Ako vybrať hodinky pre každé zápästie?

Poradíme vám, ako si vybrať hodinky

Čaro hodiniek spočíva v tom, že dokážu dokonalým spôsobom odrážať štýl a charizmu svojho majiteľa. V súvislosti s touto schopnosťou však nemožno opomenúť proces ich výberu. Viete, ako vybrať hodinky pre každé zápästie?

Výber, resp. kúpa, hodiniek sa môže zdať niekomu ako komplikovaný a zdĺhavý proces. Po správnosti by to ale malo presne tak aj vyzerať. V nasledujúcich riadkoch si spoločne objasníme, prečo je tomu tak.

Obsah článku

Ako vybrať hodinky?

Vráťme sa teda k tomu, prečo by malo byť vyberanie hodiniek takpovediac dlhým procesom. Hodinky sú už roky rokúce verne sprevádzané štítkom populárneho módneho doplnku. Ich majiteľov je možné rozdeliť do nespočetného množstva kategórií – počnúc tými, ktorí si zodpovedne a starostlivo šetria na svoj vysnívaný kúsok, a končiac labužníkmi, ktorí si bez rozmyslu kupujú hodinky častejšie ako teplé pečivo. Týmto tvrdením ale neodsudzujeme ani jednu zo spomínaných kategórií. Pri našich radách, ktoré súvisia s tým, ako vybrať hodinky, budeme však vychádzať zo skutočnosti, že hodinky sa zvyknú kupovať na pomerne dlhú dobu. Čo teda zohľadniť pri ich kúpe?

Náš tip: Pred kúpou hodiniek sa zamyslite nad týmito 7 otázkami.

  1. Pre koho sú hodinky určené?
  2. Pri akej príležitosti plánujem nosiť hodinky?
  3. Pre aký typ remienka sa rozhodnúť?
  4. Aký typ ciferníka uprednostním?
  5. Ktorý typ strojčeka je pre mňa ideálny?
  6. Je pre mňa dôležitá vodotesnosť hodiniek?
  7. Čo očakávam od hodiniek?

Ako vybrať hodinky? Odpovedáme na základné otázky

Pre koho sú hodinky určené?

Náramkové hodinky sú spravidla kategorizované na pánske, dámske a detské. Svetoznámi výrobcovia sa ale čoraz viac uchyľujú aj k navrhovaniu takzvaných „unisex“ hodiniek, teda modelov, ktoré sú vhodné aj pre mužov, aj pre ženy. Takýmto obojsmerným dizajnom sa často vyznačujú inteligentné smart hodinky.

Pri akej príležitosti plánujem nosiť hodinky?

Športové, elegantné, minimalistické, módne, luxusné, spoločenské, letecké, potápačské či pretekárske. Aj takto môžu znieť prívlastky, resp. typy, hodiniek. A keby sme sa veľmi posnažili, určite by sme prišli na ďalšie. Ak sa teda zamýšľate nad tým, ako vybrať hodinky, ujasnite si najprv to, pri akej príležitosti ich plánujete nosiť. Napovedať vám môže typ remienka.

Pre aký typ remienka sa rozhodnúť?

Remienok, resp. náramok, môžeme bez ostychu označiť za jeden z najsilnejších vizuálnych prvkov hodiniek. Vzhľadom na to má logický vplyv aj na výber a kúpu hodiniek. Zatiaľ čo kožené remienky pôsobia elegantným dojmom a predstavujú výborný doplnok k pánskym oblekom, nerezové náramky sa javia ako športovejšia alternatíva elegancie. Netreba však zabúdať ani na plastové či silikónové remienky, ktoré sú častou voľbou číslo jeden pre športovcov a vyznávačov aktívneho životného štýlu. Za zmienku stoja aj populárne Shark Mesh náramky či ľahučké NATO remienky.

Pozastavme sa ale na chvíľu pri porovnaní dvoch nestarnúcich materiálov – koža a oceľ. Kožené remienky sú obľúbené najmä vďaka úžasnému a príjemnému obopínaniu zápästia. Takýto hrejivý pocit je vítaný predovšetkým v chladnom jesennom či zimnom období. Na druhej strane, kto sa o svoj kožený remienok patrične nestará, po určitej dobe bude na ňom badať známky opotrebovania či pachu. Čo sa týka oceľových náramkov, tie sú síce podstatne ťažšie, no takmer bezúdržbové. Pozornosť si zaslúži aj ich schopnosť príjemne schladiť zápästie počas horúcich letných dní.

Aký typ ciferníka uprednostním?

