Hodinky podľa štýlu: Ktoré pristanú vášmu zápästiu?

Ktoré hodinky sedia k vášmu štýlu?
Zdieľaj
LinkedIn

Súčasné hodinky zďaleka neukazujú len čas. Pripnuté na vašom zápästí ukazujú svetu, aký ste typ človeka. Ceníte si klasickú remeselnú zručnosť, dedičstvo a úsilie? Ste elegán so zmyslom pre módu? Milujete šport telom aj dušou? Ste vojak, pilot, potápač? Hodinársky trh má pre vás pripravený výber tých správnych časomier. Ponuka na pultoch je dnes mimoriadne široká. Okrem rozmanitosti modelov a značiek sa zdá, že každý rok pribudne nový typ hodiniek. Dnes vám predstavíme tie najpopulárnejšie.

Obsah článku

Letecké hodinky

V roku 1911, keď Cartier vyrobil prvé hodinky pre pilota Alberta Santosa Dumonta, sa letecké hodinky vzniesli na oblohu a zostali na výslní dodnes. Letecké hodinky alebo pilotky boli v skutočnosti prvými náramkovými hodinkami na svete.

Dodnes sú letecké hodinky dokonalým spojením komplexnosti a nadčasovosti. Hodinári ich za tie roky postupne vylepšili pridaním chronografu pre výpočet rýchlosti, prejdenej vzdialenosti či spotreby paliva. Vo všeobecnosti bývajú letecké hodinky vyrobené z pružných materiálov, ktoré vydržia vysoký tlak aj náraz. Typické sú veľkými, ľahko čitateľnými ciferníkmi a ručičkami s luminiscenciou pre odčítanie času za zníženej viditeľnosti. Mohutným puzdrám dominuje veľká korunka, umožňujúca manipuláciu s hodinkami v rukaviciach.

Tieto hodinky sú neformálne a nehodia sa k elegantným oblekom či na vysoko formálne príležitosti. Vhodné sú k ležérnym a športovým outfitom.

Vojenské a terénne hodinky

Vojenské hodinky sú taktickou časomierou, ktorá bola špeciálne navrhnutá pre príslušníkov armády a pre policajné zložky. Príznačné sú pre ne tmavé farby a zemité odtiene vrátane vojenskej zelenej. Vojenské hodinky sú masívne, odolné a vynikajú drsným dizajnom. K obvyklému funkčnému vybaveniu patrí podsvietenie, kompas, duálny a svetový čas, tlakomer, výškomer a teplomer.

Terénne hodinky boli počas prvej svetovej vojny vyrobené pre dôstojníkov zákopových oddielov, ktorí museli vykonávať nájazdy. Potrebovali hodinky, ktoré dokázali odolať útrapám boja v teréne, umožňovali odčítať čas v noci a zároveň vyzerali slušne. Terénne hodinky majú veľa spoločného s vojenskými. Mnohí muži ich dnes uprednostňujú pre outdoorové aktivity, pretože spoľahlivo odolávajú vlhkosti, znečisteniu, nárazom aj extrémnemu tlaku.

Vojenské a terénne hodinky sú prispôsobivé a hodia sa do prírody, k športu aj k bežnému neformálnemu oblečeniu.

Potápačské hodinky majú svoj osobitý štýl

Potápačské hodinky

Potápačské hodinky sú jedným z najrozšírenejších typov pánskych hodiniek. Ich slávny predchodca, Rolex Oyster, bol uvedený na trh v roku 1930. So svojím dokonale tesniacim puzdrom to boli jedny z prvých hodiniek na trhu, ktoré boli odolné voči vode.

Potápačské hodinky samozrejme vynikajú vysokou vodotesnosťou, pohybujúcou sa  neraz až na úrovni 100 m. Pre ich pôsobivý dizajn je charakteristický výrazný ciferník s podsvietením, ručičky s luminiscenciou, pevné, odolné puzdro a otočná luneta.

Tieto hodinky si rozumejú s neformálnym a športovým oblečením, ale dokážete ich štýlovo skombinovať aj s menej formálnym športovým outfitom a obchodným formálnym oblečením. V štýle Jamesa Bonda sa dajú nosiť aj so smokingom.

Pretekárske hodinky

Svet motošportu a hodinárstva má silné partnerstvá, ktoré trvajú desaťročia. V 30. rokoch 20. storočia nastavil TAG Heuer meradlo pre pretekársku horológiu začlenením chronografu a tachymetra. Značka upevnila svoje postavenie, keď Steve McQueen nosil TAG Heuer Monaco 1133 vo filme Le Mans.

