Švajčiarske vs. japonské hodinky: Ktoré sú lepšie?

Švajčiarske alebo japonské hodinky? Ktoré si vyberiete?
Zdieľaj
LinkedIn

Švajčiarska kvalita postavená na histórii vs. špičková japonská technológia. Táto kontroverzia trvá v hodinárskom svete už desaťročia. Historicky boli považované švajčiarske hodinky za tie najlepšie. V polovici 20. storočia sa však objavila nová krajina ako konkurencia švajčiarskemu monopolu. Japonské hodinky rýchlo oslovili užívateľov inováciami a lepšou dostupnosťou. Sú rozdiely medzi švajčiarskymi a japonskými časomierami naozaj také výrazné? Nedokážu už súčasné hodinky spojiť špičkovú kvalitu spracovania s modernou technológiou?

Obsah článku

História švajčiarskeho a japonského hodinárstva

Švajčiarske hodinky sa môžu pochváliť bezkonkurenčnou históriou, ktorej korene by sme mohli hľadať viac ako päť storočí ďaleko. V druhej polovici 16. a na začiatku 17. storočia zaznamenala Ženeva veľký prílev francúzskych protestantov, utekajúcich pred prenasledovaním. Práve im vďačí Švajčiarsko za rýchly rozmach hodinárskeho umenia na svojom území. Ženeva je dodnes považovaná za hlavné mesto luxusných hodiniek.

Japonské hodinárstvo má svoje korene na konci 19. storočia a plný rozmach zaznamenalo až po vojnových rokoch, v polovici 20. storočia. Vďaka tomu, že Japonsko bolo vždy na vrchole moderných technológií, vsadili japonskí hodinári na výrobu presných a funkčných hodiniek. Zaviedli pokrokovú automatizáciu na uľahčenie procesu montáže hodiniek aj na minimalizáciu konštrukčných chýb. Vďaka tomu sa im podarilo zvýšiť produkciu a poskytnúť užívateľom tú najlepšiu kvalitu za priaznivú cenu.

Švajčiarske hodinky Tissot sú zárukou kvality

Švajčiarske hodinky: Luxus precíznej ručnej práce

Poctivé švajčiarske hodinky sú vrcholom hodinárskeho umenia. Vyrábajú sa ručne. Hodinári trávia množstvo času dizajnovaním ich vnútorných častí a inžinieri zostavujú zložité mechanizmy tvorené stovkami až tisíckami komponentov. Švajčiarske hodinky sa zameriavajú na funkčnosť a bezkonkurenčnú krásu zvnútra aj zvonku.

Označenie Swiss Made“ si nemôže na svoje hodinky umiestniť ktokoľvek. Švajčiarske hodinky musia spĺňať nasledujúce zákonom stanovené kritériá:

 • Výrobné sídlo hodinárskej spoločnosti je na území Švajčiarska.
 • Konečné zhotovenie hodiniek prebieha vo Švajčiarsku.
 • Konečný proces kontroly hodiniek prebieha vo Švajčiarsku.
 • Najmenej 60 % výrobných nákladov je švajčiarskeho pôvodu.
 • Hodinky majú švajčiarsky strojček.

Najlepšie švajčiarske značky:

Vlajkové lode švajčiarskeho hodinárstva iste netreba zvlášť predstavovať. Jedná sa prevažne o luxusné hodinárske spoločnosti svetového mena. Spomeňme aspoň tie najpopulárnejšie:

 • Rolex
 • Omega
 • TAG Heuer
 • Patek Philippe
 • Zenith
 • IWC
 • Tissot
Japonské hodinky Casio patria k tomu najlepšiemu z Japonska

Japonské hodinky: Moderné, kvalitné a dostupné

Japonskí výrobcovia hodiniek sa zamerali na využitie špičkových technológií a automatizácie. Dokážu tak vyrobiť viac hodiniek za kratší čas a ponúknuť ich užívateľovi za veľmi rozumnú cenu. Súčasne to však znamená, že japonské hodinky väčšinou nemôžu byť považované za exkluzívne. V porovnaní so svojimi švajčiarskymi náprotivkami sa ale preslávili ako inovatívnejšie.

Bola to práve japonská značka Seiko, ktorá oslovila svet quartzovou technológiou. Podarilo sa jej vyvinúť menšie a ľahšie batérie a krátko na to enormne vzrástol dopyt po japonských hodinkách. Počas 20. storočia spôsobila popularita quartzových strojčekov dokonca úpadok celého švajčiarskeho hodinárstva.

Najpopulárnejšie japonské značky

Japonskí hodinári sú mimoriadne obľúbení medzi bežnými užívateľmi so záľubou v kvalitných hodinkách. K tým najpopulárnejším patria:

Kúpiť si švajčiarske alebo japonské hodinky?

Spotrebitelia, ktorí majú záujem o skutočne kvalitné hodinky, sa v súčasnosti naozaj orientujú primárne na švajčiarske a japonské značky. Ktorá voľba je ale tou správnou? Ideálny výber závisí od toho, aké hodinky chcete.

Ak hľadáte kvalitné hodinky s vynikajúcou životnosťou a špičkovou presnosťou za rozumnú cenu, budú pre vás najlepšou voľbou japonské hodinky. Na druhej strane, ak si potrpíte na dizajne, chcete vlastniť istý symbol statusu a imponuje vám hodinárske umenie, zvoľte si švajčiarske hodinky. V oboch prípadoch môžete počítať s kvalitnou a presnou časomierou.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.