Barometer v hodinkách: Čo je to a na čo slúži?

Barometer v hodinkách je súčasťou moderných hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Viete, na čo slúži barometer v hodinkách? Mnohé modely, obzvlášť spomedzi smart hodiniek, dnes na neho nedajú dopustiť rovnako ako ich majitelia. Áno, máme na mysli presne to zariadenie, ktoré si možno mnohí z vás spájajú so starými rodičmi, prípadne s dobou minulou. Jeho vyžitie v inteligentných hodinkách je však o čosi komplexnejšie. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sme si ho vybrali ako nosnú tému pre náš ďalší článok.

Obsah článku

Čo je to barometer a na čo slúži?

Keď by sme si mali barometer definovať vo všeobecnosti, použili by sme vysvetlenie v zmysel, že ide o zariadenie, ktoré slúži na meranie atmosférického tlaku. Zaujímavosťou je, že v minulosti sa používal najmä na predpovedanie počasia. Ako je to možné?

  • Keď je tlak vysoký, väčšinou býva jasno.
  • Keď sa tlak zníži, dá sa predpokladať, že jasné počasie bude nahradené dažďom.
  • Keď tlak prudko klesne, pravdepodobne sa schyľuje k búrke.

Všetky tieto múdrosti vedeli už staršie generácie. Aj preto zdobil barometer steny mnohých domácností.

Na čo slúži barometer v hodinkách?

Barometer v hodinkách, presnejšie v smart hodinkách, má však v súčasnosti podstatne komplexnejšie využitie ako ten, ktorý visel desaťročia dozadu na stenách starších príbytkov.

Zapamätajte si: Hodinky s barometrom sú schopné zaznamenať výškové metre v reálnom čase.

Barometer slúži hlavne na presné meranie výšky v smarthodinkách

Ideálna funkcia nielen na turistiku

Možno sa po prečítaní predošlých slov zamýšľate nad tým, na čo by vám vlastne barometer v hodinkách bol. Keď chcete vedieť, s akými prevýšeniami a nadmorskou výškou ste počas športovej aktivity zápolili, nazriete po jej ukončení do vašej aplikácie. Práve o aplikácie s takýmito možnosťami nie je dnes núdza.

Pozor! Aplikácia vám síce po ukončení športovej aktivity vyhodnotí informácie o stúpaní a klesaní, no nikdy vám ich neposkytne v reálnom čase.

A presne to je najväčšou devízou smart hodiniek s barometrom. Pred športovou aktivitou nakalibrujete barometer, a počas nej máte neustále presný údaj o tom, v akej výške s akým tlakom sa nachádzate. To znamená, že vidíte, aké prevýšenie máte reálne v nohách. Prirodzene tak z toho vyplýva, že ide o funkciu, ktorá je vhodná nielen na turistiku, ale napríklad aj na behanie či iné športové aktivity.

Náš tip: Najlepšie lacné smart hodinky na trhu (2021)

Hodinky Casio s barometrom:

Ako funguje barometer v hodinkách?

Barometer v hodinkách zostal aj po rokoch verný svojmu pôvodnému účelu. Zaznamenávať prevýšenie je schopný kvôli vyhodnocovaniu atmosférického tlaku v reálnom čase. Úplne najjednoduchšie by sa to dalo vysvetliť asi tak, že čím vyššie sa nachádzate, tým je zaznamenávaný tlak nižší. Vo vyšších polohách je totižto menej vzduchu.

Zapamätajte si: Aktuálne hodnoty tlaku dokáže barometer v smart hodinkách prepočítať na zdolané metre – či už hore, alebo dole.

Ktoré hodinky s barometrom si vybrať?

Barometer v hodinách je dnes vyhľadávanou funkciou najmä pre športových nadšencov. Využitie mu však nájdete aj počas všedných dní, kedy vás ochotne informuje o tom, s akými prevýšeniami ste mali dočinenia. A okrem toho, vždy ho viete využiť aj na približnú predpoveď počasia. Čo sa týka konkrétnych hodiniek s barometrom, za povšimnutie stoja napríklad smart hodinky Suunto. Okrem toho však môžeme spomenúť aj smart hodinky Apple a celú radu ďalších značiek.

Toto je výber 5 zaujímavých modelov hodiniek s barometrom:

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.