Pretekárske hodinky vynikajú ciferníkom s vysokým kontrastom, ktorý je dobre čitateľný aj pri vysokých rýchlostiach. Bývajú vybavené koženými alebo ergonomickými silikónovými remienkami v štýle rally. Puzdro býva naklonené tak, aby bolo možné odčítať čas bez zloženia ruky z volantu.

Pretekárske hodinky bývajú výraznejšie ako potápačské či pilotné. Hodia sa preto viac k neformálnemu, športovému oblečeniu.

Módne hodinky patria k najobľúbenejším kategóriám hodiniek

Módne hodinky

Pamätáte si rozmach hodiniek Swatch v 80. a 90. rokoch minulého storočia? V tom prípade ste boli pri zrode módnych hodiniek, nového typu časomier, ktorý je v súčasnosti veľmi obľúbený.

Módne hodinky sú trendy a odrážajú moderný štýl. Predstavujú skôr módny doplnok ako vzácny hodinársky kúsok a často ich vyrábajú netradiční hodinári, klenotníci alebo módne domy. Dizajn má prednosť pred funkčnosťou. Tieto hodinky bývajú cenovo dostupné, pretože nie sú navrhnuté tak, aby vydržali roky. Stratia svoju aktuálnosť s príchodom ďalšieho módneho trendu.

Módne hodinky sú vyrábané tak, aby ste si ich mohli dovoliť hneď niekoľko. Vďaka tomu ich dokážete kombinovať s rôznymi outfitmi. Celkovo sa hodia skôr k ležérnym a elegantným, zriedkavo k formálnym outfitom.

Luxusné hodinky

Vlajkovou loďou luxusného hodinárskeho segmentu je už celé desaťročia značka Rolex. Za domov luxusných hodiniek možno považovať Švajčiarsko, ale luxusné hodinárske značky svetového mena samozrejme nájdeme aj v ďalších krajinách.

Luxusné hodinky sú charakteristické vynikajúcou kvalitou materiálov a remeselného spracovania a neraz i výnimočným dizajnom. Mnohé sa môžu pochváliť náročnou ručnou výrobou, vychádzajúcou z historických návrhov. Luxusné hodinky sa nevyrábajú rýchlo ani lacno, sú to úžasné umelecké diela, ktoré rozprávajú svoj príbeh.

Luxusné hodinky sú určené na výnimočné príležitosti. Mnohé z nich sú vzácnym zberateľským kúskom určeným do vitríny. Luxusné hodinky si môžete dovoliť kombinovať aj s vysoko formálnym outfitom.

Smart hodinky

Inteligentné hodinky iste netreba zvlášť predstavovať. S rozvojom moderných technológií prišli aj hodinky s novou funkčnou výbavou. Dnes sú pre mnohých nositeľov „povinnou výbavou“, ktorá im spolu s mobilom uľahčuje zvládanie každodenných aktivít a povinností.

Smart hodinky sú skvelým spoločníkom na šport a do telocvične, pretože majú zabudovaný monitoring srdcového tepu, krokomer či ukazovateľ spálených kalórií. Okrem toho prehrávajú skladby, zobrazujú upozornenia, prichádzajúce správy, umožňujú telefonovanie a spĺňajú množstvo ďalších funkcií.

Smart hodinky sú dostupné v mnohých rozmanitých štýloch a dizajnoch. V závislosti od modelu sa hodia k športovým, ležérnym a elegantným outfitom. Pre formálne príležitosti nie sú vhodné.

Športové hodinky

Primárne navrhnuté pre športové aktivity, predstavujú veľmi obľúbenú voľbu odolných hodiniek. Športové hodinky môžu byť analógové aj digitálne, ale musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa len tak nepoškodia a dokážu absorbovať nárazy.

Športové hodinky bývajú konštruované tak, aby sa dal čas jednoducho odčítať pri aktivite. Ciferník je preto veľký a svetlý alebo kontrastný. Bývajú odolné voči vode, aby zvládli pot, nepriazeň počasia aj plávanie. Vo výbave môžu mať rozmanité funkcie v závislosti od športu, pre ktorý sú určené. Sledujú srdcovú frekvenciu, aktivitu a spánok, tempo a vzdialenosť a vďaka poskytovaniu aktuálnych štatistík pomáhajú dosiahnuť optimálny výkon pri cvičení.

Do športových hodiniek sa oplatí investovať nadšencom aktívneho životného štýlu. Hodia sa k športovým outfitom a na bežné dni. Nikdy nie na spoločenské a pracovné stretnutia.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.