Solárne hodinky: Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Spoznajte všetky dôležité fakty, ktoré sa týkajú solárnych hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Jednou z ich výhod je, že sa im nikdy nemôže vybiť ani pokaziť batéria. Aké funkcie a vlastnosti majú solárne hodinky a prečo by ste si ich mali zakúpiť?

Obsah článku

Solárne hodinky

Ako už názov napovedá, solárne hodinky získavajú energiu zo slnečného svetla. Okrem toho však fungujú aj na umelé svetlo, a preto sa nestane, že vám v tmavej miestnosti hodinky nebudú fungovať.

História solárnych hodiniek

Ak sa pozriete do histórie solárnych hodiniek, zistíte, že o prvých solárnych hodinkách sa začalo diskutovať už v roku 1976. V tom čase spoločnosť Citizen vytvorila prvý solárny pohon Citizen Eco-Drive, ktorý poháňa ich slnečné hodinky dodnes. Tento názov je odvodený od slov Ecology Drive, ktoré charakterizujú práve jedinečné prednosti solárnych hodiniek – konkrétne:

  • majú nižšiu spotrebu energie
  • vyznačujú sa dlhou životnosťou
  • sú priateľské k ľuďom, k spoločnosti a najmä k životnému prostrediu.

Okrem značky Citizen však musíme v súvislosti s danou témou spomenúť aj spoločnosť Seiko, ktorá vyrába nádherné solárne hodinky od roku 1978. No a rovnakú pozornosť si zaslúžia aj populárne solárne hodinky Casio.

Solárne hodinky Casio GX-56BB-1ER

Všetko, čo potrebujete vedieť o solárnych hodinkách

V nasledujúcich riadkoch vás prevedieme tým najdôležitejším, čo sa oplatí vedieť ešte pred kúpou solárnych hodiniek.

Ako fungujú solárne hodinky?

Solárne napájané hodinky sú poháňané solárnou energiou, ktorá pôsobí na solárny panel – najčastejšie umiestnený na prednej strane hodiniek. Tento panel absorbuje slnečné aj umelé svetlo, ktoré následne premení na energiu. Tým, že sa energia ukladá do dobíjacieho článku, hodinky fungujú aj v tme.

Ako dlho trvá nabitie solárnych hodiniek?

Nabíjanie solárnych hodiniek ovplyvňujú najmä tri faktory, a to:

  • typ svetla – slnečné svetlo nabíja hodinky rýchlejšie než umelé svetlo,
  • intenzita svetla – jasné slnečné svetlo nabije hodinky skôr než svetlo šíriace sa spod mraku,
  • absorpcia solárnej energie hodiniek – keďže pri kvalitnejších solárnych hodinkách je použitá lepšia technológia a solárne sklo, vydržia nabité dlhšie.

Aké vlastnosti a výhody majú solárne hodinky?

Solárne hodinky sú ekologické a šetrné k životnému prostrediu. Často majú veľmi pekný moderný dizajn, jednoducho sa používajú a pohodlne sa dobíjajú. V konkurencii iných hodiniek sa vyznačujú spoľahlivosťou a presnosťou.

Aké funkcie majú solárne hodinky?

Jedinečnosť solárnych hodiniek spočíva aj v ich funkčnosti. Na trhu nájdete rôzne solárne hodinky, ktoré disponujú stopkami, majú funkciu zobrazenia viacerých časových pásiem, prípadne sú vodotesné do 200 metrov. Stretnete sa aj so solárnymi hodinkami, ktoré sú vybavené kompasom, GPS, teplomerom, barometrom, výškomerom či dokonca LCD displejom. Samozrejme, počet funkcií sa odzrkadľuje aj na cene hodiniek.

Aké sú najlepšie solárne hodinky?

Ak hľadáte skutočne kvalitné ekologické hodinky s pekným dizajnom, potom určite neprehliadnite dámske a pánske solárne hodinky Seiko, modely Citizen Eco-Drive, solárne kúsky Casio, prípadne vybrané modely od spoločnosti Pulsar či Tissot.

Náš tip: Solárne rádiom riadené hodinky Citizen Radio Controlled s produktovým označením CA0690-88L.

Solárne hodinky Citizen CA0690-88L

So solárnymi hodinkami neurobíte krok vedľa

Technológie a dizajn solárnych hodiniek neustále napredujú. Bez ohľadu na to, či si vyberiete pánske alebo dámske solárne hodinky, určite neurobíte krok vedľa!

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.