Titánové hodinky: Oplatí sa investovať do materiálu budúcnosti?

Titánové hodinky od značky Citizen
Zdieľaj
LinkedIn

Svoje miesto našiel nielen vo výrobe kozmických lodí a vojenských lietadiel, ale aj ako stálica vo svete módy a dizajnových doplnkov. Reč je o titáne, kove, ktorý vďaka svojej extrémnej sile získal meno od starých gréckych bohov, Titanov. Je pevný, ľahký a odolný voči korózii. To sú hlavné dôvody, pre ktoré začali tento pozoruhodný kov používať aj výrobcovia hodiniek. Prečo sú titánové hodinky v súčasnosti také populárne? Má materiál budúcnosti nejaké nevýhody? Prevedieme vás svetom hodiniek z titánu.

Obsah článku

Z histórie titánových hodiniek

Titán ako nový chemický prvok bol prvýkrát identifikovaný amatérskym geológom Williamom Gregorom v roku 1791. Keďže sa tento striebristý materiál vyznačoval vysokou pevnosťou, dostal pomenovanie podľa mytologických gréckych Titanov.

Prvé titánové hodinky na svete priviedol na trh japonský výrobca Citizen v roku 1970. Jeho inovácia výrazne ovplyvnila celý hodinársky priemysel a titánové puzdro či náramok začali vo svojich kolekciách používať mnohé značky svetového mena. K tým najpopulárnejším patria titánové hodinky výrobcov Festina, Viceroy, Tissot, Certina či Casio. Populárne hodinky z titánu naďalej vyrába aj japonský gigant Citizen.

Náš tip: Výbornou voľbou spomedzi titánových hodiniek Citizen je model s produktovým označením JY8020-52E. Vyznačuje sa kombináciou špičkovej japonskej kvality a priaznivej ceny.

Titánové hodinky majú bohaté zastúpenie aj u značky Citizen

Prečo sú titánové hodinky populárne?

Titán sa v súčasnom hodinárskom priemysle teší veľkej obľube. Najmä pánske hodinky z tohto jedinečného kovu ohromujú popularitou. Vďačia za ňu kombinácii kvality a osobitého dizajnu. V čom konkrétne teda spočívajú hlavné výhody titánových hodiniek?

Mimoriadne nízka hmotnosť

Titán je známy svojou nízkou hmotnosťou, čím dáva výrobcom možnosť uviesť na trh veľké, mohutné a pritom stále ľahké modely. V minulosti z tohto benefitu ťažili najmä dámske titánové hodinky. Neskôr sa však ukázalo, že aj muži preferujú ľahšie modely, ktoré ich neobmedzujú pri namáhavých fyzických aktivitách. Trh tak zaplavili pánske titánové hodinky, ktoré sa v súčasnosti tešia extrémnej popularite.

Vysoká odolnosť

Hodinky z titánu patria medzi najpevnejšie, aké sa kedy vyrábali. Mnohé z nich sú ošetrené špičkovými technológiami zabezpečujúcimi aj odolnosť voči poškriabaniu.

Vedeli ste, že pevnosť titánu je o 30 % vyššia ako pevnosť nehrdzavejúcej ocele?

Je pritom takmer nemožné, aby titánové hodinky zhrdzaveli. Titán odoláva bez poškodenia všetkým kyselinám s výnimkou kyseliny dusičnej, ktorá je však v bežnom živote mimoriadne zriedkavá. Jeho odolnosť voči korózii je porovnateľná so vzácnou platinou.

Ideálny pre alergikov

Titán je hypoalergénny kov. Pravdepodobnosť, že vaša pokožka zareaguje na hodinky z titánu akýmkoľvek podráždením, je doslova mizivá. Na rozdiel od nehrdzavejúcej ocele, titán neobsahuje žiaden nikel.

Jedinečný dizajn

Hodinky z titánu sú charakteristické svojou trendovou až nezvyčajnou farbou. V porovnaní s nehrdzavejúcou oceľou sú tmavšie a matnejšie, pričom by sa dali označiť ako strieborno-sivé. Ich originálny dizajn už na prvý pohľad vypovedá nielen o atraktivite, ale aj o vysokej odolnosti.

Pohodlné nosenie

Zaujímavou fyzikálnou vlastnosťou titánu je jeho veľmi vysoký tepelný odpor. Vďaka tomu si titánové hodinky zachovávajú príjemnú teplotu aj v extrémnych podmienkach. Zostávajú tak teplé aj v chladnej noci a naopak, pri pobyte na slnku nepália.

Ekologické

Hodinky z titánu nehodíte po mesiaci ani po roku nosenia do koša. Materiál je natoľko odolný, že titánové hodinky môžu byť vystavené aj drsným podmienkam a zápästie svojho majiteľa zdobia celé roky. Titán ako taký je tiež mimoriadne šetrný k životnému prostrediu a dá sa ľahko recyklovať.

Boccia Titanium je značka hodiniek, ktorá sa zameriava výhradne na výrobu titánových hodiniek

Nevýhody titánových hodiniek

Ak zvažujete kúpu titánových hodiniek, iste vás zaujímajú aj ich nedostatky. Aké čierne body si zapisuje titán?

Vyššia cena

Výroba titánu je v porovnaní s nehrdzavejúcou oceľou náročnejšia a tiež nákladnejšia. Hodinky z tohto jedinečného kovu sú preto zvyčajne drahšie, stále však široko dostupné.

Potreba špeciálnej úpravy proti poškriabaniu

Titán je síce pevnejší ako oceľ, no nevyznačuje sa takou vysokou tvrdosťou. Mäkší materiál je tak prirodzene náchylnejší na poškriabanie. Titánové hodinky preto potrebujú špeciálnu povrchovú úpravu, vďaka ktorej dosahujú aj želanú odolnosť voči poškriabaniu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.