Stručná história hodiniek: Prvé hodinky aj prelomové inovácie

Poznáte históriu hodiniek?
Zdieľaj
LinkedIn

Snaha zmerať čas je stará ako ľudstvo samo. Už starí Egypťania pred 5 000 rokmi používali slnečné hodiny. Naši predkovia sa snažili vyjadriť časové jednotky pomocou horenia sviečky, tiaže vody, piesku, rôznych závaží či pohybu kyvadiel. História hodiniek tak ako ich poznáme dnes sa však začala písať až v 16. storočí nášho letopočtu. Aký je príbeh moderného merania času a komu vďačíme za náramkové hodinky, ktoré si dnes už automaticky zapíname na zápästia?

Obsah článku

Prvé hodinky: Kedy sa začala písať história hodiniek?

Moderné hodinky majú svoje korene v mechanických hodinách. Vreckové a náramkové hodinky ich nasledovali až o stáročia neskôr.

Prvé mechanické hodiny

Prvé mechanické hodiny vôbec boli vyrobené v roku 1275 v Anglicku. Vyznačovali sa jednoduchým mechanizmom, ktorý pripomínal ten dnešný. Neboli však vybavené ručičkami ani ciferníkom. Tieto hodiny v skutočnosti neukazovali čas, ale sledovali ho a každú hodinu hlasno odbíjali. Používali sa v kaštieľoch a v mestách, aby obyvateľom pomohli orientovať sa v čase.

Prvé vreckové hodiny

Vynález hodín v ich súčasnej podobe sa pripisuje nemeckému hodinárovi Petrovi Heneleinovi a datuje sa do roku 1510. Hoci boli jeho hodinky označované ako vreckové, v skutočnosti sa do vrecka nezmestili a nosili sa na krku. Niektorí historici tento počin spochybňujú a tvrdia, že história hodiniek sa začala písať až v roku 1574, kedy mal zostrojiť prvé vreckové hodinky z bronzu neznámy majster.

Vreckové hodinky (pocket watch) sa v minulosti tešili obrovskej obľube

Prvé náramkové hodinky

Ani v zrode náramkových hodiniek sa historici nezhodujú. Niektorí tvrdia, že prvé hodinky zapol na zápästie Robert Dudley kráľovne Alžbete I. v roku 1571. Na tento kúsok histórie sa však často zabúda a mnohí označujú za prvú majiteľku náramkových hodiniek neapolskú kráľovnú, Napoleonovu sestru, Caroline Murat. V roku 1817 ich pre ňu vyrobil Abraham-Louis Breguet. Značka Breguet dnes vyrába luxusné švajčiarske hodinky.

Inovácie, ktoré sa zapísali do histórie

Rozmach náramkových hodiniek nebol taký rýchly ako by sme očakávali. Hodinky pre mužov sa vyrábali ako vreckové až do začiatku 20. storočia a primárne miesto náramkových hodiniek bolo v dámskom šatníku. Celé storočia slúžili ako luxusný módny doplnok.

Pilotky ako prvé pánske náramkové hodinky

Pánske náramkové hodinky našli svoje primárne uplatnenie v leteckom priemysle. Bolo to v roku 1904, keď Alberto Santos Dumont vyjadril želanie, aby mohol pri lietaní používať obe ruky a súčasne kontrolovať čas. Splnil mu ho Cartier, keď vyrobil slávne Cartier Santos – prvé pilotky a súčasne prvé pánske náramkové hodinky na svete.

Vodotesné hodinky

Prvé vodotesné puzdro v histórii – Oyster – predstavil hodinársky majster Rolex už v roku 1926. Aby svoj vynález spropagovali, prvými vodotesnými hodinkami vybavili plavkyňu Mercedes Gleitze, ktorá sa pokúsila preplávať Lamanšský prieliv. Jej pokus o rekord zlyhal, ale hodinky prežili bez ujmy.

Quartzové hodinky

Prvé hodinky s technológiou quartz vznikli v 30. rokoch 20. storočia. Pre potreby bežného trhu však boli veľké a drahé. Na pultoch obchodov sa prvé quartzové hodinky objavili v roku 1969 a pochádzali z dielne značky Seiko.

Titánové hodinky

Titán ako materiál budúcnosti sa na hodinárskom trhu objavil v roku 1970 pod taktovkou japonského výrobcu Citizen. Krátko na to začali titánové puzdrá a náramky používať aj ďalšie značky svetového mena ako Festina, Tissot alebo Casio.

Solárne hodinky

Autorstvo prvých hodiniek so solárnym ekologickým pohonom sa pripisuje americkému vynálezcovi Rogerovi Riehlovi, ktorý svoj futuristický model priviedol na trh v 70. rokoch 20. storočia. Onedlho na neho nadviazala spoločnosť Citizen so svojím solárnym pohonom Eco-Drive.

Najpredávanejšie pánske hodinky:

Prvé solárne hodinky od značky Citizen

Inteligentné hodinky

Nešlo ešte o inteligentné hodinky v dnešnom zmysle slova, ale výrobca Casio už v roku 1983 predstavil akéhosi digitálneho asistenta vtesnaného do hodiniek. Išlo o kolekciu Databank, ktorej modely disponovali vlastnou integrovanou pamäťou. V tom istom roku prišla so svojimi prvými inteligentnými hodinkami na trh aj značka Seiko. Modely série Seiko Data-2000 mali dokonca dve interné pamäte, do ktorých bolo možné ukladať telefónne čísla či poznámky. Dodávané boli s externou klávesnicou. Prvé komerčne predávané hodinky na svete, pomocou ktorých bolo možné telefonovať, priviedla na trh v roku 1999 spoločnosť Samsung.

Ak novodobá história hodiniek znamená rozvoj inteligentných technológií, taktovku v ruke drží od roku 2015 značka Apple, ktorá svojím predajom pokoruje svetový hodinársky priemysel. Klasické hodinky však naďalej ostávajú symbolom kvalitnej remeselnej práce, elegancie a spoločenského statusu.

Najpredávanejšie dámske hodinky:

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.