Najčastejšími typmi ciferníkov sú analógové (ručičkové), digitálne (číselné) a kombinované, ktoré oplývajú ručičkami a ukazujú čas aj číselným vyjadrením. Kombinované ciferníky sú veľmi dobre známe v súvislosti s modelovou radou Casio G-Schock.

Ktorý typ strojčeka je pre mňa ideálny?

Pokiaľ hľadáte extrémne presné hodinky, ktoré si nevyžadujú žiadnu zvýšenú pozornosť pre svoj pohodlný chod, mali by ste siahnuť po quartzových hodinkách. Tie sú poháňané malou batériou, ktorá dodáva energiu ešte menšiemu oscilátoru z kryštálu kremeňa. Ak ale túžite po hodinkách so „skutočnou dušou“, mohli by vás osloviť mechanické strojčeky – ďalej delené na ručne naťahované a automatické. Už na prvý pohľad vás určite zaujme plynulý chod ich sekundovky.

Aký typ pohonu si vybrať?

Je pre mňa dôležitá vodotesnosť hodiniek?

Vodotesnosť hodiniek sa vyjadruje v hĺbke (m), baroch (BAR) či atmosférach (ATM). Na základe tohto údaju viete, akému pôsobeniu vody môžete váš milovaný kúsok vystaviť. Teda, aspoň by to tak malo byť. Prečo ten skepticizmus? Prvým dôvodom je nálepka „water resistant“.

Upozornenie: Dajte si pozor na nálepku „water resistant“. Takéto hodinky môžu byť totižto odolné maximálne voči vzdušnej vlhkosti. Nečudujte sa preto, keď vám model s podobnými atribútmi vypovedá službu po prvom výraznejšom kontakte s vodou.

Každopádne, zatiaľ čo hodinkám s vodotesnosťou 3 ATM / 3 BAR (30 m) by nemal ublížiť dážď, hodinky s označením 5 ATM / 5 BAR (50 m) by mali odolať vplyvu vody aj počas sprchovania či umývania rúk. Za zmienku však stojí aj výskum, ktorý tvrdí, že náramkové hodinky by sa mali dať pred umývaním rúk dole zo zápästia, lebo ich nosenie bráni riadnemu umývaniu rúk. Vráťme sa ale späť k téme. Ak bažíte po hodinkách, s ktorými budete môcť plávať, siahnite aspoň po vodotesnosti 10 ATM / 10 BAR (100 m). V prípade hĺbkového potápania odporúčame minimálne označenie 20 ATM / 20 BAR (200 m).

Pokiaľ hľadáte extrémne presné hodinky, ktoré si nevyžadujú žiadnu zvýšenú pozornosť pre svoj pohodlný chod, mali by ste siahnuť po quartzových hodinkách. Tie sú poháňané malou batériou, ktorá dodáva energiu ešte menšiemu oscilátoru z kryštálu kremeňa. Ak ale túžite po hodinkách so „skutočnou dušou“, mohli by vás osloviť mechanické strojčeky – ďalej delené na ručne naťahované a automatické. Už na prvý pohľad vás určite zaujme plynulý chod ich sekundovky.

Čo očakávam od hodiniek?

Zamyslenie sa nad tým, ako vybrať hodinky, ide ruka v ruke s tým, čo od hodiniek očakávate. Niekomu stačí ich hlavná funkcia, teda ukazovanie času, no iní si potrpia na rôzne tradičné či modernejšie vychytávky. V súvislosti s doplnkovými funkciami môžeme spomenúť napríklad zobrazovanie dátumu či dňa v týždni, kalendár, kompas, GPS lokalizátor, barometer, teplomer, výškomer, hĺbkomer, tachymeter, osvetlenie, alarm alebo monitor srdcovej frekvencie.

Malé odporúčania, ako vybrať hodinky

Samozrejme, rozhodujúcim faktorom pri výbere hodiniek býva aj cena. V súčasnosti však dokážete kúpiť kvalitné hodinky za akciové ceny – doslova za pár eur. Na záver ale pridávame ešte 2 malé odporúčania, ako vybrať hodinky.

Odporúčanie č. 1: Predtým, ako sa definitívne rozhodnete pre kúpu hodiniek, si urobte širší výber modelov, ktorý postupne zúžite, až vám zostane len jeden model. Počkajte pár dní, a ak sa vám budú vami vybrané hodinky páčiť aj po ich uplynutí, nemusíte viacej váhať.

Odporúčanie č. 2: V súvislosti s tým, ako vybrať hodinky, úzko súvisí aj zamyslenie nad tým, kde kúpiť hodinky. V tomto prípade vám povieme len jedno – nakupujte vždy u overených predajcov. Ale o tom možno nabudúce.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.