História smart hodiniek: Od prvých digitálok k Apple Watch

Predstavíme vám históriu smart hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Gadget, ktorý sa stal synonymom nositeľnej technológie. Inteligentné hodinky sú už neodmysliteľnou súčasťou moderného sveta aj našich zápästí. Apple, Huawei a mnohé ďalšie spoločnosti investovali v posledných rokoch milióny dolárov do ich rozvoja a priestor pre ďalší rast ostáva stále obrovský. Možno vás ale prekvapí, že koncept inteligentných hodiniek vôbec nie je nový. Snaha vývojárov pripnúť na zápästie viac ako len ukazovateľ času a stopky je tu už viac než polstoročie. Predstavíme vám modely, ktoré vydláždili cestu súčasným inteligentným hodinkám.

Obsah článku

Pulsar: Otec smart hodiniek

Prvé digitálne LED hodinky s názvom Pulsar šokovali hodinárov v roku 1972. Pochádzali z dielne Hamilton Watch Company a boli zabalené do 18-karátového zlata. Dali sa kúpiť za 2 100 dolárov a pre zobrazenie času bolo potrebné stlačiť tlačidlo. Možno povedať, že Pulsar spôsobili doslova revolúciu v hodinárskom svete a pripravili pôdu pre svojich smart nástupcov. Dodnes sú považované za „otca inteligentných hodiniek“.

80. roky: Inovácie od Seiko

Netrvalo dlho a rôzne japonské spoločnosti sa začali predháňať v tom, ako do hodiniek zaviesť viac obsahu. Priekopníkom sa stala spoločnosť Seiko.

Seiko TV Watch

Ak ste videli bondovku Chobotnička z 80. rokov, pravdepodobne ste zazreli aj slávne T001 z dielne Seiko. Tieto „inteligentné hodinky“ prišli na svet v roku 1982 a boli prepojené s prenosným TV prijímačom. Zatiaľ čo v hornej časti obrazovky sa zobrazovali štandardné údaje ako čas a budík, spodná slúžila pre výstup videa v zrnitom obraze.

Seiko Data – 2000

Neprešiel ani rok a Seiko prišli na trh s ďalším modelom pod názvom Data – 2000. Označenie nebolo víziou budúceho milénia, ale odkazom na 2 000 znakov, ktoré dokázali tieto hodinky uložiť. Bolo ich však potrebné zadávať z externej klávesnice. Hodinky dokázali ukladať poznámky, záznamy v kalendári a bolo ich tiež možné použiť ako kalkulačku.

Seiko RC-20 Wrist Computer

Seiko bol v 80. rokoch na poli inteligentných hodiniek pomerne aktívny. Spomedzi viacerých modelov, s ktorými prišiel na trh, sa súčasným moderným smart hodinkám najviac priblížil RC-20 Wrist Computer. Tieto hodinky boli vybavené 8-bitovým mikroprocesorom, 2KB RAM a 8KB úložného priestoru. Disponovali aplikáciami na plánovanie, svetové časy, poznámky a kalkulačkou.

Predchodcovia súčasných inteligentných hodiniek

Deväťdesiate roky a prvé desaťročie nového milénia patrili pokusom rôznych spoločností inovovať zariadenia na našich zápästiach novými funkcionalitami. Nižšie uvádzame prehľad tých najúspešnejších počinov.

Timex Datalink: Prvé bezdrôtové hodinky

V roku 1994 prišli na trh prvé hodinky schopné bezdrôtovo sťahovať dáta z počítača. Timex Datalink boli dômyselne vytvorené v spolupráci s Microsoftom. Informácie určené na prenos boli zakódované do blikania monitoru počítača, ktoré zachytil senzor zabudovaný v hodinkách.

Svoju stopu v histórii smart hodiniek má aj značka Timex
Zdroj: Wikipedia

Seiko MessageWatch

V roku 1995 nastúpil na trh opäť Seiko, keď verejnosti predstavil svoje MessageWatch. Tieto hodinky už dokázali zobrazovať ID volajúcich a aktualizácie rôznych tém, napr. športových výsledkov, cien akcií či predpovedí počasia.

