Pretekárske hodinky: Exkluzívny doplnok milovníka motorizmu

Pretekárske hodinky sú populárnou kategóriou pánskych hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Precíznosť a presnosť. Dva základné parametre, v ktorých sa prelína motoristický šport a hodinársky priemysel, však zďaleka nie sú jediným prienikom týchto zaujímavých odvetví. Rýchle autá a luxusné hodinky majú dlhú spoločnú históriu. Automobilové preteky závisia od presného merania času a nejedny kvalitné hodinky našli svoju inšpiráciu práve v estetike pretekárskych áut. Viete, ako vznikli pretekárske hodinky, čím sú charakteristické a ktoré značky sa môžu pochváliť ikonickými modelmi zo sveta motorizmu? Zoznámime vás s hodinkami pretekárov.

Obsah článku

Príbeh pretekárskych hodiniek

Autá i hodinky sú výsledkom úžasného remeselného a inžinierskeho spracovania, a preto nie je prekvapujúce, že ich história sa v mnohých okamihoch prelína. V období, keď ešte nebol k dispozícii elektronický systém merania času, sa pretekári uchyľovali k chronografom a tachymetrom, ktoré si pripevňovali na zápästie.

Spoločné začiatky motoristického športu a automobilových hodiniek

Prvé motoristické preteky v histórii, ktoré sa konali v roku 1894 z Paríža do mesta Rouen, boli sužované práve problémami s nepresným meraním času. Následne sa v roku 1902 konali preteky na Floride, kde sa na popredných priečkach umiestnil slávny Malcolm Campbell. Štyrikrát prekonal vtedajší pozemný rýchlostný rekord, pričom mal na zápästí hodinky Rolex Oyster. Značka Rolex využila tento okamih a vyrobila Rolex Daytona, jedny z najikonickejších pretekárskych hodiniek všetkých čias.

Slávne pretekárske hodinky

Neskôr vyšli úspešné automobilové hodinky aj z dielní Omega, Chopard a Graham. Žiadna značka však nemá k motoristickému športu tak blízko ako TAG Heuer. Z dielne tohto švajčiarskeho výrobcu pochádzajú aj slávne hodinky Monaco, ktoré mal na svojom zápästí Steve McQueen v roku 1971 v Le Mans. Exkluzívne modely hodiniek kolekcie Carrera z rovnakej dielne nosili také pretekárske hviezdy ako David Coulthard, Kimi Räikkönen, Fernando Alonso či Lewis Hamilton.

Súčasnosť pretekárskych hodiniek

V súčasnej dobe moderných a presných systémov merania času sa status pretekárskych hodiniek výrazne zmenil. Z veľmi potrebného vybavenia automobilových pretekárov sa stal exkluzívny doplnok, ktorý vzdáva hold automobilovému priemyslu, motoristickému športu a starým pretekárskym časom. Pretekárske hodinky si zapínajú na zápästia nielen úspešní pretekári, ale aj milovníci motoristického športu a automobilizmu.

Čím sa vyznačujú pretekárske hodinky?

Napriek tomu, že pretekárske hodinky sú v súčasnosti skôr vecou prestíže ako športovým vybavením, niektoré svoje charakteristické črty si zachovali:

  • výrazný ciferník s vysokým kontrastom,
  • chronograf,
  • stupnicu tachymetra.

Zaujímavosťou je, že pôvodné pretekárske hodinky mali šikmé puzdro, vďaka ktorému bolo možné odčítať čas bez toho, aby ste zložili ruky z volantu. Tento prvok sa v súčasných modeloch nezachoval.

Pretekárske hodinky na aktuálnom trhu

Okrem ikonických výrobcov exkluzívnych pretekárskych hodiniek vyšších cenových kategórií ako sú Rolex alebo TAG Heuer sa produkcii hodiniek inšpirovaných automobilizmom venujú aj niektoré dostupnejšie značky. Do portfólia ktorých sa oplatí nahliadnuť?

Seiko

Prvý model Seiko Speedtimer predstavil výrobca už v roku 1969. Tento automatický chronograf priniesol inovatívne skvalitnenie merania uplynutého času v náramkových hodinkách. Pretekárske hodinky inšpirované pôvodným modelom dnes ponúka Seiko v kolekcii Prospex Speedtimer. Nájdete tu dokonca aj pokrokové chronografy na solárny pohon.

Tissot

Tissot je oficiálnym časomeračom viacerých významných športových podujatí, z ktorých by sme v intenciách našej témy mali spomenúť minimálne MotoGP či F1. Ak túžite po modeli inšpirovanom motorizmom z dielne tohto švajčiarskeho výrobcu hodiniek, môžete siahnuť po elegantných hodinkách Tissot PRX.

Značka Tissot vyrába populárne pretekárske hodinky

G-Shock

Športové hodinky G-Shock sú medzi pánmi mimoriadne obľúbené. Ak vlastníte Jeep alebo jazdíte na Land Roveri, perfektne vám sadne model G-Shock GD 100MS-3. Ultraľahké pretekárske hodinky dizajnované v kaki farbe boli vyrobené s cieľom vytiahnuť svojho nositeľa z gauča k aktivite v prírode – najlepšie za pomoci silného motora.

Zaujímavosť na záver: Pretekárske hodinky môžete nájsť aj pod logom niektorých automobilových značiek. Vlastné hodinky ponúka napríklad  Mercedes-Benz, Ferrari, Range Rover, Maserati, Porsche či Audi. Stávajú sa exkluzívnym doplnkom pre majiteľa automobilu tejto značky.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.