Viete, aká história sprevádza pánske hodinky na solárny pohon?

Pozreli sme podrobne na značky, ktoré vyrábajú solárne hodinky
Zdieľaj
LinkedIn

Pamätáte si ešte na tie legendárne solárne kalkulačky s „čiernym pásikom“? Pravdupovediac, od tej doby sa využívanie solárnej energie posunulo míľovými krokmi vpred. Na druhej strane, tvrdiť, že dnes dokážeme vyťažiť zo slnečných lúčov maximum, by bolo asi scestné. Aj napriek tomu však naše srdcia bijúce pre hodinky zaplesajú zakaždým, keď sa dostaneme do priamej konfrontácie so solárnymi kúskami. A práve im budú venované nasledujúce riadky. Viete, aká história sprevádza tieto hodinky s unikátnym pohonom?

Obsah článku

Pánske hodinky na solárny pohon a ich história

Odhadli by ste, do akého obdobia siahajú prvé vynálezy hodiniek na solárny pohon? A okrem toho, aké značky si pripísali prvenstvá v tejto oblasti?

Solárne hodinky Synchronar 2100

Prvé solárne hodinky uzreli svetlo sveta ešte v 70. rokoch minulého storočia. Za ich zrodom stál Roger W. Riehl a musíme uznať, že na tú dobu šlo o viac než futuristický kúsok. Nadčasový dizajn im dodávali nielen dva solárne panely na miestach, na ktorých sme dnes zvyknutí vídať ciferníky, ale aj bočný LED displej s digitálnym ukazovateľom času. A ako je už z vyššie uvedeného podnadpisu zrejmé, niesli názov Synchronar 2100.

Prvé hodinky na solárny pohon - Synchronar 2100

Zdroj: https://www.gearpatrol.com/

Pánske hodinky na solárny pohon od značky Citizen

Výtvor Rogera W. Riehla plynule nasledovala spoločnosť Citizen. Áno, tá značka, ktorá je v súčasnosti mimoriadne populárna aj vďaka priekopníckemu solárnemu pohonu Eco-Drive. Ktovie, či hlavní protagonisti spoločnosti Citizen tušili, kam ich dostanú ich prvé pánske hodinky na solárny pohon s dnes už nostalgickým názvom Crystron. V porovnaní s hodinkami Synchronar 2100 im nemožno uprieť výrazný dizajnový posun vpred. Citizen Crystron mali síce 4 solárne panely taktiež na samom vrchu, no v tomto prípade boli súčasťou klasického analógového ciferníka. Na tú dobu jednoznačne bomba, no keď si to porovnáme so súčasnými pánskymi hodinkami Citizen, tak je to tisíc a jedno.

Prvé solárne hodinky Seiko

Aj keď väčšina prvých solárnych hodiniek nevyzerala kvôli vtedajším šedým, resp. čiernym, solárnym pásikom príliš vábivo, ich dizajn sa postupne menil. V súvislosti s tým nemôžeme opomenúť ani prvé solárne hodinky Seiko z roku 1978. Mali digitálny displej a svojím prevedením nám náramne pripomínajú niektoré z retro hodiniek Casio. A keď spomíname japonskú spoločnosť Casio, nedá nám nenakuknúť aj do jej solárneho portfólia. V ponuke značky Casio totižto nájdete v súčasnosti cenovo dostupné pánske hodinky na solárny pohon. Ako príklad môžeme uviesť hodinky Tough Solar s označením AQ-S800W-1BVEF.
Pánske hodinky na solárny pohon - Casio Tough Solar

Aké sú výhody solárnych hodiniek?

Solárne hodinky ponúkajú svojim majiteľom v súčasnosti mnohé výhody. Uvádzame aspoň niektoré z nich:

  • jednoducho sa používajú a pohodlne sa dobíjajú

  • keďže si nevyžadujú časté menenie batérie ako klasické hodinky, sú takpovediac bezúdržbové

  • eliminovaním potreby „jednorazových batérií“ šetria životné prostredie

  • ekologický pohon z nich robí sofistikovaný a hrejivo pôsobiaci módny doplnok

Ktoré pánske hodinky na solárny pohon si vybrať?

Keďže nežijeme v 70. rokoch a na trhu môžete nájsť množstvo solárnych modelov, ktoré si vybrať? Z nášho pohľadu bude správnou voľbou, nech by ste sa rozhodli pre akúkoľvek z vyššie zmieňovaných značiek – či už Citizen, Seiko, alebo Casio. Okrem toho, pánske hodinky na solárny pohon vyrába aj spoločnosť Tissot. Finálna voľba je tak v konečnom dôsledku len a len na vás. Môžeme vám však odporučiť, aby ste si váš výber spríjemnili vcelku komplexným článkom o histórii solárnych hodiniek.

A akých je 5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí kúpiť si hodinky so solárnym pohonom? O tom už viac vo videu:

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.