- História leteckých hodiniek siaha do obdobia druhej svetovej vojny.
- V súčasnosti sa letecké hodinky vyznačujú veľkými analógovými ciferníkmi, jednoducho čitateľnými časovými údajmi a výraznými korunkami.
- Medzi značky, ktoré produkujú populárne pilotky a hodinky inšpirované letectvom, kozmonautikou a astronautikou patria napríklad spoločnosti Longines, Breitling, Zeppelin či Vostok Europe.
Nie je tomu tak dávno, čo sme pre vás prostredníctvom nášho magazínu vybrali spoľahlivé vojenské hodinky. A v podobnom duchu budeme pokračovať aj týmto článkom. Pozornosť však tento raz venujeme inej kategórii, ktorou sú letecké hodinky, inak nazývané aj pilotky. Viete, aká je ich história? Poznáte značky, ktoré produkujú najlepšie letecké hodinky? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Obsah článku
História leteckých hodiniek
História leteckých hodiniek je sprevádzaná zaujímavými faktami. Začať nemôžeme niečím iným ako skutočnosťou, že pilotky sa začali používať v období druhej svetovej vojny. V tom čase síce neboli späté s tak zaužívanými názvami ako dnes, no jednalo sa o hodinky používané pilotmi. Konkrétne ich mali vo výbave ako orientačný doplnok k mape, vďaka ktorému dokázali na tú dobu pomerne efektívne násobiť rýchlosť časom. Ako je vám totižto dozaista jasné, vtedajšie lietadlá nedisponovali GPS funkciou či inými inteligentnými technológiami.
Letecké hodinky v súčasnosti
V súčasnosti zohrávajú letecké hodinky dôležitú úlohu v prípade mnohých svetových značiek. V globále sa vyznačujú najmä veľkými analógovými ciferníkmi, jednoducho čitateľnými časovými údajmi, výraznými korunkami a prvkami pravej pánskej elegancie.
Ktoré pilotky si vybrať?
Ako sme už naznačili, viaceré renomované spoločnosti sa dnes nechávajú inšpirovať letectvom, kozmonautikou či astronautikou. Ich odkazy následne pretavujú do svojich produktov, vďaka čomu vznikajú aj takéto populárne letecké hodinky:
Letecké hodinky Longines
Spoločnosť Longines bola založená v roku 1832 vo švajčiarskom meste Saint-Imier. Smerovanie celej značky výrazne ovplyvnili 80. roky 19. storočia, kedy sa jej hlavní protagonisti a vývojári sústredili na zastrešovanie časomier v rámci rôznych športových udalostí. V súvislosti s tým bola viac než pochopiteľná aj výroba špecializovaných leteckých hodiniek Longines pre pilotov a navigátorov, resp. produkcia športových modelov pre rôznych bádateľov a športovcov.
Letecké hodinky Breitling
V roku 1884 mal Léon Breitling víziu takpovediac redefinovať meranie času. A tak vznikli jedinečné a inovatívne hodinky dnes známe ako Breitling. K oblohe ich však „vyniesol“ až Willy Breitling vytváraním palubných chronografov pre veľké letecké spoločnosti. To však nebolo ani zďaleka všetko. Koniec koncov, letecké hodinky Breitling sa svojho času dostali aj do vesmíru. V súvislosti s históriou hodiniek Breitling vám odporúčame zavítať na oficiálnu stránku spoločnosti, kde nájdete mimoriadne zaujímavé a zároveň poučné video.
Letecké hodinky Zeppelin
Článok o pilotkách by nemal z nášho pohľadu žiadnu váhu, keby sme v ňom nespomenuli letecké hodinky Zeppelin, ktoré prišli na trh v roku 2002. Svoje príznačné pomenovanie nesú po legendárnom nemeckom grófovi Ferdinandovi von Zeppelinovi. Ten bol priekopníkom vzducholodí z počiatkov 20. storočia. Áno, aj preto môžete vidieť vzducholode nielen v logu spoločnosti, ale aj na samotných leteckých hodinkách Zeppelin.
Letecké hodinky Vostok Europe
No a keď už spomíname všeobecne najžiadanejšie pilotky na trhu, nedá nám nespomenúť letecké hodinky Vostok Europe. Litovská značka VE sa síce nešpecializuje na výrobu leteckých hodiniek po vzore ich najbadateľnejších dizajnových čŕt, no v jej portfóliu nájdete viacero modelov a aj celých rád, ktoré priamo odkazujú na leteckú či vesmírnu tematiku súvisiacu so sovietskymi technológiami. Ako príklad môžeme uviesť kolekciu hodiniek Rocket N-1. Za zmienku však rozhodne stoja aj ďalšie známe edície hodiniek Vostok Europe.