- Švajčiarsko sa stalo hodinárskou veľmocou aj vďaka francúzskym hodinárom a dekrétu, ktorý zakazoval nosenie šperkov v Ženeve.
- Označenie švajčiarske hodinky nemusí znamenať, že hodinky boli kompletne vyrobené vo Švajčiarsku.
- Statusom švajčiarske hodinky sa chvália exkluzívne značky Rolex, Omega, TAG Heuer alebo IWC.
Vo svete hodinárstva neexistuje pojem, ktorý by rezonoval v ušiach širokej verejnosti viac. Švajčiarske hodinky sa dávno vymanili z okruhu hodinárskej terminológie a stali sa všeobecným symbolom presnosti. Označenie „Swiss made“ je medzinárodne akceptovanou značkou kvality, ktorá stojí na hodnotách overených históriou. Viete, aké podmienky musia hodinky splniť, aby získali status švajčiarskej kvality? Pozrime sa na počiatky švajčiarskeho hodinárstva a zistíme, ako švajčiarske hodinky dobili svet.
Obsah článku
História švajčiarskych hodiniek
Švajčiarsko je malá krajina posiata hlbokými modrými jazerami a impozantnými horami. Ako došlo k tomu, že tak malý štát ovládol svetový hodinársky priemysel?
Zrod švajčiarskej hodinárskej kvality
Prvými lídrami hodinárskeho priemyslu boli Francúzi a Holanďania. Po nich prišli Nemci s inováciou prenosných hodiniek. Výrazný zlom v histórii hodinárstva priniesla protestantská reformácia. Séria intenzívnych násilných náboženských revolúcií a vojen v Nemecku a vo Francúzsku nepriala ďalšiemu rozvoju hodinárstva v týchto krajinách.
Keďže Švajčiarsko má povesť stabilnej neutrálnej krajiny, mnohí francúzski hodinári utiekli pred násilím vo svojej vlasti práve do Ženevy. Prílev šikovných hodinárov z Francúzska podnietil rozvoj švajčiarskeho hodinárskeho priemyslu. Od 16. storočia si Ženeva začala budovať svoju povesť centra kvalifikovaného švajčiarskeho hodinárstva.
Hodinky ako náhrada šperku
Zaujímavou zhodou okolností bolo v období prílevu francúzskych hodinárov do Švajčiarska v Ženeve zakázané nosenie šperkov. Šikovní zlatníci a klenotníci, ktorí prišli o prácu, našli svoje uplatnenie práve v rozvíjajúcom sa hodinárstve. Kvalitné švajčiarske hodinky tak dostali punc luxusného módneho doplnku. Práve toto spojenie krásy s presnosťou stojí za zrodom slávneho švajčiarskeho hodinárstva. Odvtedy stáli švajčiarski hodinári v popredí mnohých významných objavov a inovácií.

Čo sú to švajčiarske hodinky?
Poviete si, také jednoduché. Veď švajčiarske hodinky sú predsa hodinky vyrobené vo Švajčiarsku. V skutočnosti to však nie je celkom pravda. Označenie Swiss made však v skutočnosti naznačuje, že hodinky spĺňajú určité štandardy v zmysle platnej švajčiarskej legislatívy o ochranných známkach. Pôvodná úprava zákona bola prijatá už v roku 1971. Aktuálne platí novela z roku 2017, ktorou sa podmienky na udelenie statusu Swiss made sprísnili.
Aké podmienky musia spĺňať švajčiarske hodinky?
- Minimálne 60 % súčiastok hodiniek bolo vyvinutých a vyrobených vo Švajčiarsku.
- Hodinky majú švajčiarsky strojček.
- Výrobca sídli vo Švajčiarsku.
- Konečné zhotovenie a kontrola hodiniek prebieha vo Švajčiarsku.
Aké podmienky musí spĺňať švajčiarsky strojček?
- Minimálne 60 % výrobných nákladov musí byť švajčiarskych.
- Strojček musí byť zhotovený a skontrolovaný vo Švajčiarsku.

Značky, ktoré sa pýšia statusom švajčiarske hodinky
Švajčiarsko si zachováva svoju neochvejnú dominanciu na trhu s hodinkami najmä v luxusnom sektore. Iste vám nie sú cudzie značky ako Rolex, Chopard, TAG Heuer, Omega alebo IWC. Pod označením Swiss made však nájdete aj cenovo dostupnejšie švajčiarske hodinky. V mnohých prípadoch sú akýmsi vstupným bodom užívateľov do sveta švajčiarskej kvality, vedú k vzbudeniu nadšenia a následne aj k investícii do drahšieho modelu.
Švajčiarske hodinky prechádzajú prísnymi kontrolami, aby mohli byť kvalifikované ako Swiss made. Svojim nositeľom tak sľubujú vysokú kvalitu remeselného spracovania, vynikajúci výkon a dlhú životnosť.