Hodinky Junkers: Nemecká kvalita s ambíciou nadčasovosti

Hodinky Junkers sú úzko spojené s letectvom
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinky, v ktorých sa zrkadlia dejiny leteckého priemyslu. Nesú meno slávneho nemeckého vynálezcu a konštruktéra lietadiel a sú symbolom klasického a nadčasového dizajnu. Priame napojenie na letectvo naznačuje, že v kolekciách značky Junkers nájdete majoritne technicky prepracované a funkčné letecké hodinky. Objavujú sa však aj modely so závanom elegantnej klasiky, v dizajne ktorých sa odráža vplyv Bauhausu. Sú hodinky Junkers naozaj voľbou kvality a vkusu?

Obsah článku

Príbeh značky Junkers

Počiatky príbehu značky Junkers sa začali písať úplne iným perom. Pôvodnú spoločnosť založil sám Hugo Junkers, nemecký vynálezca a konštruktér, ktorý bol svojho času považovaný za vizionára. S jeho menom sa spájajú obrovské zásluhy v segmente civilného letectva. Bol to práve Junkers, komu sa podarilo dokázať, že kov sa dá využiť na letecké účely a že je schopný bezpečne prepravovať ťažké náklady i cestujúcich na veľké vzdialenosti. Tak sa zrodilo prvé civilné lietadlo a Hugo Junkers v roku 1895 založil vlastnú spoločnosť s názvom Junkers. V 20. a 30. rokoch 20. storočia využívala lietadlá Junkers takmer každá veľká letecká spoločnosť na svete.

Zaujímavosťou je, že Junkers počas svojho života intenzívne podporoval dizajnérske hnutie Bauhaus a bol jeho propagátorom. Poskytol im priestory na realizáciu nápadov a filozofiu Bauhausu zakomponoval aj do svojich vlastných projektov. Výsledky tejto plodnej spolupráce žijú dodnes v umení a architektúre po celom svete. A odzrkadľujú sa aj v populárnych hodinkách Junkers.

Zakladateľ značky Junkers - Hugo Junkers

Od lietadiel k hodinkám: Ako vznikli hodinky Junkers

Možno povedať, že hodinky Junkers boli vyrobené na oslavu úspechov Huga Junkersa a jeho pridružených spoločností. Za ich zrodom stojí Wilhelm Birk, zakladateľ nezávislej spoločnosti POINTtec, ktorá vyrába aj hodinky značky Zeppellin. Za svojho partnera si nevybral nikoho iného ako vnuka slávneho vynálezcu, Bernda Junkersa. Práve jemu je pripisovaný návrh hodiniek, ktoré sú vo svete symbolom klasického a nadčasového dizajnu. Predaj prvých hodiniek Junkers bol spustený v roku 2003.

Bližšie o hodinkách Junkers

Nemecká značka je v súčasnosti už spoľahlivo etablovaná na svetovom trhu a jej kolekcie sa tešia mimoriadnej obľube. Modelové rady nesú mená Junkersových lietadiel, prípadne významných udalostí.

Aké sú hodinky Junkers?

Letecké hodinky nemeckej značky ťažia nielen z mena svojho inšpirátora, ale aj z kvality a vydareného nadčasového dizajnu s leteckými črtami. Vychádzajú v menších sériách, čo naznačuje ich originalitu. Stavajú na minimalistickom dizajne, úzkej funkcionalite a vysokej kvalite. Značka sa spolieha na puzdra z nehrdzavejúcej ocele s minerálnym alebo zafírovým sklíčkom. Hodinky sú väčšinou dostupné s kvalitnými Quartz alebo mechanickými strojčekmi. Vybrané modely sa dokonca chvália plne luminiscenčnými ciferníkmi.

Hodinky Junkers ovplyvnilo aj učenie Bauhausu

Oproti leteckej klasike stoja kolekcie inšpirované nemeckým štýlom Bauhaus. Tieto rady pôsobia tak, akoby k značke Junkers ani nepatrili. Ich dizajn ťaží zo spolupráce Junkersa s umelcom Marcelom Breuerom. Učenie Bauhausu sa zrkadlí v útlejších puzdrách, elegantných prvkoch a v prípade dámskych modelov dokonca aj v trblietavých aplikáciách krištáľov Swarovski.

Kde sa hodinky Junkers vyrábajú?

Hoci hovoríme o nemeckých hodinkách, v súlade s modernou medzinárodnou deľbou práce sú jednotlivé komponenty vyrábané v rôznych krajinách sveta. Junkers dováža napríklad z Japonska či zo Švajčiarska. Samotné hodinky však dostávajú konečnú podobu v nemeckých prevádzkach a hovoríme preto o nemeckom produkte.

Kto vyrába hodinky Junkers?

Hodinky Junkers naďalej vyrába spoločnosť POINTtec. Vo filozofii značky ani v spôsobe fungovania hodiniek sa od ich vzniku nič nezmenilo. Hodinky sa aj v súčasnosti prezentujú osobitou hodnotou odrážajúcou nemecký inžiniersky dizajn a poctivé remeselné spracovanie.

Hodinky Junkers dnes nájdete aj pod menom Iron Annie

Spoločnosť POINTtec sa nedávno rozhodla premenovať hodinky Junkers na Iron Annie. Za značkou a jej produktmi aj naďalej zostáva stáť rodina Huga Junkersa. Nový názov je prevzatý zo série lietadiel JU52, ktorá bola neskôr premenovaná na Iron Annie. Samotné hodinky však zostávajú verné svojmu pôvodnému menovcovi, pričom sú symbolom kvality, odolnosti, inovácie a príťažlivého nadčasového dizajnu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.