Recenzia: Legendárne Casio G-Shock GA-100

Recenzia legendárnej modelovej rady Casio G-Shock GA-100

Každý z popredných svetových výrobcov hodiniek má vo svojom portfóliu modelovú radu, ktorá je ťahákom celej značky. Určite ste už počuli výraz Paretovo pravidlo, podľa ktorého 80 % dôsledkov pramení z 20 % príčin. Ak si toto tvrdenie premietneme do sveta hodiniek, konkrétne do značky Casio a jej divízie hodiniek, práve hodinky z modelovej rady G-Shock rozhodne patria do skupiny hypotetických 20 percent, ktoré tvoria 80 % ziskov spoločnosti. Presné čísla predajnosti jednotlivých modelových rád budú však len našou domnienkou. To, že G-Shock je jednou z najpredávanejších z celého portfólia, je však nepopierateľným faktom.

Okrem celosvetovej obľúbenosti tohto modelového radu potvrdzuje toto tvrdenie aj skutočnosť, že v roku 2017 značka oslávila 100 miliónov predaných modelov z tejto rady. V roku 2019 informovala svet o svojich troch najpredávanejších modeloch všetkých čias. Dvojku zo zoznamu, konkrétne hodinky Casio G-Shock GA-100 si dnes v krátkosti rozoberieme.

Obsah článku

10 rokov úspechu

Modelový rad GA-100, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2010, stvoril skúsený japonský dizajnér Ryusuke Moriai. Ten okrem iného stojí aj za lowcost retro modelom Casio F-91W, hodinkami DW-6400, či za edíciou hodiniek GA-110. Hodinky z edície GA-100 sa po uvedení na trh stali okamžitým bestsellerom. Napriek tomu, že od ich oficiálneho štartu predaja ubehlo už takmer 10 rokov, ich dizajn je nadčasový a náročnej klientele mladých ľudí má stále čo ponúknuť. Je charakteristický typickým robustným puzdrom a rôznymi špecifickými dizajnovými prvkami, ktorými sú outdoorové hodinky japonského výrobcu povestné. Zaujímavé je predovšetkým široké portfólio farieb a ich kombinácií, ktoré je možné v prípade tejto edície počítať v desiatkach.

Matné hodinky Casio G-Shock GA-100-1A3 so zelenými ručičkami

Špecifikácia

Ako sme už v úvode spomenuli, okrem širokej škály farieb je typickým poznávacím znamením týchto hodiniek vysoko odolné puzdro, ktorého tvar a vizuál je presne tým, podľa čoho spoznáte, že ide o práve o “dží-šoky”. Kaučukové puzdro je vyrábané v dvoch typoch povrchovej úpravy a to konkrétne v matnej a lesklej. V závislosti od konkrétneho modelu sa okrem farby puzdra mení aj farba jednotlivých detailov na hodinkách. Farba ručičiek, ukazovatele času po obvode ciferníka, nápisy, ale aj rôzne iné menšie detaily sú neoddeliteľnou súčasťou farebnej rôznorodosti tejto rady. Vďaka nespočetnému množstvu farieb a rôznym limitovaným edíciám, si každý zberateľ v prípade Casio G-Shock GA-100 príde na svoje.

Farebná škála Casio G-Shock

Okrem ľahko rozpoznateľného dizajnu je ich typickým znakom aj odolnosť puzdra a remienku, ktoré sú vyrobené z kvalitného kaučuku. Tieto nárazuvzdorné hodinky sú doslova skonštruované tak, aby vydržali takmer všetko. V prípade tejto rady výrobca deklaruje vodotesnosť 200 m, ktorá z nich síce nerobí vhodného adepta na hĺbkové potápanie, ale pred sprchovaním ich rozhodne skladať nemusíte. Hodinky disponujú množstvom vlastností a funkcií, ktorých potrebnosť a praktickú využiteľnosť však necháme na každom z vás. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad stopky s deklarovanou presnosťou na 1/1000 sekundy, alebo anti-magnetickú ochranu, ktorej skutočné opodstatnenie sme bohužiaľ ani počas niekoľkoročného používania neobjavili.

