Ako vybrať hodinky pre dôchodcu

Poradíme vám s výberom správnych hodiniek pre dôchodcu
Zdieľaj
LinkedIn

Generácia, ktorá sa pri otázke „koľko je hodín?“ ešte vždy pozrie na zápästie a nie na obrazovku smartfónu, je veľkým šťastím súčasnej modernej doby. Zatiaľ čo pre väčšinu mladých ľudí predstavujú hodinky viac štýlový doplnok ako praktického pomocníka, mnohí dôchodcovia si svoj deň bez presného času na zápästí nedokážu predstaviť. Problém nastáva, keď obľúbený starý model dosluhuje a je čas poobzerať sa po nových hodinkách. Aké parametre by mali spĺňať hodinky pre dôchodcu? Na čo sa oplatí zamerať pri nákupe a s ktorými modernými funkciami si dôchodcovia najlepšie rozumejú?

Obsah článku

Najdôležitejší parameter: hodinky pre dôchodcu musia byť dobre čitateľné

S pribúdajúcim vekom ostrosť zraku prirodzene klesá. Väčšina seniorov trpí ďalekozrakosťou a odčítanie času z neprehľadného ciferníka môže byť pre nich problematické. Ktoré vlastnosti hodiniek zabezpečia ich dobrú čitateľnosť aj pre osoby so slabším zrakom?

Hodinky pre dôchodcu by mali mať výraznejší ciferník

Väčšie puzdro a ciferník

Ak vyberáte hodinky pre dôchodcu, rozhodne sa zamerajte na modely s výrazným puzdrom. V prípade pánskych hodiniek vám odporúčame minimálne priemer 40 mm. Dámske modely si pýtajú viac jemnosti a útlejšie puzdro, ideálne v rozmere 33 až 35 mm. S masívnejším puzdrom sa prirodzene spájajú aj väčšie indexy.

Prehľadný ciferník

V tomto prípade platí staré známe – menej je viac. Moderné hodinky sa pýšia komplikovanými, niekedy až predimenzovanými ciferníkmi s množstvom ukazovateľov, s okienkami, subciferníkmi a otočnými lunetami. Klasické hodinky pre dôchodcov si vystačia s jednoduchým analógovým ciferníkom a dátumovým okienkom. Najjednoduchšiu čitateľnosť poskytujú arabské číslice.

Kontrastné farby

Zlatá na čiernej pôsobí elegantne, ale jej čitateľnosť je nízka. A keďže seniori nehľadajú šmrnc elegancie, ale praktickú funkčnosť, odporúčame vám zo širokej ponuky produktov vyberať ciferníky v kontrastných farbách. Ideálnym riešením sú čierne číslice na bielom podklade alebo jasné strieborné indexy na čiernom, prípadne tmavomodrom pozadí. Extravagantným farebným kombináciám sa vyhýbajte.

Luminiscencia a podsvietenie

Ručičky a indexy s luminiscenčnou vrstvou zabezpečia lepšiu čitateľnosť hlavne pri zhoršenej viditeľnosti. Mnohým seniorom pomáha podsvietene odčítať čas aj pri bežnom dennom svetle. Keďže však zvyšuje spotrebu batérie, odporúčame vám jeho potrebu citlivo zvážiť.

Vodotesné puzdro

Možno si poviete, že dôchodcovia sa už nepotápajú a mnohí nechodia ani plávať. Vodotesnosť je napriek tomu pri výbere hodiniek pre starých rodičov mimoriadne dôležitá. Najmä ak zvyknú byť mierne roztržití alebo im už pamäť stopercentne neslúži, čo nie je žiadna hanba. Často sa stane, že starší ľudia vojdú do sprchy alebo do vane aj s hodinkami. V tomto prípade im bude stačiť vodotesnosť na úrovni 100 m a hodinky si spoľahlivo zachovajú svoju funkčnosť.

Odolný a hypoalergénny náramok

Aj keď niektorí seniori iste uprednostnia klasický kožený remienok, ako ideálne riešenie pre hodinky starších ľudí sa javí kovový náramok. Odporúčame pritom chirurgickú oceľ alebo titán, ktoré sú hypoalergénne a mimoriadne odolné.

Jednoduché ovládanie

Okrem toho, že väčšina seniorov sa nekamaráti s komplikovanými technológiami, treba pamätať aj na to, že ich prsty už nie sú natoľko jemné a zručné ako za mladých čias. Na mieste je preto jednoduchá masívnejšia korunka.

Smart hodinky sa môžu stať skvelým každodenným spoločníkom pre dôchodcu

Smart hodinky pre dôchodcov

Nie všetci seniori lámu nad inteligentnými technológiami palicu. Mnohí so záujmom sledujú technologický pokrok a múdre funkcie ich prekvapia i potešia. Napriek tomu by ste mali byť pri výbere smart hodiniek pre dôchodcu opatrnejší. Hľadajte jednoduchšie rozhranie, vysokú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú pre starších ľudí prakticky využiteľné. Patrí sem:

  • lokalizácia polohy,
  • SOS tlačidlo,
  • monitoring zdravia,
  • monitoring fyzickej aktivity.

Jednoduchá, praktická rada na záver: Vyberte hodinky pre dôchodcu, ktoré bude každý senior nosiť s radosťou a bez starostí. Niektorí starší ľudia sa dokážu vysporiadať s modernými funkciami alebo s trendovým dizajnom lepšie, iní dávajú prednosť nadčasovej klasike. Ak ich preferenciám nevyhoviete, skončia aj tie najkvalitnejšie hodinky v zásuvke nočného stolíka.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.