Hodinársky slovník: Čo je to ciferník hodiniek?

Ciferník hodiniek je jedna z najdôležitejších súčastí hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký dôležitý je ciferník hodiniek z pohľadu celkového dizajnu a definovania štýlu? Roky, počas ktorých sú náramkové hodinky „v obehu“, idú ako voda, a s nimi sa vyvíjajú aj spomínané ciferníky. V dôsledku toho dokážete už letmým pohľadom na ciferník uhádnuť značku, ktorá má jeho výrobu na starosti. Poďme však o čosi viac do hĺbky. Čo je to vlastne ciferník hodiniek?

Obsah článku

Čo je to ciferník hodiniek?

O tom, čo je to ciferník hodiniek, sme okrajovo ponímali už v našom hodinárskom slovníku o častiach hodiniek. Pre úplnosť a zopakovanie však uvedieme, že…

ciferník je tá časť hodiniek, ktorú môžete vídať spravidla pod ochranným sklíčkom – či už minerálnym, zafírovým, alebo iným.

Tento výraz sa spája výlučne s analógovými hodinkami, teda ručičkovými. Čo sa týka digitálnych hodiniek, pri nich nehovoríme o ciferníkom, ale o displejoch. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že na ciferníku bývajú situované ďalšie dôležité časti hodiniek, ako napríklad ručičky, indexy a rôzne ukazovatele či zdobenia.

Ako funguje ciferník?

Niekomu to môže pripadať ako banalita, no aj tak považujeme za nutné spomenúť to: podstatou ciferníku je informovanie o čase. Keď by sme to ale mali definovať úplne presne, tak samotný čas ukazujú skôr ručičky. Jeden bez druhého by si ale v konečnom dôsledku neporadili. Zhrnieme to teda tak, že ciferník hodiniek ukazuje čas za pomoci ručičiek. Ako to ale celé funguje?

Zatiaľ čo veľká minútová ručička, ktorá obieha celý ciferník raz za hodinu, slúži na ukazovanie minút, tak o čosi menšia hodinová ručička informuje o hodinách. Ciferník obehne len 2-krát za deň. V niektorých prípadoch sa môžete na ciferníkoch stretnúť aj so sekundovými ručičkami. Ich úlohou, pri ktorej obehnú ciferník raz za minútu, je presné ukazovanie sekúnd.

Ciferník na hodinkách značky Tommy Hilfiger

Najznámejšie typy ciferníkov

Azda najtypickejším tvarom, ktorého podobu na seba ciferník najčastejšie prenáša, je kruh. Okrem okrúhlych ciferníkov sa však môžete v menšom zastúpení stretnúť aj s hranatými typmi či špecifickejšími tvarmi.

Dá sa povedať, že najväčšou klasikou sú medzi ciferníkmi také typy, ktoré zobrazujú 12 analógových číslic. V dnešnej dobe sa ale mnoho výrobcov upína napríklad na rímske čísla, prípadne na kombináciu arabských a rímskych. Dokonca, ciferníky niektorých značiek môžu mať len určitý počet číslic. No a v minimalistických prípadoch nemajú vôbec žiadne. Ľudia si totižto zvykli odčítať čas už zo samotnej polohy ručičiek na ciferníku.

Aj na základe vyššie uvedených informácií môžete rozlišovať:

Ciferník hodiniek s arabskými číslicami

Ako sme už spomenuli v predošlých riadkoch, ciferník hodiniek s arabskými číslicami je takpovediac najväčšou klasikou. Jeho hlavnou devízou je jednoduchosť a s ňou súvisiaca ľahká čitateľnosť časových údajov.

Ciferník s arabskými číslami

Ciferník hodiniek s rímskymi číslicami

Rímske číslice sú pri ciferníkoch náramkových hodiniek o čosi netradičnejšími ako tie arabské. Avšak, aj napriek tomu majú vo svete hodiniek bohaté zastúpenie. Ich populárnym predstaviteľom je napríklad značka Fossil.

Ciferník leteckých hodiniek

Letecké hodinky, aké produkuje napríklad spoločnosť Zeppelin, kladú výrazný zreteľ na jednoduchú čitateľnosť časových údajov. Z toho dôvodu majú ciferníky leteckých hodiniek obvykle výrazné analógové číslice.

Ciferník hodiniek určených na potápanie

Ciferník potápačských hodiniek

Pre ciferníky potápačských hodiniek, ktoré môžete vídať napríklad u značiek Citizen či Seiko, sú charakteristické výrazné indexy. Kvôli zjednodušeniu orientácie a čitateľnosti sú často vybavené aj luminiscenčnými funkciami.

Chronografový ciferník

Ciferník hodiniek môže obsahovať aj takzvané chronografy, resp. chronografové budíky. V závislosti od konkrétneho modelu môžu byť dva či tri.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.