Mechanické hodinky vs. automatické hodinky: Poznáte rozdiel?

Prezradíme vám, ako fungujú mechanické hodinky
Zdieľaj
LinkedIn

V dobe moderných quartzových hodiniek sa čoraz viac zabúda na hodinársku klasiku v podobe naťahovacích strojčekov. Každý, kto mal tú česť zažiť ich eleganciu, šarm a noblesu, by vám dozaista potvrdil, že majú skutočne jedinečného ducha. Existujú však dva typy – ručne naťahované strojčeky a automaticky naťahované strojčeky. Zatiaľ čo jedny poháňajú mechanické hodinky, tie druhé sa starajú o chod automatických hodiniek. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Obsah článku

Mechanické hodinky

Keď sme hneď v úvode spomínali eleganciu, šarm a noblesu, narážali sme najmä na mechanické hodinky poháňané ručne naťahovanými strojčekmi. Medzi pravými milovníkmi tradičných hodiniek majú neotrasiteľne silnú pozíciu. Na to, aby ste ich dokázali skutočne oceniť, musíte chápať princíp ich fungovania. Samozrejme, nemusí sa z vás automaticky stať odborník na hodinársky slovník. Na začiatok bohato postačí, keď si osvojíte niečo z ich základov. Keď sa tak stane, mechanické hodinky vás s veľkou pravdepodobnosťou chytia za srdce.

Takže, čo sa týka ručného naťahovania, máme na mysli presne také naťahovanie, aké ste možno kedysi vídali u vašich starých rodičov. Ako je ale možné, že otáčaním korunky dokázali nastaviť mechanické hodinky tak, aby ukazovali presný čas? Môže za to súbor množstva maličkých súčiastok, ktoré v neskoršom vývoji náramkových hodiniek začali nahrádzať quartzové batérie.

Každopádne, jednu z najpodstatnejších a najhlavnejších úloh spomedzi všetkých súčiastok mechanických hodiniek zohráva takzvaná pružina, ktorej rozvíjaním sa po natiahnutí na pérovník vytvára energia na chod hodiniek.

Tip na článok: 20 najlepších mechanických hodiniek roka 2021

Mechanické hodinky a ich oprava

Automatické hodinky

Automatické hodinky, inak nazývané aj hodinky s automatickým náťahom, fungujú na nemenej zložitom princípe. V ich prípade však nie je nutné ručné naťahovanie otáčaním korunky. A práve to je hlavný rozdiel medzi nimi a mechanickými hodinkami. Zatiaľ čo mechanické hodinky by nedokázali bez pravidelného naťahovania správne fungovať, tie automatické si vystačia s pohybmi svojho nositeľa.

Zložité časti automatických hodiniek, ktoré sú usporiadané podľa systematickej schémy, pracujú kvôli jednému spoločnému cieľu. Ozubené kolieska, hnacie pružiny a aj ďalšie dôležité komponenty sa snažia, aby ručičky vykonávali regulovaný pohyb.

Laicky by sa to dalo vysvetliť nasledovne: Automatické hodinky sa naťahujú automaticky – vďaka každodennému pohybu svojho nositeľa. Takto vytváraná energia sa následne sústreďuje v hnacom motore, aby mohla rozhýbať rotor a ďalšie podstatné mechanizmy.

Slovo na záver

Automatické aj mechanické hodinky sú v súčasnosti mierne odsúvané do úzadia. Môže za to najmä moderná doba, rýchly životný štýl a cenová dostupnosť quartzových hodiniek. Keď sa nad tým však hlbšie zamyslíte, systém pohonu naťahovacích hodiniek, hlavne tých mechanických, je natoľko jedinečný, že môže byť nesmrteľným.

Myslíme si, že aj v budúcnosti sa stále nájdu takí hodinkoví milovníci, ktorí podľahnú zaľúbeniu v ručne naťahovaných strojčekoch – spomalia, ocenia hodinárske remeslo a vychutnajú si daný moment. O čosi jednoduchšie to asi budú mať automatické hodinky. Môžu ťažiť nielen z eko trendu v zmysle odbúravania batérií, ako aj mechanické hodinky, ale taktiež z neustále sa zrýchľujúceho životného štýlu. Ich chodu sa totižto nemusí venovať žiadny čas.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.