Na akom mechanizme tikajú: Pohon hodiniek v kocke

Vysvetlíme vám ako funguje pohon hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinárstvo je remeslom aj umením. Výrobcovia venujú starostlivú pozornosť každému komponentu hodiniek, pretože každý jeden prvok zohráva dôležitú úlohu v ich funkčnosti. Vnútorný aparát fungovania na prvý pohľad jednoduchého zariadenia je neuveriteľne zložitý. Hodinky pritom môžu byť poháňané rôznymi mechanizmami známymi aj ako hodinové strojčeky. Každý z nich používa na pohon hodiniek inú technológiu. Na akom mechanizme tikajú tie vaše?

Obsah článku

Najpoužívanejšie strojčeky

Tri základné typy hodinového strojčekamechanický, automatický a quartzový. Boli vynájdené v poradí, v akom sú uvedené. Najstaršie náramkové hodinky boli poháňané mechanickým strojčekom. Krátko na to bol na trh privedený automatický pohon hodiniek a koncom 60. rokov minulého storočia ponúkol užívateľom japonský výrobca Seiko prvé quartzové hodinky.

Mechanický pohon

Mechanické hodinky sú dodnes považované za pravé hodinárske umenie. Ich strojček tvorí zložitý mechanizmus vzájomne prepojených ozubených koliesok, ktoré sa otáčajú presnou rýchlosťou, aby hodinky tikali v správnom tempe. Aby ste mechanické hodinky udržali v chode, musíte ich ručne naťahovať pomocou korunky. Takto vytvorená hybnosť sa uchováva v hlavnej pružine, ktorá je spojená s ozubenými kolieskami. Uvoľňuje sa v presných intervaloch, regulovaných krokovým kolieskom a zotrvačníkom alebo oscilátorom. Ten rozhoduje o tom, kedy sa môže posunúť celý ozubený systém a s ním aj ručičky hodiniek.

Automatický pohon hodiniek patrí medzi tie najkvalitnejšie

Automatický pohon

Automatický strojček sa na trhu objavil už koncom 18. storočia. Jeho technológia je podobná ako v prípade mechanických hodiniek. Rozdiel je ten, že automatické hodinky si nevyžadujú manuálne naťahovanie korunkou. Hovorí sa im aj samonaťahovacie, pretože využívajú energiu z pohybov zápästia nositeľa. Tá rozhýbe rotorové oscilačné závažie, ktoré sa otáča a ukladá hnaciu silu do hlavnej pružiny hodiniek. Väčšina automatických hodiniek tiež disponuje korunkou, vďaka ktorej je možné ich aj manuálne natiahnuť. Pokiaľ však hodinky nosíte po celý deň, energia spoľahlivo vydrží aj na nočný chod.

Pohon hodiniek prostredníctvom batérie (Quartz) je jeden z najpoužívanejších

Quartzový pohon

Quartzový strojček je najjednoduchším a najpohodlnejším mechanizmom na pohon hodiniek. Spolieha sa na batériu, čím sa eliminuje potreba akejkoľvek údržby zo strany nositeľa. Batéria v quartzových hodinkách generuje elektrický prúd, ktorý vytvára vibrácie v kúsku kremeňa. Ten vibruje špecifickou frekvenciou, vďaka ktorej je tikanie hodiniek maximálne presné.

Zaujímavé porovnanie: Bežné quartzové hodinky vykazujú priemernú dennú odchýlku približne pol sekundy, pričom u mechanických hodiniek je to až 15 sekúnd denne.

Ekologický pohon hodiniek

Spoľahlivé, presné a šetrné k životnému prostrediu. To je trio atribútov, ktoré sa väčšina vývojárov v oblasti hodinárstva snaží v rôznom pomere pretaviť do svojich výrobkov. Ako sa zvyšuje uvedomelosť populácie v oblasti ekológie, tak sa zvyšuje aj popularita ekologických riešení.

Solárny pohon

Jedným z efektívnych riešení, ako znížiť dopad likvidácie batérií na životné prostredie, je využitie slnečnej energie. Solárne hodinky sa dostali na trh už v 70. rokoch minulého storočia, keď výrobca Citizen vyvinul svoj prvý solárny pohon Citizen Eco-Drive. Hodinky Citizen boli inšpiráciou pre mnohé ďalšie značky, ktoré krátko na to zahrnuli do svojich kolekcií vydarené solárne modely. Medzi inými aj Seiko alebo Casio.

Solárne hodinky majú pod ciferníkom umiestnený solárny panel, ktorý zhromažďuje energiu svetla a premieňa ju na elektrický náboj. Takto získaná energia sa ukladá do dobíjacieho článku a slúži pre pohon hodiniek. Vďaka akumulovanej hnacej sile fungujú hodinky, samozrejme, aj v tme.  Okrem solárnej energie dokážu využiť aj energiu umelého svetla. Samotný strojček je podobný quartzovému mechanizmu a vyznačuje sa vysokou presnosťou.

Ktorý pohon hodiniek je ten najlepší? Výber závisí od vašich preferencií. Mechanické hodinky sú doslova fascinujúcimi umeleckými dielami, ale vyžadujú si najviac údržby a pozornosti nositeľa. Solídnu rovnováhu tradície a inovácie ponúkajú automatické hodinky. Najjednoduchšiu údržbu a vysokú presnosť zas quartzové strojčeky. Riešením pre nositeľov s vysokým zmyslom pre ekológiu sú solárne modely.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.