Ikony hodinárstva: Najslávnejšie hodinky všetkých čias

Pozreli sme sa na tie najslávnejšie hodinky všetkých čias
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinárstvo v posledných dekádach napreduje v ústrety moderným technológiám míľovými krokmi. Výstrelky módy prichádzajú a odchádzajú a zberatelia sa môžu len bezmocne prizerať, ako ich kedysi cenené modely tikajú do zabudnutia. S výnimkou tých, ktorým sa podarilo investovať do nadčasových kúskov. V hodinárskom svete existujú skutočné ikony, najslávnejšie hodinky všetkých čias, ktoré sľubujú, že nikdy nevyjdú z módy. Dnes Vám niektoré z nich predstavíme.

Obsah článku

Ako sa rodia najslávnejšie hodinky na svete

Od luxusných a drahých až po tie dostupnejšie – najslávnejšie hodinky sveta nie sú limitované prestížou ani cenou. Vysoko v rebríčku popularity bodujú modely so silnými príbehmi. Niektoré zanechali veľkú stopu vo vývoji hodiniek. Iné zohrali dôležitú úlohu v samotnej histórii ľudstva. Ďalšie vynikajú mimoriadnou vlastnosťou, jemným remeselným spracovaním alebo priekopníckou technológiou. Tieto jedinečné hodinky sú tak nadčasové, že väčšina zberateľov by ich s radosťou zaradila do svojich najvzácnejších sérií.

Cartier Santos: Prvé pánske náramkové hodinky

Boli navrhnuté ešte v roku 1904 Louisom Cartierom pre francúzsko-brazílskeho letca Alberta Santosa – Dumonta. Pred týmto prelomovým modelom nosili páni klasické vreckové hodinky. Santos mal však ťažkosti s kontrolou času počas letu. Cartier tento jeho problém vyriešil a súčasne spôsobil ozajstnú revolúciu vo svete hodinárstva. Vďaka modelu Cartier Santos Dumont si začali aj muži zapínať hodinky na zápästia. Samotné „Santosky“ charakterizuje väčší kontrastný ciferník s rímskymi číslicami a klasický elegantný dizajn, ktorému vďačia za veľkú popularitu dodnes.

Omega Speedmaster: Prvé hodinky na Mesiaci

Omega sa môže pochváliť sponzorstvom viacerých veľkolepých športových súťaží vrátane Olympijských hier. To ju súčasne predznačuje na vývoj mimoriadne presných hodiniek. Takto pôvodne vznikli aj hodinky Omega Speedmaster určené na pretekárske dráhy. Na trh boli uvedené ešte v roku 1957 ako súčasť kolekcie Seamaster. Vďaka obrovskej popularite si neskôr vyslúžili vlastnú kolekciu, ktorá nesie názov pôvodného modelu. Keďže Speedmaster sa okrem mimoriadnej presnosti mohol pochváliť aj špičkovou ochranou proti magnetickým poliam a otrasom, v 60. rokoch prešiel prísnymi testami spoločnosti NASA, ktorá si ho zvolila pre svoje vesmírne misie. A tak sa „Speedy“ poprechádzali po Mesiaci a zúčastnili sa aj misie Apollo 13. V estetike týchto ikonických hodiniek nedošlo od tých čias k žiadnym zásadnejším zmenám.

Hodinky Omega Speedmaster sa pozreli aj na mesiac

Patek Phillipe Perpetual Calendar Chronograf: Hodinky s večným kalendárom

Prvé hodinky, ktoré sa mohli pochváliť večným kalendárom aj funkciou chronografu, predstavil Patek Phillipe ešte v roku 1941. Tento model nielenže dokázal zobrazovať dátum bez pottreby nastavovania neuveriteľných 200 rokov, ale bol tiež schopný merať malé časové rozdiely. Keďže Patek Phillipe je známy tým, že vyrába svoje hodinky v obmedzených počtoch, v prípade Perpetual Calendar Chronograf ide o ozajstnú vzácnosť. Svojho času to boli dokonca najdrahšie hodinky na svete, ktoré sa v aukcii predali za viac než 11 miliónov dolárov. Neskôr ich z trónu zosadili hodinky Daytona Paula Newmana.

Rolex Oyster: Prvé vodotesné hodinky

Slávna švajčiarska značka Rolex nie je len synonymom luxusu a prestíže, ale aj autorom mnohých inovácií v hodinárskom priemysle. V roku 1926 predstavila svetu prvé hodinky s hermeticky uzavretým puzdrom. Jednalo sa o Rolex Oyster, s ktorými  o rok neskôr Mercedes Gleitze preplávala Lamanšský prieliv. Rolex pokračoval v zlepšovaní ich vodotesnosti, pridal otočnú lunetu pre potápačov a v roku 1954 prišla na trh ďalšia ikona: Rolex Oyster Perpetual Submariner s vodotesnosťou na úrovni 100 m. Na filmovom plátne neskôr model Rolex Submariner preslávil Sean Connery ako James Bond. Tieto hodinky sú dodnes považované za dokonalých potápačov.

Seiko Astron: Prvé quartzové hodinky

Japonská značka Seiko je považovaná za jedného z najväčších hodinárskych inovátorov. Svojej povesti nezostala nič dlžná ani v roku 1969, keď svetu predstavila model Astron , prvé quartzové hodinky na svete. Nielenže tým priniesla na trh úplne nový patent, spôsobila aj vlnu známu ako quartzová kríza, ktorá prinútila výrobcov mechanických hodiniek hľadať nové smerovanie. Seiko Astron sa však nezaradili medzi najslávnejšie hodinky na svete len vďaka quartzovému pohonu. Rovnaký model sa o desaťročia neskôr stal aj prvými solárnymi GPS hodinkami na svete. Vďaka GPS stlačením tlačidla upravia aktuálny čas podľa vašej polohy. Keďže fungujú na solárnom pohone, nepotrebujú žiadne nabíjanie ani naťahovanie.

Hodinky Seiko Astron - prvé quartz hodinky

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.