Hodinky pre pilotov: Jedinečný štýl a praktická funkčnosť

Hodinky pre pilotov nie sú určené len profesionálnym pilotom
Zdieľaj
LinkedIn

Nemusíte mať za sebou letecký výcvik, aby ste si mohli dovoliť na zápästie nasadiť hodinky pre pilotov. Hovorí sa im aj letecké hodinky alebo pilotky. Predstavujú jeden z najobľúbenejších variantov pánskych náramkových hodín súčasnosti. Za svoju popularitu vďačia najmä kombinácii nadčasového štýlového dizajnu a praktickej funkčnosti. Kedy hodinky pre pilotov vznikli a akými charakteristickými prvkami sa vyznačujú? Prevedieme vás príbehom pilotiek.

Obsah článku

Čo sú to hodinky pre pilotov?

Pilotky sú hodinky vyrobené s ohľadom na potreby pilotov. Charakterizuje ich vysoká precíznosť, odolnosť, dobrá čitateľnosť a praktická funkčnosť. Ide o jeden z najobľúbenejších typov pánskych hodiniek na trhu. Nájdete ich napríklad v portfóliu značiek Zeppelin, IWC alebo Vostok Europe.

Známa značka IWC vyrába hodinky pre piloto

Pohľad do histórie

Samotný zrod leteckých hodiniek sa datuje na začiatok 20. storočia, keď väčšina ľudí nosila vreckové hodinky. Louis Joseph Cartier, vnuk zakladateľa francúzskej luxusnej spoločnosti, si v tom čase sadol za jeden stôl s priekopníkom letectva Albertom Santosom-Dumontom. Ten sa mu zdôveril, aké strasti so sebou nesie používanie vreckových hodiniek v letectve. Práve na tento podnet Cartier v spolupráci s hodinárskym majstrom Edmondom Jaegerom v roku 1904 vyvinul náramkové hodinky.

Tieto hodinky umožnili Dumontovi sledovať čas bez toho, aby ich musel vyťahovať zo svojho vrecka, otvárať, zatvárať a odkladať. Dostali pomenovanie Cartier Santos a mnohí ich dokonca považujú za vôbec prvé náramkové hodinky. Boli veľmi jednoduché, robustné a odolné. Mali výrazné ručičky i indexy a boli vybavené luminiscenciou. Aby bolo ich ovládanie jednoduché aj v rukaviciach, disponovali veľkou korunkou.

Ďalší vývoj pilotiek

S postupným rozvojom letectva sa menili aj hodinky pre pilotov. Pribúdali funkčné prvky ako sledovanie dvoch časových zón, luneta s logaritmickou stupnicou pre praktický výpočet a neskôr i chronograf, sekundové nastavenie alebo funkcia odčítania geografickej polohy. Z technického vybavenia pribudlo tienenie pred magnetickým poľom, vodotesná konštrukcia či zafírové sklíčko potiahnuté antireflexnou vrstvou.

Následný pokrok aviatického odvetvia znížil potrebu špecifických pilotných hodiniek. Väčšina funkcií bola postupne začlenená do technického vybavenia samotného kokpitu a hodinky pre pilotov si ich zachovali len ako štýlovú záležitosť. Mnohým pánom však stále imponujú ako kontrast k dnešnému pretechnizovanému svetu.

pilot-watch-3

Charakteristické črty hodiniek pre pilotov

Hodinky pre pilotov najlepšie vystihuje:

Veľký ciferník

Veľký tmavý ciferník s kontrastnými ručičkami a indexmi doslova definuje hodinky pre pilotov. Zväčša sa používajú arabské číslice, s ktorými sa mnohí z nás stretávajú v bežnom každodennom živote. Všetky tieto atribúty slúžia k rýchlemu a jednoduchému odčítaniu času za akýchkoľvek podmienok vrátane zhoršenej viditeľnosti.

Robustné puzdro

Pilotky sú charakteristické pomerne veľkými rozmermi a výraznými prvkami. To všetko malo svojho času zabezpečiť dobrú a rýchlu prehľadnosť. Robustné puzdro je jedným z atribútov, ktorý si zachovali hodinky pre pilotov dodnes.

Veľká korunka

Keďže piloti v minulosti nosili rukavice, väčšia korunka im značne uľahčila manipuláciu s hodinkami. Hoci rukavice už v súčasnosti nie sú povinnou výbavou pilota ani majiteľa pilotiek, mnohé modely si dominantnú korunku zachovali.

Luminiscenčná vrstva

Lepšiu čitateľnosť v noci zaisťuje luminiscenčná vrstva, ktorou bývajú potiahnuté indexy aj ručičky pilotiek. Mnohé hodinky inšpirované leteckým priemyslom si tento prvok vzali za svoj.

Luneta so stupnicou

Zaujímavý mechanický prvok, vďaka ktorému môžeme hodinky pre pilotov s istou dávkou fantázie označiť za predchodcu dnešných smart hodiniek. Luneta s logaritmickou stupnicou slúžila pilotom ako pomôcka pri nutných výpočtoch počas letu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.