Nosenie hodiniek: Na ktorej ruke sa nosia hodinky?

Zistite, na ktorej ruke sa nosia hodinky
Zdieľaj
LinkedIn

Večná dilema – na ktorej ruke sa nosia hodinky? Na ľavej či na pravej? Vedzte, že na túto otázku neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď. No aj napriek tomu väčšina ľudí uprednostňuje nosenie hodiniek na ľavej ruke. Má to však logické opodstatnenie, ktorého korene siahajú niekoľko desaťročí dozadu.

Obsah článku

Nosenie hodiniek – história

Vedeli ste, že v minulosti sa zvykli vyrábať aj hodinky s korunkou na pozícii deväť?

Šlo teda o úplne opačnú pozíciu, akou sa vyznačuje drvivá väčšina súčasných modelov. Korunka náramkových hodiniek 21. storočia sa totižto zvyčajne umiestňuje na pozíciu tri. Na druhej strane, nemusí sa to týkať potápačských hodiniek, ktoré mávajú korunku a tlačidlá často na iných miestach.

Každopádne, hodinky s korunkou na pozícii deväť sa v minulosti zvykli nosiť na pravej ruke. Keď však americká armáda v 30. rokoch zaobstarala pre svojich vojakov hodinky, ktoré mali korunku na pozícii tri, nastal v nosení hodiniek prevrat trvajúci dodnes. Vojaci totižto začali nosiť hodinky na ľavej ruke, čo im náramne uľahčilo ich naťahovanie.

Pánske a dámske hodinkové bestsellery:

Toto sú pravidlá nosenia hodiniek

Na ktorej ruke sa nosia hodinky?

Keďže základy histórie nosenia hodiniek máme za sebou, môžeme smelo vykročiť do súčasnosti. Tak, na ktorej ruke sa nosia hodinky? Ako sme zmieňovali hneď v samom úvode, neexistuje žiadne písané pravidlo. Noste ich na tej ruke, kde vám je to pohodlnejšie. Pokiaľ sa však neviete rozhodnúť, môžete si nechať poradiť od akéhosi nepísaného pravidla – nosiť hodinky na nedominantnej ruke.

Zapamätajte si: Hodinky sa vám budú lepšie nastavovať a obsluhovať dominantnou rukou. Preto sa zvyknú nosiť na ruke nedominantnej.

A vzhľadom na to, že väčšinu celosvetovej populácie tvoria praváci, sa hodinky najčastejšie nosia na ľavej ruke. Tomu je, prirodzene, prispôsobené aj umiestňovanie korunky na pozíciu tri, resp. situovanie tlačidiel na pravú stranu hodiniek. Nositeľ ich má tak bližšie k pravej ruke, čo uľahčuje ich obsluhu.

Pozor! Ak by vám takéto nosenie hodiniek nevyhovovalo, riaďte sa podľa seba. Žiadne spoločenské „faux pas“ vám nehrozí ani vtedy, keď si dáte hodinky na pravú ruku.

Akým chybám sa pri nosení hodiniek vyhnúť?

Gro populácie sa zaujíma najmä o to, na ktorej ruke sa nosia hodinky. Zabúda sa však na to, že chyby pri nosení hodiniek nastávajú v úplne iných prípadoch. Ľavá či pravá – je to úplne jedno. Dajte si radšej pozor na tieto záležitosti:

Nosenie hodiniek musí byť príjemné

Prvá zásadná chyba, ktorú obvykle privádza nosenie hodiniek, súvisí so snahou zapáčiť sa druhým. Najdôležitejším ale je, aby ste sa s vašimi hodinkami cítili príjemne vy! To znamená, že si vyberajte také náramky a remienky hodiniek, ktoré sú pohodlné vám. Samozrejme, tak ako nebude nerezový náramok najšťastnejšou voľbou na šport, pravdepodobne nezladíte gumený remienok s oblekom. Pokiaľ však ide o hodinky na každodenné nosenie, dbajte najmä na pohodlie. A aby sme nezabudli, umiestňujte a uťahujte ich na zápästie tak, ako vám je to príjemné.

Nosenie hodiniek pod košeľou

A na záver nemôžeme opomenúť ani nosenie hodiniek pod košeľou, ktoré sa týka pánskych hodiniek. Bez ohľadu na to, na ktorej ruke sa nosia hodinky, by nemali byť pri nosení košele celé viditeľné. Keď si oblečiete košeľu a nasadíte si hodinky, voľne spustite ruky smerom dole a pozrite sa do zrkadla. Pravidlá pánskej elegancie hovoria, že viditeľná môže byť maximálne polovica hodiniek.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.