Quartz hodinky: Poznáte ich históriu?

Batériový (Quartz) pohon hodiniek patrí vo svete hodiniek k tým najbežnejším
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

V prvej polovici 20. storočia si ľudia niečo také nevedeli ani len predstaviť. No v roku 1969 sa nepredstaviteľné stalo skutočnosťou. Svetu boli vôbec po prvý raz predstavené quartz hodinky. Poznáte ich históriu? A okrem toho, viete čo sú vlastne quartzové hodinky zač? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo sú to quartz hodinky?

Krátko, jednoducho a výstižne – quartz hodinky sú hodinky poháňané batériou. Sú teda akýmsi náprotivkom mechanických hodiniek, oproti ktorým dokážu merať čas oveľa presnejšie – s podstatne menšou odchýlkou.

Quartz hodinky sú poháňané batériou

Ako fungujú quartz hodinky?

V útrobách quartzových strojčekov sa nachádza oscilátor založený na pravidelnom a stabilnom kmitaní kremeňa. Práve spomínaný oscilátor má za úlohu zabezpečovať presnosť quartzových hodiniek. Kmitá totiž v mnohonásobne vyššej frekvencii ako strojčeky mechanických hodiniek.

Náš tip na pánske hodinky quartz: Casio Edifice EFV-550P-1AVUEF

Quartz hodinky – história

Za históriou quartzových hodiniek sa musíme vydať ešte do 20. storočia. S ich nápadom prišla ako úplne prvá švajčiarska značka Longines. Zrealizovať sa ich však podarilo až priekopníckej spoločnosti Seiko, ktorá je veľmi dobre známa vynálezmi a inováciami vo svete hodiniek.

Prvé Quartz hodinky na svete
Zdroj: https://www.seikowatches.com/

1969 – prvé quartz hodinky

Prvé hodinky quartz niesli názov Seiko Astron. V hodinárskom priemysle vyvolali doslova revolúciu. Nie nadarmo sa obdobie, ktoré započalo s ich predstavením, označuje ako quartzová kríza. Hodinky poháňané batériou boli totiž v porovnaní s tradičnými mechanickými nielenže podstatne lacnejšie, ale ešte k tomu odolnejšie a presnejšie. Odchýlka hodiniek Seiko Astron bola len 0,2 sekundy za deň, čomu mechanické modely skutočne nedokázali konkurovať. No a keď sa k tomu pridala spomínaná nízka cena quartz hodiniek, švajčiarske hodinárske značky mali zarobené na poriadny problém.

Ten sa odzrkadlil v aktivite značky Seiko na trhu. Rok od predstavenia revolučného vynálezu totiž spoločnosť Seiko vyviezla do zahraničia viac ako 10 miliónov quartzových hodiniek. A to malo pre niektorých vtedajších výrobcov existenčné následky. Zaujímavosťou je, že dopyt po batériových hodinkách neutíchal ani postupom času. Keďže boli v porovnaní s tými mechanickými lacnejšie, odolnejšie aj presnejšie, široká verejnosť nemala dôvody nekupovať ich. A tak ich spoločnosť Seiko v roku 1985 vyviezla do sveta až okolo 125 miliónov.

Náš tip na dámske hodinky quartz: Festina Mademoiselle 16719/1

Náš tip na spoľahlivé Quartz hodinky - Festina 16719/1

To najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť o quartz hodinkách

Vnímanie quartzových hodiniek širokou verejnosťou je často mylné. Preto pridávame v nasledujúcich riadkoch odpovede na často kladené otázky týkajúce sa spomínaných batériových hodiniek.

Čo znamená nápis quartz na hodinkách?

Nápis quartz na hodinkách znamená spôsob pohonu hodiniek. Konkrétne v tomto prípade ide o hodinky poháňané batériou.

Je quartz značka hodiniek?

Nie, quartz nie je značka hodiniek. Mnohí ľudia si to síce myslia, ale quartz je výlučne označením spôsobu pohonu hodiniek. Tieto mylné predstavy majú do istej miery na svedomí aj výrobcovia lacných neznačkových hodiniek, ktorí na ciferníky svojich modelov vo veľkom umiestňujú názov QUARTZ. V mnohých ľuďoch to tak živí predstavy o tom, že quartz je značka hodiniek.

Sú quartz hodinky drahé?

Samozrejme, medzi quartz hodinkami nájdete aj drahé, resp. drahšie, kúsky. V porovnaní s mechanickými hodinkami však bývajú spravidla lacnejšie.

Potrebujú quartz hodinky batériu?

Keďže quartz hodinky predstavujú batériou poháňané hodinky, tak prirodzene na svoj chod potrebujú batériu.

Majú quartzové hodinky nejaké nevýhody?

Nevýhody by sme na quartzových hodinkách hľadali len veľmi ťažko. Azda jedinou nevýhodou batériových hodiniek je samotná batéria, ktorá si časom vyžaduje výmenu rukami odborníka. A okrem toho, na rozdiel od mechanických hodiniek nemajú quartz hodinky až taký zberateľský potenciál.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.