Hodinky Citizen – priekopník slnečného pohonu Eco Drive

Hodinky Citizen s pohonom Eco Drive

Japonská značka Citizen je bezpochyby jednou z najúspešnejších v hodinárskom segmente. Hodinky Citizen sú preslávené nielen atraktívnym, športovo-elegantným dizajnom, ale najmä inováciami v oblasti využívaných technológií. Podobne ako japonská značka hodiniek Seiko, aj značka Citizen stavila na pokrok a na neustále zlepšovanie svojich technologických zručností. Jedným z dôkazov, že hodinky Citizen boli vždy o jeden krok pred svojou konkurenciou, je aj slnečný pohon Eco Drive. Poďme sa na túto technológiu pozrieť v najbližších riadkoch.

Obsah článku

Ako sme už spomenuli, Citizeny sú vo svete jednoznačne preslávené svojou technologickou inovatívnosťou. Tejto japonskej značke oprávnene patrí viacero prvenstiev a jedinečných hodinárskych riešení, ktoré ponúka máloktorý výrobca hodiniek. Okrem svetoznámeho pohonu Eco Drive je značka známa aj svojou technológiou riadenia hodiniek pomocou rádiového signálu (tzv. rádiovo riadené hodinky), či vynálezom jedných z najtenších batérií do hodiniek na svete. Vráťme sa však k spomínanej technológii solárneho pohonu s názvom Eco Drive.

Svetlo ako nevyčerpateľný zdroj energie

Základnou filozofiou pohonu Eco Drive je využitie zdroja energie, ktorý je prakticky nevyčerpateľný*. Ide o svetlo či už v podobe slnečného žiarenia, alebo umelého osvetlenia*. To ako systém funguje, môžete podrobnejšie zistiť tu:

Pánske hodinky Citizen Eco-Drive

 *Tento odstavec neplatí pre tých, ktorí sa rozhodnú tento článok čítať o niekoľko miliárd rokov, kedy naše Slnko pravdepodobne vyhasne.👎🏻

Ako funguje pohon Eco Drive  

Základným prvkom pohonu Citizen Eco Drive sú solárne absorpčné články, ktoré sú umiestnené vo vnútri puzdra hodiniek. Tieto solárne články ukryté v číselníku premieňajú svetelnú energiu a posielajú ju do titán-lítiového akumulátora.

Hodinky Citizen s pohonom Eco Drive sú teda vybavené batériou, avšak tú nie je potrebné meniť. Pravidelné dostatočné osvetlenie umožňuje v batérii nazhromaždiť energiu na zabezpečenie pohonu až na 6 – 60 mesiacov. Hodinky s pohonom Eco Drive si pritom nevyžadujú žiadne špeciálne nabíjanie, stačí ich bežné nosenie, v rámci ktorého budú vystavené svetlu. Počas nosenia sú hodinky vybavené s touto technológiou priebežne dobíjané.

Pánske hodinky Citizen s pohonom Eco Drive

Citizen svoj slnečný pohon Eco Drive stále zdokonaľuje

Pohon Citizen Eco Drive ani zďaleka nie je novinkou posledných rokov. Po prvýkrát bol predstavený už v roku 1976. Technológia sa už vtedy stretla s úspešným prijatím verejnosti, umiestnenie solárnych článkov na číselníku si však vyžadovalo viacero kompromisov. Solárne články boli spočiatku dosť viditeľné, čo narúšalo estetický dojem z hodiniek. Netrvalo však dlho a výrobca túto technológiu postupne zdokonaľoval až do dnešnej podoby.

V roku 2012 bol predstavený tzv. Eco Drive Ring, ktorý sa stal označením pre inovatívny systém solárneho článku v tvare prstenca, ktorý je umiestnený okolo číselníka. Výhodou tohto riešenia je, že takto tvarovaný solárny článok je prakticky neviditeľný, nijako teda nenarúša vzhľad hodiniek. Druhou dôležitou výhodou je, že vďaka prstencovému solárnemu článku môže byť samotný číselník vyrobený prakticky z ľubovoľného materiálu. Číselník už totiž nemusí prepúšťať svetlo, tak ako pri predchádzajúcich riešeniach. 

Citizen Eco Drive Ring

Zdroj: www.citizenwatch-global.com

Hodinky Citizen Eco Drive môžu byť športové aj elegantné

Hodinky Citizen s pohonom Eco Drive môžete využiť pri rôznych príležitostiach. Aktuálne sú na trhu v ponuke desiatky hodiniek Citizen pre pánov aj dámy. Technológia Eco Drive si svoje uplatnenie nachádza nielen v outdoor hodinkách ale aj elegantných pánskych modeloch Citizen či dámskych fashion hodinkách Citizen. Sú to hodinky, ktorým skrátka nikdy nebude chýbať energia.

Dámske hodinky Citizen

 

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.