Retro hodinky – nostalgický pohľad na najvydarenejšie kúsky súčasnosti

Prinášame vám prehľad populárnych retro hodiniek

Retro hodinky, inak nazývané aj vintage hodinky, tešia v súčasnosti nejedného spokojného majiteľa. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, čo stojí za úspechom týchto oldschooloviek? A prečo vlastne neutíchajúcim spôsobom, neprestajne a úspešne volajú po svojom vytúženom comebacku?

Na retro hodinky sa môžeme pozrieť z dvoch uhlov pohľadu. Zatiaľ čo prvú zmienku si zaslúžia originálne zberateľské kúsky s bohatou históriou a nesmrteľnou dušou, hneď vedľa nich sa nachádzajú vydarené retro kúsky obliehajúce súčasnú trhovú ponuku náramkových hodiniek. Naša pozornosť bude tento raz patriť najvydarenejším retro hodinkám súčasnosti.

Čo stojí za úspechom retro hodiniek?
Povedzme si to otvorene – je skutočne ťažké ignorovať súčasné trendy na trhu hodiniek. Či už ide o masívne pánske ciferníky, dámske hodinky dozdobené okrasnými kamienkami, alebo ďalšie rozličné vychytávky. Náramkové hodinky si jednoducho razia svoju novodobú cestičku. V žiadnom prípade ale nechceme naznačovať, že týmito modernými trendami opovrhujeme. Práve naopak, o niektoré z nich sa opierame aj v našich predošlých článkoch, pričom sme sami ich fanúšikmi. Momentálne sa ale zamýšľame nad tým, prečo spomínané oldschoolovky volajú po comebacku.

Zaujímavý pohľad na túto tému ponúka jeden zahraničný článok, v ktorom autor vypichol 5 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť retro hodinky. Aký je ale náš názor? Hovorí sa, že dobrý dizajn je nadčasový. A to platí aj v prípade náramkových hodiniek. Pri pohľade na originálne vintage hodinky, môžeme badať špecifické črty, ktoré sú charakteristické aj pre nové retro hodinky. Čo nám z toho vyplýva? Renomovaní výrobcovia sa logicky inšpirovali dizajnom najúspešnejších  kúskov z minulého storočia. Pozrime sa ale na konkrétne modely, resp. kolekcie, retro hodiniek, ktoré sa v súčasnosti tešia náramnej popularite.

Najvydarenejšie retro hodinky súčasnosti

Pri mnohých svetoznámych značkách môžete spozorovať rôzne drobné prvky, ktoré je možné označiť za akési retro črty. Máme na mysli napríklad rímske číslice, menej komplikované (minimalistické) ciferníky, hranaté tvary, vyblednuté odtiene či lososové a strieborné farby. Nás však v súvislosti s nostalgickým pohľadom na náramkové hodinky súčasnosti zaujali predovšetkým značky Casio, Festina a Prim. Práve preto si tieto tri spoločnosti strihnú v nasledujúcich riadkoch hlavnú úlohu.

Hodinky Casio Vintage

Japonská spoločnosť Casio je na trhu náramkových hodiniek pohodlne udomácnená už nejaký ten piatok. O tom, že jej protagonisti nezabúdajú na svoje začiatky a na históriu značky, svedčí kolekcia s označením Vintage. Nájdete v nej pánske aj dámske retro hodinky, ktoré sa vyznačujú nestarnúcim digitálnym ciferníkom, hranatými tvarmi a širokou škálou zaujímavých farieb. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia najmä pastelové odtiene, ktoré sa týkajú noviniek z tejto kolekcie. Vo všeobecnosti môžeme poznamenať, že hodinky Casio Vintage prenášajú štýlový a charakteristický dizajn hodiniek 70. a 80. rokov do súčasnosti.

Štýlové retro hodinky - Casio Vintage

Zdroj: https://www.alltime.ru/obj/catalog/watch/casio/img/big/A1000MCG-9EF__9.jpg

Retro hodinky Festina

Retro štýlom sú povestné aj hodinky Festina. Dôkazom tohto tvrdenia sú hneď 3 kolekcie, ktoré potešia najmä mužské oko. Za zmienku stojí predovšetkým kolekcia Retro, ktorá zaujme svojím oblekovým lookom a prekrásnymi koženými remienkami. Po pozornosti však volajú aj pánske retro hodinky Festina Classic, medzi ktorými nájdeme aj viacero zástupcov s oceľovými náramkami. Nemožno však opomenúť ani modelovú radu Retrograde s minimalistickými, no zároveň nadčasovými ciferníkmi.

Festina Retro 6852/2

Rozmery: 43 x 43 mm, Pohon: Quartz (batéria) Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie), Pohlavie: pánske Záruka: 24 mesiacov
TOP

Retro hodinky Prim

Za vydarenými retro hodinkami sa ale vôbec nemusíte obzerať ďaleko za hranice. Stačí sa len postaviť na špičky a pozrieť sa kúsok pred seba, konkrétne k našim českým susedom, kde nájdete dnes už tradičnú českú značku Prim. Táto značka sa síce zameriava aj na pánske, aj na dámske hodinky, no my by sme radi špeciálne upozornili hlavne na pánske retro hodinky Prim. Z týchto parádnych kúskov si vyberú nielen milovníci kožených remienkov, ale tiež prívrženci oceľových náramkov. No a či sa rozhodnete pre čistý ciferník, rímske číslice, alebo dáte prednosť chronografom, zaručene neoľutuje. Na výrobu hodiniek Prim sa totižto používajú tie najlepšie české technológie a kvalitné materiály.

Prim Republika W01C.13005.J

Veľkosť: veľké (šírka 4 - 5,49 cm), Záruka: 2 roky Typ strojčeka: automat - naťahovanie pohybom ruky Rezerva chodu: 42 hodín, Strojček: Miyota 8218 Puzdro: oceľ - čiastočne pozlátené
TOP

Zopár tipov navyše

Typickým predstaviteľom vintage štýlu je aj značka Fossil. O retro črtách tejto svetoznámej spoločnosti sme sa ale vyrozprávali v našom dávnejšom článku. Ak však hľadáte moderné retro hodinky, ktoré vo vás prebudia túžbu po minulosti, venujte chvíľku pozornosti týmto 6 modelom.

Prečo si kúpiť retro hodinky?

V predošlých riadkoch sme odkazovali na článok, ktorý ponúkal 5 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť retro hodinky. My vám však dáme len jednu radu. Pri výbere retro hodiniek by malo byť rozhodujúcim faktorom to, ako daný kúsok zapadá do vášho osobného štýlu. V tomto prípade takzvaného retro, resp. vintage, štýlu, ktorý musíte jednoducho milovať.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.