Hodinky s kalkulačkou: Stručná história aj súčasnosť

Viete, aká história sprevádza hodinky s kalkulačkou?
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinky s kalkulačkou patrili svojho času medzi vysoko hodnotené technologické vymoženosti. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme nielen na ich históriu, ale aj na to, ako sa im darí v súčasnosti.

Obsah článku

História hodiniek s kalkulačkou

Tak ako v mnohých technologických pokrokoch týkajúcich sa hodiniek, aj v rámci hodiniek s kalkulačkou sa stala priekopníkom japonská značka Casio.

Prvé hodinky s kalkulačkou

Prvé hodinky s kalkulačkou predstavila firma Casio svetu už v 70. rokoch minulého storočia. Okrem toho, že svojim majiteľom ponúkali pomoc so základnými aritmetickými operáciami, ako napríklad so sčítavaním, odčítavaním, násobením a delením, sa stali synonymom dizajnu a estetiky toho času.

Casio C-80 - jedny z prvých hodiniek s kalkulačkou

Komplexnejšie hodinky s kalkulačkou

Koncom 70. rokov minulého storočia prišli na trh podstatne komplexnejšie hodinky s kalkulačkou. Vyznačovali sa väčším počtom tlačidiel ako mali vtedajšie mobilné telefóny. Obľúbili si ich nielen mnohí bežní zákazníci, ale aj viaceré celebrity. Dá sa povedať, že to všetko vyvrcholilo hodinkami Casio Databank, ktoré ponúkali okrem plnenia výpočtových funkcií aj ďalšie vymoženosti – ako napríklad kalendár, budík, ukladanie mien, adries a telefónnych čísel či dokonca aj legendárnu hru Space Invaders.

Zaujímavosť: Popri spoločnosti Casio skúšali výrobu hodiniek s kalkulačkou aj ďalšie iné značky. Populárnym sa stal napríklad model HP-01 od spoločnosti Hewlett-Packard.

Úpadok hodiniek s kalkulačkou

Zhruba v polovici 80. rokov postihol hodinky s kalkulačkou postupný úpadok. Mobilné telefóny aj takzvané „vreckové počítače“ boli totižto toho času cenovo dostupnejšie. Výrobcovia náramkových hodiniek sa preto rozhodli zamerať skôr na navrhovanie jednoduchších modelov bez takých špecializovaných funkcií.

Hodinky s kalkulačkou a súčasnosť

Samozrejme, na hodinky s kalkulačkou sa nemusíte pozerať výhradne z hľadiska minulosti. Na trhu ich totižto nájdete aj v súčasnosti. A aké si vybrať? My odporúčame azda najobľúbenejšiu kombináciu – super cenu a overenú značku. No a vychádzajú nám z toho jedine hodinky Casio!

Hodinky s kalkulačkou Casio

Aby sme vám dali možnosť výberu, rozhodli sme sa dohľadať aspoň dva zaujímavé modely:

  • hodinky s kalkulačkou Casio DBC-32D-1AES – vyznačujú sa živicovým puzdrom a pevným nerezovým náramkom. Za zmienku ale stojí aj ich LCD displej so sférickým sklíčkom. A nemožno opomenúť ani celú radu ich zaujímavých funkcií – počnúc kalkulačkou a pokračujúc 24-hodinovým subciferníkom, alarmom, opakovaním budenia, stopkami, duálnym časom, osvetlením či večným kalendárom.
Hodinky s kalkulačkou Casio DBC-32D-1AES
  • hodinky s kalkulačkou Casio DBC-32-1AES – sú v podstate lacnejšou alternatívou vyššie spomínaného modelu. Odlišujú sa od neho najmä plastovým puzdrom a remienkom, resp. aj minerálnym sklíčkom. Takisto ale zaujmú praktickými doplnkovými funkciami.

Zamyslenie sa na záver

Faktom je, že hodinky s kalkulačkou patrili svojho času medzi najmodernejšie výstrelky technológie. Ako sme však zmieňovali už o čosi vyššie, vo svojej podstate sa stali takpovediac obeťou modernejších technológií – najmä mobilných telefónov. Aj preto sa v rámci výroby hodiniek upustilo od takých extra funkcií, ku ktorým bezo sporu spadá aj kalkulačka.

Klasické hodinky sa postupne stali nielen ukazovateľom času, ale aj módnym doplnkom – často jednoduchým a minimalistickým. Otázkou na zamyslenie sa však zostáva: dá sa predpokladať, že tak ako boli hodinky s kalkulačkou svojho času nahradené mobilnými telefónmi a klasickými hodinkami, budú nahradené aj klasické hodinky tými inteligentnými? Stanú sa smart hodinky, resp. smartwatches ťahúňmi náramkových technológií budúcnosti?

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.