Fázy Mesiaca na hodinkách – jedna z najúchvatnejších komplikácií

Zobrazenie fázy mesiaca na hodinkách patrí k tým najúchvatnejším komplikáciám
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Ľudstvo je vo všeobecnosti už od nepamäti uchvacované Mesiacom ako takým. Okrem toho, že sa už v minulosti stával predmetom, námetom či prvkom rôznych poetických básní, môžeme jeho vplyv na človeka badať aj v oblasti vedy a výskumu. Nielenže sa neprestajne skúma a pozoruje aj v súčasnosti, ale ešte k tomu už stihol na svojom povrchu privítať aj prvých návštevníkov. V podobnom duchu by sme síce mohli pokračovať aj ďalej, no v nasledujúcich riadkoch zohrajú hlavnú úlohu fázy Mesiaca na hodinkách. Viete, čo vlastne predstavuje táto úchvatná komplikácia?

Náhľad do histórie

Predpokladá sa, že už v období okolo 15 000 rokov pred naším letopočtom sa ľudia zaujímali o pozorovanie Mesiaca a sledovanie jeho fáz. Síce nie v takom meradle ako dnes, no predsa. Naznačujú to nástenné maľby objavené vo Francúzsku.

Z historického hľadiska však vonkoncom nejde o jediný dôkaz, ktorý by potvrdzoval záujem starších generácií o Mesiac. Stačí sa pozrieť do doby zhruba 150 rokov pred naším letopočtom, z ktorej pochádza fascinujúci mechanizmus nájdený v Grécku. Jeho hlavnou podstatou bolo ukazovanie ročného pohybu Mesiaca a Slnka.

Vedeli ste, že významný míľnik súvisiaci s hodinárskym priemyslom a pozorovaním Mesiaca nastal v dobe 15. až 16. storočia, kedy vznikli vôbec prvé astronomické hodiny?

Fázy mesiaca na hodinkách Zeppelin

Čo sú to vlastne fázy Mesiaca

V predošlých riadkoch sme spomínali akési fázy Mesiaca, no nestihli sme vysvetliť, čo vlastne predstavujú. Keď sa vrátite mysľami do školských lavíc, všetko sa vám dozaista ozrejmí. Ide totižto o mesačné fázy opisujúce pohyb Mesiaca. Práve o nich ste sa s veľkou pravdepodobnosťou v škole učili aj vy. Konkrétne poznáme 4 najhlavnejšie fázy Mesiaca:

  • Nov – viditeľná je neosvetlená strana Mesiaca
  • Prvá štvrť – Mesiac je viditeľný v tvare písmena D
  • Spln – viditeľná je celá osvetlená strana Mesiaca
  • Posledná štvrť – Mesiac je viditeľný v tvare písmena C

Zapamätajte si: Celý cyklus pohybu Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako lunácia, prípadne synodický cyklus, trvá v priemere 29 dní 12 hodín 44 minút 2,8 sekúnd.

Fázy Mesiaca na hodinkách

Tak, po povinných predslovoch sa konečne dostávame k podstate, teda k fázam Mesiaca na hodinkách. Ľudstvo bolo Mesiacom fascinované až natoľko, že jeho podobu postupne pretavilo aj do náramkových hodiniek. Vôbec po prvý raz sa táto komplikácia objavila na náramkových hodinkách od spoločnosti Patek Phillippe. Stalo sa tak v roku 1925. Od tej doby sa začali výrobcovia hodiniek predbiehať v tom, kto dokáže na ciferník hodiniek umiestniť ukazovateľ fáz Mesiaca s čo najmenšou odchýlkou. Aktuálne prvenstvo drží Andreas Strehler. Jeho hodinky disponujú fázami Mesiacmi, ktoré sa vychýlia len raz za neuveriteľné 2 milióny rokov.

Dámske hodinky Zeppelin s vyobrazením fáz mesiaca

Prečo komplikácia? Fázy Mesiaca na hodinkách neoznačujeme za komplikáciu len tak. Totižto, komplikácia sa hovorí prakticky každej doplnkovej funkcii náramkových hodiniek – teda odhliadnuc od ukazovania času. Presne tak, komplikáciou je napríklad aj chronograf či ukazovateľ dátumu a dňa.

Ako vyzerajú fázy Mesiaca na hodinkách a čo ponúkajú?

Laicky povedané, komplikácia fázy Mesiaca na hodinkách dokáže zobrazovať podobu Mesiaca, ktorú môžete v danom čase vidieť aj na oblohe. Zatiaľ čo v minulosti by sa ľudia vedeli vďaka takejto komplikácii riadiť napríklad pri pohanských rituáloch, svetských záležitostiach či poľnohospodárskych úkonoch, dnes majú fázy Mesiaca na hodinkách mnohých svetových značiek rýdzo estetický a umelecký charakter.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.