Legendárne hodinky Rolex si nás získali aj vďaka edícii Submariner

Legendárne hodinky Rolex
Zdieľaj
LinkedIn

Darmo by ste hľadali medzi hodinkami značku, ktorá rezonuje vo svete viac ako ikonická spoločnosť Rolex. Legendárne hodinky Rolex sa počas svojej viac ako 100-ročnej histórie postavili na pomyselný vrchol hodiniek. Objavili sa v mnohých filmoch a reklamách, zaplnili plagáty a billboardy a takisto ich prezentovali, resp. stále prezentujú, mnohé známe tváre z celého sveta. V nadväznosti na náš SERIÁL o najväčších hodinárskych domoch na svete sme si preto povedali, že osobitné riadky venujeme aj hodinkám Rolex.

Obsah článku

Hodinky Rolex a detail na korunku hodiniek

Hodinky Rolex – z Londýna na celosvetový piedestál

Pýtate sa, čo majú legendárne švajčiarske „Rolexky“ spoločné s Londýnom? Nuž, z historického hľadiska započali svoju púť práve v tejto anglickej metropole. V roku 1905 totižto Hans Wilsdorf a Alfred Davis založili v Lodnýne spoločnosť Wilsdorf and Davis. V rámci nej si už o tri roky neskôr zaregistrovali označenie Rolex ako značku svojich hodiniek. No a od roku 1915 figuruje Rolex aj v názve spoločnosti, ktorá dnes sídli v Ženeve. Áno, práve odtiaľ vystúpili hodinky Rolex na celosvetový hodinkový piedestál, pričom sa zaradili medzi TOP švajčiarske hodinky.

Vedeli ste, že v roku 2018 Forbes označil spoločnosť Rolex ako 71. najhodnotnejšiu značku na svete? Okrem toho, v júni 2019 sa až tri modely patriace spomínanej švajčiarskej značke umiestnili v prvej desiatke najdrahších hodiniek na svete, ktoré boli predané v aukcii. Cena hodiniek Rolex sa šplhala na závratné čísla.

Hodinky Rolex v súčasnosti

Aj napriek tomu, že hodinkový trh je v súčasnosti mimoriadne pestrý, z neho hodinky Rolex svojím spôsobom vyčnievajú. Značka Rolex totižto ponúka široký sortiment modelov od profesionálnych po klasické hodinky, ktoré vyhovujú akémukoľvek zápästiu.

Zo známych edícií hodiniek Rolex môžeme spomenúť napríklad kolekcie Datejust či Explorer. Našu redakciu však najviac zaujali hodinky Rolex Submariner.

Známa edícia hodiniek Rolex - Rolex Submariner

Hodinky Rolex Submariner

Ešte v roku 1926 predstavila spoločnosť Rolex prvé vodotesné náramkové hodinky na svete – niesli označenie Oyster. O čosi neskôr, konkrétne v roku 1953, nastal ďalší technologický míľnik nielen v spoločnosti Rolex, ale aj v celom hodinkovom priemysle. Svetlo sveta uzreli hodinky Rolex Submariner – prvé náramkové hodinky, ktoré boli vodotesné do hĺbky 100 m. Dnes dosahujú modely z tejto ikonickej kolekcie vodotesnosť až 300 m.

Zaujímavosť: Hodinkám Rolex Submariner sú svojimi ciferníkmi v určitých ohľadoch podobné niektoré z modelov Seiko. Obdobné  črty možno badať aj na hodinkách Citizen.

Kľúčom k funkčnosti hodiniek Rolex Submariner je jednosmerná otočná luneta s vrúbkovanými hranami. Ich puzdro poskytuje vysoko presný pohyb s optimálnou ochranou pred vodou, prachom, tlakom a otrasmi. Hodinky Rolex Submariner boli pôvodne vytvorené špeciálne pre podmorský prieskum a potápanie. V priebehu rokov sa však ukázalo, že sú rovnako doma aj mimo vody, a stali sa tak symbolicky všestrannými hodinkami, ktoré nosia nielen potápači, ale aj rôzni prieskumníci, športovci, filmári, výtvarníci a ďalší ľudia vo všetkých oblastiach života.

Od svojho vzniku v roku 1953 sa hodinky Rolex Submariner neustále vyvíjali a zlepšovali svoju vodotesnosť, robustnosť a funkčnosť. Mimochodom, ich puzdro bolo najskôr zväčšené z 38 mm na 40 mm. No a v roku 2020 prešlo ďalšou obmenou, pričom mu bol pridaný ďalší milimeter navyše.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?

Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Pre orientáciu v teréne a správne určenie svetových strán sa dajú použiť akékoľvek analógové hodinky. Sever nájdete s hodinkami podľa jednoduchého 5-krokového postupu. Vybrať si

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.