Fakty o hodinkách, ktoré vás prekvapia

Toto sú fakty o hodinkách, ktoré ste pravdepodobne nepoznali
Zdieľaj
LinkedIn

Svet hodín a merania času je fascinujúci. Možno ste už počuli o tom, že prvé pánske náramkové hodinky vyrobil Cartier pre letca Alberta Santosa. Zachytili ste, že Omega Speedmaster sa ako prvé prešli po Mesiaci a neprekvapuje vás ani fakt, že Rolex Daytona Paula Newmana sa vydražili za 18 miliónov dolárov. V tom prípade čítajte ďalej. Pripravili sme zaujímavé fakty o hodinkách, ktoré by mohli prekvapiť aj zorientovaných nadšencov horológie.

Obsah článku

Omega bol pôvodne názov strojčeka

Omega nebola vždy Omegou. Spoločnosť pôvodne dostala názov po svojom zakladateľovi – Louis Brandt. Neskôr to bol Louis Brandt & Fils (Louis Brandt a synovia) aj Louis Brandt a Frére (Louis Brandt a brat). Až v roku 1894 prišla značka na trh s pokrokovým strojčekom, ktorý bol neuveriteľne presný, spoľahlivý, zlomil niekoľko rekordov a získal viacero ocenení. Spoločnosť ho pomenovala posledným písmenom gréckej abecedy. Tento pohon hodiniek sa stal sa doslova synonymom svojho hodinárskeho domu až napokon, v roku 1903, padlo rozhodnutie pomenovať celú spoločnosť Omega.

Najmenšie mechanické hodinky na svete sprevádzali Alžbetu II na korunováciu

Kráľovná Alžbeta II bola jednou z najslávnejších mocných žien sveta. Preslávila sa aj mimoriadnym zmyslom pre štýl a vkus. Zaujímavým faktom je, že na svojej korunovácii v roku 1953 mala na ruke náramkové hodinky Jaeger – LeCoultre. Nebol to však štandardný model. Jednalo sa o tenký náramok posiaty diamantmi, ktorý v sebe integroval v tom čase najmenšie mechanické hodinky na svete, Jaeger – LeCoultre 101. Zaujímavosťou je, že pánskou verziou sú JLC 101 integrované do manžetových gombíkov.

Hodinky Jaeger – LeCoultre

Testovanie hodiniek prebieha tými najextrémnejšími spôsobmi

Žiadny výrobca kvalitných hodiniek sa nevyhne prísnemu testovaniu svojich produktov. Hodinárskou zaujímavosťou je, že niektoré značky pri overovaní svojich chronometrov zachádzajú do extrémnych krajností. Jaeger – LeCoultre napríklad vykonáva svoj slávny 1 000-hodiový test. Funkčnosť strojčeka overuje pred aj po vložení do puzdra za rôznych podmienok simulujúcich každodenné situácie neuveriteľných 1 000 hodín.

Omega zas svoje hodinky Seamaster pripevnil na vonkajšiu stranu lietadla, ktorého trasa viedla z Amsterdamu do Kanady ponad severný pól. Keď lietadlo po 9 hodinách letu pristálo, hodinky fungovali bezchybne. Ďalšiu svoju časomieru pripevnil výrobca na vonkajšiu stranu ponorky a poslal ju do hĺbky 10 928 m. Aj tieto hodinky prežili extrémne testovanie bez ujmy.

Hodinky sa na pultoch „usmievajú“

Keď pôjdete najbližšie okolo výkladu klenotníctva alebo hodinárstva, pristavte sa. Za povšimnutie stojí, že ručičky hodiniek vo výkladoch ukazujú spravidla čas 10:10. Dôvod je prozaický. Hodinová ručička ukazujúca na desiatku a minútová na dvojku spolu vytvárajú asociáciu s úsmevom. To má u pozorovateľa vyvolať príjemný pocit a prípadne ho podporiť v nákupnom správaní. Druhé vysvetlenie hovorí, že takáto poloha ručičiek necháva priestor pre pohľad na logo značky.

Hodinky Rolex
Zdroj: https://stock.adobe.com/

Fakty o hodinkách Rolex

Ikonická značka hodiniek sa v povedomí verejnosti spája s mnohými mýtmi a polopravdami. My vám dnes prinášame pár faktov o hodinkách Rolex, ktoré ste nevedeli.

Švajčiarske Rolex-ky pochádzajú z Anglicka

Spoločnosť Rolex možno bez pátosu označiť za klenot švajčiarskeho hodinárstva. Až na jeden detail – Rolex nepochádza zo Švajčiarska. Značka bola zaregistrovaná v roku 1920 v Ženeve, ale v skutočnosti vznikla o 15 rokov skôr a o takmer 1 000 km ďalej, v Londýne.

Hans Wilsdorf sa presťahoval do Anglicka, aby tu so svojím švagrom, Alfredom Davisom, založil vlastnú hodinársku spoločnosť. Sústredili sa na dovoz švajčiarskych strojčekov, ktoré vkladali do lokálne vyrábaných hodiniek a ponúkali ich na britskom trhu. Značka, ktorá pôvodne niesla mená svojich zakladateľov, dostala luxusný názov Rolex v roku 1908. Vojnové roky so sebou priniesli rasovú diskrimináciu, ktorá prinútila Wilsdorfa vrátiť sa do Švajčiarska, kde si presťahoval aj svoju hodinársku firmu.

Rolex svoje hodinky nerozdáva

S výnimkou cielených sponzorstiev iniciovaných značkou samotnou, Rolex svoje hodinky nerozdáva. Dokonca ani hollywoodskym hviezdam na propagačné účely. Ak teda vidíte herca či herečku s hodinkami Rolex na zápästí, niekto za ne musel zaplatiť. Výnimkou nie sú ani veľké filmové produkcie. Hovorí sa, že producent prvej bondovky požičal Seanovi Connerymu svoje vlastné Rolex Submariner, pretože značka odmietla poskytnúť náramkové hodinky na natáčanie.

Hodinky Rolex sa vyrábajú rok

Ak poznáte všeobecne známe fakty o hodinkách, iste viete, že Rolex-ky sa dodnes vyrábajú ručne. Možno ste ale netušili, že výroba jedných hodiniek trvá značke celý rok. Tento čas okrem manuálnej konštrukcie zahŕňa komplexné testovanie, ktorým musia v dielni prejsť každé jedny hodinky. Kvalita si teda vyžaduje čas. A posledná zaujímavosť na záver: hodinky Rolex sa vyrábajú z najdrahšej dostupnej nehrdzavejúcej ocele na svete s označením 904L. Vďaka tomu sú extrémne odolné voči korózii.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.