Spoľahlivé taktické hodinky, ktorým dôverujú aj Navy SEALs

Taktické hodinky patria do povinnej výbavy jednotiek Navy SEALs
Zdieľaj
LinkedIn

„Jediný ľahký deň bol včera.“ Heslo jednotiek amerického námorníctva Navy SEALs interpretuje každodennú tvrdú prácu v drsných podmienkach. Muži najelitnejšej trénovanej sily na Zemi sú presní, spoľahliví a odolní. Presne také musia byť aj taktické hodinky, ktoré si zapínajú na zápästie do svojich misií. Zoznámte sa aj vy s typom hodiniek, ktorým dôveruje najobávanejšie komando armády USA. Či už chcete dosiahnuť úspech v športe alebo v profesii, musíte sa pripraviť denne posúvať vaše hranice a húževnato pracovať na dosahovaní cieľov. Taktické hodinky budú vašim spoľahlivým spoločníkom.

Obsah článku

Hodinky špeciálnych jednotiek Navy SEALs

Navy SEALs je skratka pre námorné, vzdušné a pozemné tímy Námorníctva Spojených štátov amerických. Vysoko trénované a pravdepodobne najobávanejšie komando na Zemi sformoval v roku 1962 prezident J. F. Kennedy ako námornú kópiu Zelených baretov. V súčasnosti sú Navy SEALs všeobecne známi svojimi elitnými misiami a bojom proti terorizmu.

Súčasťou taktickej výbavy príslušníkov komanda sú popri okuliaroch pre nočné videnie, ochrannom odeve, taktickej prilbe či špeciálnom batohu aj taktické hodinky. Hoci je výber značky a modelu v rukách jednotlivých príslušníkov armády, atribúty vojenských hodiniek komanda sú jasne špecifikované. Najspoľahlivejšie ich napĺňajú výrobcovia Casio, Luminox, Timex, Tudor, Rolex, Seiko a Suunto. To je súčasne aj zoznam značiek, ktorých výrobky si vojaci týchto jednotiek najčastejšie zapínajú na zápästie pri odchode do elitných misií.

Taktické hodinky má vo svojom portfóliu aj značka Timex

Čo musia spĺňať kvalitné taktické hodinky

Hovorí sa im aj vojenské hodinky alebo army hodinky. Aby boli hodinky hodné takéhoto označenia, musia spĺňať súbor minimálnych špecifikácií. V skratke možno povedať, že musia byť spoľahlivé na zemi, vo vzduchu aj pod vodou. Zoznam požiadaviek na hodinky jednotiek Navy SEALs je však o niečo konkrétnejší.

Odolnosť voči vode

Taktické hodinky musia byť vodotesné, pretože pri vojenských operáciách je vysoká pravdepodobnosť, že prídu do priameho kontaktu s vodou. V ideálnom prípade by mali spĺňať normu pre potápačské hodinky ISO-6425. Dôležité je tiež, aby si aj pri hlbokých ponoroch dokázali zachovať absolútnu funkčnosť.

Odolnosť voči nárazu a otrasu

Špeciálne komando potrebuje vysoko odolné hodinky. Ich puzdro býva najčastejšie vyrobené z karbónu, titánu alebo ocele. Remienok tvorí väčšinou plast, koža alebo silikón. Ciferník zvykne chrániť antireflexné zafírové sklíčko.

Dobrá čitateľnosť

Taktické hodinky musia umožniť odčítanie času v každom prostredí a za všetkých svetelných podmienok, teda aj pod vodou či v absolútnej tme. Využíva sa luminiscenčná vrstva, prípadne podsvietenie. Dobrá čitateľnosť zahŕňa aj ciferník s vysokým kontrastom a dostatočne veľkými číslicami.

Cenová dostupnosť

Taktické hodinky zďaleka nie sú najdôležitejšou súčasťou výbavy príslušníka Navy SEALs. Oveľa viac sa investuje do nábojov, zbraní a ochranných prostriedkov. Hodinky by preto mali byť cenovo dostupné. Hovorí sa, že cena taktických hodiniek by sa mala pohybovať na úrovni 200 dolárov. Ide však len o hrubý odhad, ktorý ale naznačuje ich dostupnosť pre širokú verejnosť.

Dizajn

Vojenské hodinky musia splynúť s ostatným taktickým vybavením. Vyrábajú sa preto v tmavých farbách, prevažne v čiernej alebo v tmavozelenej. Sú typické masívnejšou konštrukciou a športovým štýlom.

Sú taktické hodinky vhodné práve pre vás?

Taktické hodinky preferujú muži s aktívnym životným štýlom. Spoliehajú sa na ne outdooristi, výkonnostní športovci aj priaznivci extrémnych športov a fyzických výziev. Vyhovujú všetkým, ktorí idú až na hranice svojich možností a nechcú si pritom skladať hodinky zo zápästia. Ich dizajn vzbudzuje dojem odvahy, sily a spoľahlivosti.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?

Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Pre orientáciu v teréne a správne určenie svetových strán sa dajú použiť akékoľvek analógové hodinky. Sever nájdete s hodinkami podľa jednoduchého 5-krokového postupu. Vybrať si

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.