Čierno-červené Casio G-Shock GA-100-1A4

https://hqwatchgallery.com
Casio G-Shock GA-100-1A4

Ani japonskí konštruktéri nie sú neomylní a chybám sa nevyhla ani táto edícia. Hádam najväčšou z nich je ciferník, konkrétne jeho čitateľnosť. Počas dňa je viditeľnosť ukazovateľov na ciferníku slabá a inak tomu nie je ani v tme. Ak sa spoliehate na úspornú LED žiarovku, ktorú výrobcovia z dôvodu vyššej životnosti použili ako náhradu za elektro-luminiscenčné osvetlenie, zostanete sklamaní. Svetlo hodiniek je v tomto prípade takpovediac na okrasu a k okamžitému zisteniu aktuálneho času počas tmy vám skutočne nepomôže.


Slabé osvetlenie hodiniek Casio

Verdikt

Napriek tomu, že od spustenia predaja ubehlo už niekoľko rokov, čísla predajnosti tejto kolekcie nemajú výraznú klesajúcu tendenciu. Ani napriek tomu, že si na pozíciu g-shock dvojky brúsi zuby už niekoľko novších a modernejšícha adeptov, táto modelová rada sa stále teší veľkej obľube. Odhliadnuc od niektorých zbytočných funkcií a nevýhody v podobe nedostatočného, ba až nezmyselne riešeného osvetlenia, má tento model všetkým nadšencom športových a outdoorových hodiniek skutočne čo ponúknuť. Ak nutne nepotrebujete hodinky z aktuálnej tohtoročnej edície, opomeniete drobnú nevýhodu v podobe osvetlenia a máte vyhliadnuté niektoré z edície GA-100, ich kúpu určite neoľutujete.

Casio G-Shock GA-100-1A4

Rozmery: 50 x 16 mm, Hmotnosť: 70g, Pohon: Quartz (batéria), Vodotesnosť: 200m Pohlavie: pánske, Záruka: 24 mesiacov
TOP

Súhrn vlastností hodiniek Casio G-Shock GA-100

  • Svetový čas – 29 rôznych časových pásiem

  • Stopky s deklarovanou presnosťou na 1/1000 sekundy

  • Odpočítavadlo času

  • Automatický kalendár

  • LED osvetlenie displeja

  • Budík

  • Alarm s funkciou Snooze

  • 5 od seba nezávislých alarmov, ktoré vám počas dňa pripomenú opakujúce sa udalosti

  • Kaučukové púzdro + remienok

  • Minerálne tvrdené sklo

Casio G-Shock GA-100B-4AER

Rozmery: 50 x 16 mm, Hmotnosť: 70g, Pohon: Quartz (batéria), Vodotesnosť: 200m Pohlavie: pánske, Záruka: 24 mesiacov
TOP

Výhody

priaznivá cena, široká škála farieb a kombinácií, nesmrteľný dizajn/nadčasovosť, kvalitný materiál/odolnosť​

Nevýhody

horšia viditeľnosť na displeji počas dňa, zlé riešenie osvetlenia pomocou LED, pre laikov mierne komplikované nastavenie, zbytočné funkcie

Naše hodnotenie:
4/5

Zub času sa podpísal aj pod legendárnu edíciu G-Shock GA-100. Napriek tomu, že je model na trhu už 10 rokov, určite si nájde svojich fanúšikov. Hodinky sú na trhu za veľmi dostupnú cenu a vo veľa farebných vyhotoveniach. Náročnejšieho užívateľa však môže odradiť slabá viditeľnosť na slnku a zlé osvetlenie. Ide však o legendárny model, ktorý by mal mať každý správny fanúšik hodiniek Casio vo svojej zbierke.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.