Najlepšie hodinky na šport pre aktívnych a začínajúcich športovcov

Aké vlastnosti musia mať najlepšie hodinky na šport?
Zdieľaj
LinkedIn

Máte v obľube šport a hľadáte si spoľahlivého športového asistenta? Môžu ním byť napríklad aj hodinky. Ak chcete skutočne tie najkvalitnejšie a najlepšie hodinky na šport, pri ich výbere musíte zohľadniť viacero dôležitých parametrov.

Obsah článku

Kategórie športových hodiniek

V súčasnosti môžete natrafiť na rôzne bežecké a fitness hodinky, hodinky pre potápačov, cyklistov, horolezcov, golfistov či námornícke hodinky. Na trhu nájdete aj rôzne outdoorové, inteligentné a multifunkčné športové hodinky. Napriek tomu, že ide o rôzne typy, ktoré sa líšia najmä funkciami a dizajnom, jedno majú spoločné. Uľahčujú športovcom život pri tréningu a v dosahovaní cieľov.

Hodinky na šport vs. smart hodinky

Mnoho ľudí si zamieňa športové a inteligentné hodinky. Hodinky na šport by mali byť funkčné a odolné voči prachu, vode, nárazom, poškriabaniu a fyzickému kontaktu. Tiež by mali by byť dobre čitateľné a v mnohých prípadoch by mali nahrádzať trénera pri športových aktivitách. Zvyčajne majú mnoho funkcií, vďaka čomu spríjemňujú športovanie. Existujú však aj športové smart hodinky, ktoré ponúkajú súhrn skvelých funkcií a vlastností.

Funkcie, ktoré musia mať najlepšie hodinky na šport

Športové hodinky nie sú určené len pre aktívnych športovcov. Obľúbené sú aj medzi začínajúcimi športovcami či bežnými používateľmi. V závislosti od toho, na čo chcete takéto hodinky využívať, by ste sa mali zamerať predovšetkým na tieto funkcie.

Funkcia počítania krokov je dôležitou súčasťou hodiniek na šport

1. Funkcia počítania krokov

Vďaka tejto funkcii si môžete zaznamenávať počet krokov v rámci vašej športovej aktivity, prípadne vzdialenosť, ktorú ste počas dňa prešli.

2. Funkcia merania srdcového tepu

Túto funkciu využijú všetci športovci. Vďaka sledovaniu srdcového tepu viete napríklad to, kedy zrýchliť alebo spomaliť.

3. Funkcia merania tlaku vzduchu

Najlepšie hodinky na šport by mali mať v sebe zabudovanú aj funkciu merania tlaku vzduchu (barometer). Keďže dokáže napovedať o rýchlych zmenách počasia, využijú ju najmä turisti alebo horolezci.

4. Funkcia merania výšky

Opäť skvelá funkcia, ktorú uvítajú najmä turisti a horolezci. Vďaka výškomeru budú mať totiž vždy aktuálne informácie o nadmorskej výške, relatívnej či maximálnej nadmorskej výške a tiež o kumulatívnom výstupe či klesaní. Všetky tieto informácie sa dajú použiť aj pri rozhodovaní, či pokračovať ďalej vo výstupoch.

5. Funkcia GPS

Nemenej dôležitou funkciou outdoorových športových hodiniek je GPS. Vďaka nej budete vždy vedieť, kde konkrétne sa nachádzate. A okrem toho budete mať prístup k rôznym trasám, ktoré viete v rámci vašich športových aktivít využiť.

6. Funkcia merania teploty

Hodinky na šport by mali byť vybavené aj funkciou merania teploty. Vďaka nej zistíte aktuálnu teplotu vzduchu, prípadne predpoveď počasia.

Tie najlepšie hodinky na šport disponujú funkciou intervalového tréningu

7. Funkcia intervalového tréningu a nastavenia športov

S pomocou niektorých športových hodiniek si viete zaznamenať aj intervalový tréning, ktorý je typický striedaním rýchlych tréningových pasáží s odpočinkom. No a komplexné športové hodinky by mali mať aj funkciu nastavenia konkrétneho športu, ako napríklad beh, chôdza, bicyklovanie, plávanie a podobne.

8. Monitoring spánku

Popri športe je dôležitý aj spánok. K tomu, aby ste vedeli, ako dlho ste spali a akú úroveň váš spánok dosahoval, vám pomôže funkcia monitoringu spánku.

Vlastnosti športových hodiniek

Športové hodinky sú okrem svojich funkcií typické aj svojimi vlastnosťami. Vďaka tým nasledujúcim spoznáte, že ide o najlepšie hodinky na šport.

  • Odolnosť – väčšinou ide o odolné hodinky s pevným puzdrom a mnohými športovými funkciami – napríklad Casio G-Shock.
  • Vodotesnosť – odporúčame kupovať športové hodinky s vodotesnosťou aspoň 100 m.
  • Remienok – mal by byť z gumy alebo kaučuku. Zatiaľ čo pod kožou sa priveľmi potí ruka, ten nerezový nie je taký pohodlný.

Najznámejšie značky športových hodiniek

Nie je možné povedať, aká značka vyrába najlepšie hodinky na šport. Avšak, medzi tie najznámejšie a najkvalitnejšie určite patria Casio, Festina, Garmin, Seiko, Citizen či Suunto. Pri výbere najlepších športových hodiniek sa zamerajte predovšetkým na ich funkcie a vlastnosti.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.