Luneta na hodinkách neslúži len ako dizajnový prvok

Luneta je dôležitá súčasť hodiniek.
Zdieľaj
LinkedIn

Od svojho vzniku si prešli hodinky rôznymi zmenami. Okrem dizajnu si výrobcovia uvedomili, že hodinky je možné používať kdekoľvek – nielen počas slávnostných príležitostí. Preto vytvorili lunetu. Luneta na hodinkách má tak okrem dizajnovej funkcie aj mnoho iných praktických využití. Nie je však nevyhnutnosťou, bez ktorej by hodinky nefungovali.

Obsah článku

Luneta na hodinkách

Pojem luneta sa používa v rôznych odvetviach. V hodinárstve je však luneta časť hodiniek, konkrétne obvodový krúžok (najčastejšie z ocele), ktorý sa nachádza medzi puzdrom a sklíčkom. Čo sa týka prevedenia, luneta môže byť pevná alebo otočná – jednosmerne, prípadne obojsmerne.

Funkcie hodinkovej lunety a stupnice

V závislosti od toho, či je luneta pevná (nepohyblivá), alebo otočná, sa môžu meniť aj jej funkcie. Pevná luneta je predovšetkým dizajnovou záležitosťou. Naopak, otočná luneta obsahuje stupnice, ktoré umožňujú hodinkám určovať ďalšie údaje. Jednotlivé funkcie sa vďaka lunete môžu líšiť nielen na základe typu stupnice, ale aj podľa toho, na akých hodinkách sa luneta objavuje.

Stupnice lunety

Stupnica lunety je číselné označenie, ktoré sa nachádza buď pod sklíčkom hodiniek, teda je súčasťou ciferníka, alebo je umiestnené priamo na lunete. Najbežnejšie sa vyskytujúcou lunetou je tá 60-dielna, ktorá slúži na sledovanie počtu minút. Medzi ďalšie stupnice lunety patrí:

  • 12-dielna na sledovanie druhého časového pásma,
  • 24-dielna na sledovanie GMT,
  • tachymetrická umožňujúca sledovať rýchlosť,
  • telemetrická na počítanie vzdialenosti,
  • pulzometer na určenie tepovej frekvencie,
  • logaritmické pravítko na zložitejšie prepočty a výpočty.

Vďaka týmto stupniciam je luneta vo všeobecnosti považovaná za efektívnu a funkčnú komplikáciu, ktorou sa dajú vypočítať rôzne hodnoty, a to od priemernej rýchlosti auta až po správne načasovanie ponoru potápačov.

Rozdelenie hodinkových lunet

Stupnice lunety pomáhajú pri kategorizovaní hodiniek. V závislosti od toho, na akých hodinkách sa luneta nachádza, môžeme hovoriť o nasledovných typoch.

Potápačská luneta

Potápačská luneta býva súčasťou potápačských hodiniek. Je rozdelená na 60 dielov, a to od 0 po 60, väčšinou do skupín po 10 alebo po 5. Súčasťou tejto lunety môže byť aj luminiscenčný prvok.

Vedeli ste, že potápačské hodinky musia byť vybavené 60-dielnou lunetou otočnou v proti smere hodinových ručičiek z bezpečnostných dôvodov?

Pánske hodinky s otočnou lunetou:

Luneta potápačských hodiniek

Tachymetrická luneta

Tachymetrická hodinková luneta obsahuje stupnicu, ktorá sa väčšinou nachádza u analógových chronografov. Zväčša slúži na meranie rýchlosti či napríklad na výpočet spotreby paliva.

Náš tip: Tachymetrickou lunetou sú vybavené napríklad hodinky Festina z edície The Originals.

Tachymetrická luneta na hodinkách Festina The Originals

GMT luneta

GMT luneta je odvodená od názvu „Greenwich Mean Time“, teda Greenwichský hlavný čas. To znamená, že vďaka nej je možné sledovať dve alebo viacero časových pásiem súčasne. Väčšinou sú GMT lunety rozdelené do 12 alebo 24 dielov. Hodinky s GMT lunetou najčastejšie využívajú ľudia, ktorí sú v neustálom pohybe, teda piloti, námorníci či cestovatelia. Hodinky s GMT lunetou sa obvykle vyznačujú vysokou odolnosťou, dobrou čitateľnosťou a zvýšenou vodotesnosťou.

Zaujímavosť: GMT bol od roku 1884 až do roku 1972 medzinárodne uznávaným štandardom občianskeho času.

GMT luneta na hodinkách značky Tudor
Zdroj: https://monochrome-watches.com/

Telemetrická hodinková luneta

Táto luneta slúži predovšetkým na meranie vzdialenosti. V minulosti ju najčastejšie využívali vojaci v armáde, no dnes môže jednoducho poslúžiť aj k meraniu vzdialenosti prichádzajúcej búrky. Meranie pomocou nej je pomerne jednoduché.

Pulzometrická luneta

Pulzometrickú lunetu nemusia využívať len zdravotné sestry a lekári na meranie tepovej frekvencie a pulzu. Dokážete ju využiť aj vy.

Ďalšie funkcie hodinkovej lunety

Okrem vyššie zmieňovaných funkcií vie luneta slúžiť aj ako kompas či stopky. Navyše, ak je jej súčasťou logaritmické pravítko, môže pomáhať pri zložitejších výpočtoch.

Luneta na hodinkách predstavuje nádherný dizajnový prvok, ktorý ocenia nielen športovci a aktívne žijúci ľudia, ale aj dámy v rámci svojej zbierky módnych doplnkov. V mnohých dámskych modeloch je totiž pokrytá rôznymi drahými kameňmi.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.