Hodinársky slovník: Čo je to chronograf a ako sa používa?

Vysvetlíme, čo je to chronograf a ako funguje
Zdieľaj
LinkedIn

V minulosti boli hodinky predovšetkým funkčným doplnkom, ktorý svojmu nositeľovi slúžil hlavne ako merač času. Aj keď dnes hodinky vnímame skôr už ako módny doplnok, nebolo tomu tak vždy. Hodinárske technológie sa neustále zlepšovali a do hodiniek sa pridávali ďalšie funkcie, ktoré z nich spravili nepostrádateľný doplnok pre ľudí tých najrôznejších profesií. Prelomovou novinkou bol objav chronografu, ktorý výrazným spôsobom ovplyvnil svet hodiniek.

Obsah článku

Z histórie chronografu

Prvý moderný chronograf bol vynájdený v roku 1816, o čo sa postaral francúzsky vynálezca Louis Moinet. Ďalším dôležitým míľnikom bolo použitie chronografových ukazovateľov aj v komerčne predávaných hodinkách. To mal na svedomí francúzsky hodinár Nicolas Mathieu Rieussec na poverenie kráľa Ľudovíta XVIII. Čo to však chronograf je a na čo slúži?

Čo je to chronograf?

Chronograf je jednou zo súčastí, resp. doplnkových funkcií, mechanických hodiniek. Všetky nadstavby, ktoré zdokonalujú ciferníky hodiniek súhrnne označujeme výrazom “komplikácie”. Pod pojmom chronograf sa však neskrýva nič komplikované. Ide o výraz, ktorý označuje doplnkové analógové stopky.

Tie boli v minulosti výsadou leteckých, pretekárskych či inak špecializovaných hodiniek, ktoré boli určené pre špecifickú skupinu používateľov. Postupom času sa chronografové budíky dostali aj do “obyčajných” hodiniek. Nie je sa však čomu diviť. Chronografy krásne dopĺňajú ciferníky hodiniek a takisto im dodajú luxusnejší a prepracovanejší vzhľad. S funkčnými chronografmi sa tak môžete dnes stretnúť nielen na ciferníkoch známych švajčiarskych značiek, ale aj na ciferníkoch bežne dostupných módnych značiek.

Tip na článok: Pozrite sa na 25 najlepších hodiniek s chronografmi

Vyberáme pánske hodinky s chronografmi:

Ako funguje chronograf?

Chronografových budíkov možno nájsť na ciferníku hodiniek hneď niekoľko. Pre lepšie pochopenie a vysvetlenie môžeme použiť ciferník hodiniek Citizen CA4210-16E. Ten je zdobený tromi malými chronografovými budíkmi:

Chronograf na hodinkách Citizen

Vysvetlenie:

  1. 24-hodinový subciferník
  2. 60-minútový chronograf
  3. Sekundový chronograf (stopky)

    Štandardne sa na chronografových hodinkách využívajú 3 budíky. Ich počet a využitie sa však môže líšiť. Stretnúť sa tak môžeme s hodinkami s 2 či 4 doplnkovými budíkmi.
Počet chronografov sa môže pri jednotlivom type hodiniek líšiť
Zdroj: tally.tl & watchtime.com

Chronograf štandardne spolupracuje s dvoma bočnými tlačidlami, ktoré sú zvyčajne umiestnené zhruba v polohe druhej a štvrtej hodiny. Vrchné tlačidlo vykonáva spustenie chronografu a jeho opätovné stlačenie meranie zastavuje. Na resetovanie chronografových ukazovateľov slúži spodné tlačidlo. Odčítanie výslednych údajov z chronografu je veľmi jednoduché, je potrebné však postupovať systematicky. Najprv si všímajte údaj na malom hodinovom budíku, následne pripočítajte údaj z minútového ukazovateľa a ako posledné si všímajte údaj o sekundách na treťom budíku.

Choronografové budíky na hodinkách značky Tissot a Certina

Tachymeter ako súčasť chronografových budíkov

Skvelým doplnkom k chronografu je funkcia tachymetra. Že zrovna vaše hodinky majú tachymeter, spoznáte už na prvý pohľad. Rozpoznávacím znamením sú čísla nachádzajúce sa na lunete okolo ciferníka. Úloha tachymetra je jednoduchá – pomáha nám vypočítať rýchlosť. Výpočet je však závislý od dvoch veličín, ktoré musíme poznať: čas a prejdenú vzdialenosť. Pomocou tachymetra na svojich hodinkách tak môžete vypočítať napríklad rýchlosť jazdy.

Tachymeter na hodinkách Citizen

Ako vypočítať rýchlosť pomocou tachymetra?

Na korektný výpočet rýchlosti pomocou tachymetra budeme potrebovať centrálnu sekundovú ručičku. Zaujímať nás bude jeden dôležitý vzorec: T=3600/t. Písmeno “T” v tomto prípade predstavuje číslo na tachymetri a malé písmeno “t” znázorňuje čas nameraný v sekundách. Dôležité je taktiež číslo “3600”, ktoré v tomto vzorci predstavuje počet sekúnd za hodinu (t.j. 60 sekúnd x 60 minút.).

Príklad: Predstavte si, že ste pretekárom na okruhu dlhom 1 km a chcete zistiť, aká je rýchlosť, za ktorú tento 1 km prejdete. Štartovacia čiara na okruhu bude pomyselným bodom, pri ktorom zapneme chronograf. Prejdeme okruh s dĺžkou 1 km a po opätovnom prejdení nášho štartovacieho bodu meranie zastavíme. Ak sa sekundová číslica zastaví napríklad na 15 sekunde, rýchlosť, ktorou ste prešli okruh zodpovedá hodnote 240 km/h. Viac možností toho, ako tachymeter na hodinkách využívať môžete nájsť v tomto videu:

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.