Barometer v hodinkách: Čo je to a na čo slúži?

Barometer v hodinkách je súčasťou moderných hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Viete, na čo slúži barometer v hodinkách? Mnohé modely, obzvlášť spomedzi smart hodiniek, dnes na neho nedajú dopustiť rovnako ako ich majitelia. Áno, máme na mysli presne to zariadenie, ktoré si možno mnohí z vás spájajú so starými rodičmi, prípadne s dobou minulou. Jeho vyžitie v inteligentných hodinkách je však o čosi komplexnejšie. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sme si ho vybrali ako nosnú tému pre náš ďalší článok.

Obsah článku

Čo je to barometer a na čo slúži?

Keď by sme si mali barometer definovať vo všeobecnosti, použili by sme vysvetlenie v zmysel, že ide o zariadenie, ktoré slúži na meranie atmosférického tlaku. Zaujímavosťou je, že v minulosti sa používal najmä na predpovedanie počasia. Ako je to možné?

  • Keď je tlak vysoký, väčšinou býva jasno.
  • Keď sa tlak zníži, dá sa predpokladať, že jasné počasie bude nahradené dažďom.
  • Keď tlak prudko klesne, pravdepodobne sa schyľuje k búrke.

Všetky tieto múdrosti vedeli už staršie generácie. Aj preto zdobil barometer steny mnohých domácností.

Na čo slúži barometer v hodinkách?

Barometer v hodinkách, presnejšie v smart hodinkách, má však v súčasnosti podstatne komplexnejšie využitie ako ten, ktorý visel desaťročia dozadu na stenách starších príbytkov.

Zapamätajte si: Hodinky s barometrom sú schopné zaznamenať výškové metre v reálnom čase.

Barometer slúži hlavne na presné meranie výšky v smarthodinkách

Ideálna funkcia nielen na turistiku

Možno sa po prečítaní predošlých slov zamýšľate nad tým, na čo by vám vlastne barometer v hodinkách bol. Keď chcete vedieť, s akými prevýšeniami a nadmorskou výškou ste počas športovej aktivity zápolili, nazriete po jej ukončení do vašej aplikácie. Práve o aplikácie s takýmito možnosťami nie je dnes núdza.

Pozor! Aplikácia vám síce po ukončení športovej aktivity vyhodnotí informácie o stúpaní a klesaní, no nikdy vám ich neposkytne v reálnom čase.

A presne to je najväčšou devízou smart hodiniek s barometrom. Pred športovou aktivitou nakalibrujete barometer, a počas nej máte neustále presný údaj o tom, v akej výške s akým tlakom sa nachádzate. To znamená, že vidíte, aké prevýšenie máte reálne v nohách. Prirodzene tak z toho vyplýva, že ide o funkciu, ktorá je vhodná nielen na turistiku, ale napríklad aj na behanie či iné športové aktivity.

Náš tip: Najlepšie lacné smart hodinky na trhu (2021)

Hodinky Casio s barometrom:

Ako funguje barometer v hodinkách?

Barometer v hodinkách zostal aj po rokoch verný svojmu pôvodnému účelu. Zaznamenávať prevýšenie je schopný kvôli vyhodnocovaniu atmosférického tlaku v reálnom čase. Úplne najjednoduchšie by sa to dalo vysvetliť asi tak, že čím vyššie sa nachádzate, tým je zaznamenávaný tlak nižší. Vo vyšších polohách je totižto menej vzduchu.

Zapamätajte si: Aktuálne hodnoty tlaku dokáže barometer v smart hodinkách prepočítať na zdolané metre – či už hore, alebo dole.

Ktoré hodinky s barometrom si vybrať?

Barometer v hodinách je dnes vyhľadávanou funkciou najmä pre športových nadšencov. Využitie mu však nájdete aj počas všedných dní, kedy vás ochotne informuje o tom, s akými prevýšeniami ste mali dočinenia. A okrem toho, vždy ho viete využiť aj na približnú predpoveď počasia. Čo sa týka konkrétnych hodiniek s barometrom, za povšimnutie stoja napríklad smart hodinky Suunto. Okrem toho však môžeme spomenúť aj smart hodinky Apple a celú radu ďalších značiek.

Toto je výber 5 zaujímavých modelov hodiniek s barometrom:

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.