočne priblížili. Teraz je však rad na vás. Ktoré z hodiniek Seiko budú zdobiť vaše zápästie?😎

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.