Hodinky Breitling – stručný náhľad do histórie

Breitling hodinky a ich stručná história
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Pomenovanie Breitling evokuje v mnohých ľuďoch najmä myšlienky na letectvo a tiež luxus. Popravde, niet sa čomu diviť. Ide totižto o jedny z najnosnejších prvkov spoločnosti, ktorá datuje svoj vznik ešte do 19. storočia. Viete, aká história sprevádza hodinky Breitling? Nasledujúcimi riadkami do nej spoločne nazrieme.

Hodinky Breitling a ich história

Dnes ich ľudia naprieč celým svetom vnímajú ako luxusné. Každý však nejako začínal. Čo sa týka začiatkov spoločnosti Breitling, musíme za nimi cestovať až do roku 1884. V tom čase si založil Leon Breitling svoju hodinársku dielňu. Udialo sa to vo švajčiarskych horách – konkrétne v St. Imier.

Sťahovanie do La Chaux-de-Fonds

Netrvalo veľmi dlho a Breitling sa v roku 1892 presťahoval so svojou rovnomennou spoločnosťou do vtedajšej hodinárskej metropoly – do švajčiarskeho La Chaux-de-Fonds, kde sa vždy pozeralo na hodinky takpovediac inými očami. Najväčších úspechov značky sa ale pôvodný zakladateľ Leon Breitling nedožil.

Prvé náramkové hodinky s chronografom - hodinky Breitling z roku 1915
Zdroj: https://www.hautehorlogerie.org/

Prvé náramkové hodinky s chronografom

Po smrti Leona Breitling dostal hodinky Breitling na starosť Leonov syn Gaston. Gaston Breitling bral do úvahy nároky vtedajšej doby a vydal sa cestou navrhovania pilotných hodiniek. No a musíme podotknúť, že jeho vízie slávili úspech. V roku 1915 boli totižto predstavené hodinky Breitling s chronografom. Vo svojej podstate by na tom nebolo nič zvláštneho, keby nešlo o vôbec prvé náramkové hodinky s chronografom. Áno, prvé v histórii, prvé na celom svete. A samozrejme, zožali veľký úspech.

Prečo? Vtedajší piloti našli zaľúbenie v chronografových hodinkách Breitling z prostého dôvodu. S ich pomocou totižto dokázali merať, ako dlho im vydrží palivo v nádrži.

Pokračovanie v inováciách chronografu

Ani po predstavení prvých náramkových hodiniek s chronografom na svete Gaston Breitling neotáľal. Práve naopak, už beztak prelomový vynález ešte vylepšil. V roku 1923 predostrela značka Breitling inováciu, ktorá oddelila funkcie stop a štart pomocou dvoch tlačidiel.

Partnerstvá s letectvom a armádou

Spoločnosť Breitling prosperovala aj naďalej – a to aj po odchode Gastona Breitlinga do dôchodku. Riadenia významnej značky sa tak chytil jeho syn Willy. Počas toho, ako bol v hlavnej funkcii, sa spoločnosti podarilo nadviazať partnerstvá s britským kráľovským letectvom a armádou Spojených štátov amerických. Okrem toho pokračoval aj v práci svojho otca a starého otca a zameriaval sa na inováciu komplikácie chronograf.

Breitling Chronomat

Významné udalosti v histórii spoločnosti Breitling nastali aj po roku 1940. Za zmienku stojí napríklad predstavenie hodiniek Breitling Chronomat, ktoré boli pôvodne určené pre matematikov a vedcov. V tej dobe šlo o vôbec prvý chronograf, ktorý disponoval kruhovým logaritmickým meradlom.

Hodinky Breitling Navitimer

Breitling Navitimer

Zhruba o 10 rokov neskôr prišla spoločnosť Breitling s ďalším významným počinom. Do svojej ponuky uviedla dnes azda najznámejší model určený pre pilotov –Breitling Navitimer. Mimochodom, prezývali ho aj navigačným počítačom. Prečo? Keďže v tom období neexistovali žiadne GPS navigácie, v letectve sa používal na rôzne úkony spojené s navigáciou lietadiel.

Project 99

Čo sa týka éry Willyho Breitlinga, nemožno opomenúť ani rok 1969, kedy sa spoločnosť Breitling zúčastnila na takzvanom Project 99. Výsledkom spolupráce bol prvý samonaťahovací chronografický strojček na svete.

Súčasnosť – luxusné pánske hodinky Breitling

V roku 1979 sa dostala spoločnosť Breitling do rúk pilota a výrobcu hodiniek Ernesta Schneidera. Začala tak v podstate nová éra, ktorá pozdvihla luxusné pánske hodinky Breitling na ešte vyššiu úroveň.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.