Linuxové hodinky

V roku 1998 zostrojil Steve Mann známy ako „otec nositeľných počítačov“ prvé hodinky s operačným systémom Linux. Prototyp uviedla na trh o dva roky neskôr spoločnosť IBM. Tieto hodinky bezdrôtovo komunikovali s počítačmi, telefónmi a inými bezdrôtovými zariadeniami, umožňovali čítať zhustené emailové správy a priamo prijímať správy podobné pagerom.

Prvé hodinky umožňujúce telefonovanie

Spoločnosť Samsung vyvinula v roku 1999 prvé hodinky umožňujúce telefonovanie. SPH-WP10 boli vybavené monochromatickým LCD displejom, integrovaným reproduktorom a mikrofónom a umožňovali 90 minútový hovor.

Inteligentné linuxové hodinky WatchPad

Spoločnosť IBM odhalila svoje prvé hodinky WatchPad ešte v roku 2000. Len rok nato však prišla s inováciou WatchPad 1.5 s akcelerometrom, snímačom odtlačkov prstov a vibračným mechanizmom. Hodinky bežali na systéme Linux 2.2, mali dotykový displej, Bluetooth, 8 MB RAM a 16 MB pamäť.

Fossil Wrist PDA

Možno si pamätáte, aké boli PDA na začiatku 21. storočia populárne. V reakcii na to prišla spoločnosť Fossil v roku 2002 s hodinkami Wrist PDA, ktoré boli schopné vymieňať si informácie s počítačmi, mali virtuálnu klávesnicu, dotykovú obrazovku, infra port a malé dotykové pero. Fungovali na Palm OS, ktorý umožňoval využívať mnohé aplikácie.

Hodinky Fossil Wrist PDA patria k predchodcom dnešným smart hodiniek

Inteligentné športové hodinky Garmin

Značka Garmin má na poli športových hodiniek pomerne silné postavenie. Práve ona prišla v roku 2003 na trh s prvými smart hodinkami vybavenými funkciami pre športovcov. Predchodca moderných hodiniek Forerunner bol výrazne masívnejší, ale mal už integrované také funkcie ako meranie rýchlosti, vzdialenosti, tempa a spálených kalórií. Hodinky boli napájané dvomi AAA batériami a vydržali cca 14 hodín.

Moderné inteligentné hodinky

Druhé desaťročie nového milénia so sebou prinieslo masívny rozvoj smart technológií vrátane tých nositeľných. Inteligentné hodinky z tohto obdobia sa už podobajú tým moderným, ktoré si zapíname na zápästia dnes.

Sony SmartWatch

Sony SmartWatch vo svojej pôvodnej verzii prišli na trh už v roku 2012. Navonok sa veľmi nelíšili od súčasných zariadení. Fungovali ako sprievodca pre rad smartfónov Xperia s upraveným Androidom. Boli vybavené OLED displejom. V roku 2013 ich nahradili SmartWatch 2 a v roku 2015 SmartWatch 3 so systémom Android-Wear, ktoré boli v tých rokoch prvotriedne.

Samsung Galaxy Gear

Zariadenie Gear doslova odštartovalo útok spoločnosti Samsung na sféru inteligentných hodiniek. Samsung s nimi debutoval v roku 2013 a o rok neskôr priviedol na trh ďalších šesť modelov. Pravdou je, že pôvodný Gear na trhu neuspel, ale značka už z poľa nevycúvala. Samsung Galaxy Watch 4 ju spojili s operačným systémom Google a postarali sa jej o status jednej z vlajkových lodí súčasného trhu.

Apple Watch

Inteligentné hodinky, ktoré svet očakával pod názvom iWatch, boli predstavené verejnosti v septembri roku 2014 ako Apple Watch. Prvej generácii chýbalo GPS, aplikácie museli byť podporované verziami pre iPhone a nemali prístup k senzorom hodiniek. Odvtedy ale prešli Apple Watch dlhú cestu naprieč deviatimi generáciami. Súčasné smart hodinky majú integrované špičkové funkcie ako EKG, upozornenia na srdcový tep, detekciu pádu či režim vysielačky. Apple Watch vytlačili z popredných priečok trhu také značky ako Rolex alebo Tag Heuer.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.