Ako vybrať smart hodinky? Zorientujte sa v základných parametroch a funkciách!

Vyberáte si smart hodinky? Poradíme vám, ktoré funkcie by ste mali zvážiť
Zdieľaj
LinkedIn

Smart hodinky sú jedným z najvyhľadávanejších spotrebiteľských produktov súčasnosti. Trh je aktuálne plný vysokokvalitných modelov a hoci sa niekoľko kľúčových hráčov postavilo do popredia, vlajková loď nemusí byť tou ideálnou voľbou pre každého. Najlepším spôsobom, ako vybrať smart hodinky, je zorientovať sa v základných parametroch a funkciách. Až následne dokážete zvážiť ponuku a zvoliť si inteligentného spoločníka, ktorý vám uľahčí každodenný život.

Obsah článku

Ako fungujú smart hodinky

Smartwatch, alebo inteligentné hodinky, fungujú ako predĺžená ruka vášho smartfónu. Doručujú upozornenia o správach a hovoroch a umožnia vám využívať aplikácie a ďalšie funkcie mobilu prakticky a diskrétne priamo na vašom zápästí. Keďže smartfóny sa v posledných rokoch stali nevyhnutnosťou, bez ktorej si svoj uponáhľaný život už nedokážeme predstaviť, smart hodinky prišli na trh ako ich praktický upgrade.

Takmer všetky smart hodinky sa potrebujú pre dosiahnutie plnej funkčnosti spojiť s vaším mobilom prostredníctvom technológie Bluetooth a zostať v bezdrôtovom dosahu. Na trhu je v súčasnosti len pár modelov, ktoré disponujú 3G alebo LTE a dokážu plnohodnotne fungovať aj samostatne.

Ako vybrať smart hodinky – najdôležitejšie parametre, ktoré ovplyvňujú voľbu

Zorientovať sa v širokej ponuke smart hodiniek zďaleka nie je jednoduchá úloha. Pre uľahčenie výberu vám prinášame rýchly prehľad základných parametrov, ktoré sa oplatí zvážiť.

Operačný systém

Smart hodinky sú navrhnuté tak, aby sa dali spárovať s telefónom. Ak teda zvažujete, ako vybrať smart hodinky, ktoré vám budú vyhovovať, v prvom rade myslite na to, že musia byť kompatibilné s vaším smartfónom. Ak ste majiteľom iPhone so systémom iOS, môžete si vybrať akékoľvek smart hodinky na trhu s výnimkou značky Fitbit. Najlepšia kompatibilita, samozrejme, prichádza so značkou Apple. Ak vlastníte smartfón so systémom Android, môžete si zvoliť akékoľvek smart hodinky okrem značky Apple.

Operačný systém iOS patrí k tým najobľúbenejším medzi smart hodinkami

Dizajn a displej

Je dôležité vybrať si hodinky, ktoré budete chcieť nosiť každý deň. Zatiaľ čo páni kladú dôraz na funkčnosť, dámske hodinky majú aj status plnohodnotného módneho doplnku. Veľkou výhodou je v tomto smere možnosť zmeny dizajnu ciferníka, kde patrí bezkonkurenčné prvenstvo značke Apple. Obľúbená je aj jednoduchá a praktická výmena remienka. Väčšina smart hodiniek je kompatibilná so štandardnými 16-, 20- a 22-milimetrovými remienkami.

Smart hodinky využívajú rôzne typy displejov, ktoré sa líšia vo svojich užívateľských vlastnostiach. Displeje OLED a AMOLED individuálne osvetľujú každý pixel, čím vytvárajú vysoký kontrast a krásny obraz. Zvyčajne sú tenšie a spotrebujú menej energie. LCD displej je oproti tomu lacnejší, má vyššiu životnosť a lepšiu čitateľnosť na slnku.

Výdrž batérie

Výdrž na jedno nabitie je jedným z najsledovanejších parametrov. Samotná kapacita batérie však v skutočnosti vypovedá o výdrži veľmi málo. Na rýchlosti vybitia sa výrazne podpisujú využívané technológie a funkcie. Výrobcovia ale udávajú pomerne presné informácie o priemernej výdrži jedného nabitia. Spoločnosť Apple je známa tým, že stavia na jednodňovú výdrž a rýchle nabíjanie. Oproti tomu, iné značky, ako napríklad Samsung, Honor, Xiaomi alebo Huawei, garantujú reálnu výdrž batérie na niekoľko dní až týždňov.

Komunikácia a upozornenia

Niektoré smart hodinky vám pošlú upozornenie na prichádzajúci hovor alebo správu z rôznych aplikácií. Samotnú komunikáciu však dokážete zrealizovať len vďaka smartfónu. Iné modely umožňujú telefonovať priamo cez smart hodinky prostredníctvom Bluetooth volania alebo elektronickej SIM karty. Niektoré hodinky zas majú vo výbave možnosť odpovedať na prijatú správu automatickým textom, smajlíkom alebo priamym vyťukaním správy.

Dôležitým faktorom pri výbere smart hodiniek sú rozličné zdravotné a športové funkcie

Sledovanie aktivity a zdravia

Mnohí užívatelia kladú dôraz na schopnosť smart hodiniek sledovať dennú aktivitu a s ňou súvisiace fyziologické parametre. Väčšina inteligentných hodiniek dokáže nepretržite monitorovať váš pohyb a informovať vás o počte prejdených krokov alebo o prekonanej vzdialenosti. Obľúbené býva tiež sledovanie spálených kalórií, spánkového rytmu, srdcového tepu, úrovne stresu či okysličenia krvi. Športovo založení užívatelia môžu staviť na hodinky s ešte pokročilejšími funkciami ako je výpočet efektivity tréningu, tvorba tréningového plánu a mnohé ďalšie.

V dobe, keď je multitasking už prakticky povinnosťou, sa smart technológie stávajú nevyhnutnosťou. Ten, kto ešte nie je majiteľom inteligentného pomocníka na zápästí, si pravdepodobne práve láme hlavu, ako vybrať smart hodinky, ktoré mu dokonale sadnú. Návod sa zdá byť skutočne jednoduchý: zadefinujte si požiadavky a hľadajte model so škálou funkcií zlučiteľnou s vašimi očakávaniami.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.