Hodinky Tissot: Príbeh švajčiarskej značky

Poznáte históriu a príbeh značky Tissot?
Zdieľaj
LinkedIn

Značka s puncom švajčiarskej kvality a spoľahlivosti. Inovácie postavené na dlhoročnej tradícii. Hodinky predávané vo viac ako 160 krajinách sveta. To je podpis, za ktorým si stojí Tissot už od polovice 19. storočia. Vysoká kvalita značky bola opakovane uznaná aj vo svete športu. Tissot bol vymenovaný za oficiálneho časomerača a partnera NBA, Tour de France, MotoGPTM, majstrovstiev sveta v šerme či v ľadovom hokeji a mnohých ďalších športových podujatí. Aký príbeh skrývajú hodinky Tissot, ktoré sú dnes považované za vstupnú bránu k švajčiarskej kvalite?

Obsah článku

Zakladatelia značky Tissot

Zrod značky: Magická 1853-ka

Ak ste sa niekedy bližšie prizreli ciferníku Tissot, pravdepodobne vám neušlo logo „Tissot 1853“. A práve vtedy sa to všetko začalo…

V roku 1853 spojili svoje sily zlatník Charles-Félicien Tissot a jeho syn, hodinár Charles-Émile. A založili dielňu Chs Tissot & Fils. Stalo sa tak v Le Locle vo Švajčiarsku. Katalóg Tissot vtedy obsahoval ponuku vreckových a retiazkových hodiniek väčšinou v zlatom puzdre s bohatým zdobením. Kvalita značky bola už vtedy široko uznávaná a hodinky Tissot si získali rady priaznivcov na medzinárodných výstavách a chronometrických súťažiach. Export do Spojených štátov a do Ruska sa začal ešte v priebehu 50. rokov. Švajčiarske hodinky Tissot sa dokonca dostali na ruský cársky dvor.

Náramkové hodinky a dámske kolekcie Tissot

V roku 1907 nechal Tissot postaviť veľkú továreň v Le Locle a začal so sériovou výrobou kvalitných hodiniek. Prvé dámske hodinky Tissot uzreli svetlo trhu v 10. rokoch 20. storočia. Išlo o luxusné zlaté a platinové náramkové modely vykladané diamantmi. Krátko na to dostali aj pánske hodinky Tissot do výbavy praktické remienky. Stalo sa tak ešte medzi dvomi svetovými vojnami, čím značka predbehla hodinárske trendy.

Úspechy a míľniky prvej polovice 20. storočia

V roku 1930 spojil Tissot svoje sily s Omegou, aby sa navzájom posilnili a ponúkli svojim zákazníkom komplexnú škálu švajčiarskych hodiniek. Tento nový subjekt bol prvým švajčiarskym hodinárskym združením v histórii.

O tri roky neskôr spustil Tissot inovatívny marketingový plán, ktorý obsahoval mnohé pokrokové riešenia pre nasledujúce desaťročia. Popri reklamných kampaniach a bezplatnej distribúcii katalógov maloobchodu začal Tissot svoje hodinky diferencovať. Najmä dámske kolekcie boli mimoriadne pestré. Hodinky Tissot s koženými remienkami boli určené na fyzickú aktivitu, modely s elegantnými náramkami sa hodili na formálne príležitosti a zlaté náramky boli vhodné k večerným róbam. Pánska klientela sa v tom čase už tešila z chronografov a automatických hodiniek.

Ikonické modely

Krátko po fúzii s Omegou uviedla značka na trh svoj revolučný model – Tissot Antimagnétique – prvé antimagnetické hodinky na svete.

V 50. rokoch 20. storočia priniesol Tissot hodinárskemu svetu ďalšie ikonické hodinky. Pod označením Tissot Navigator sa objavili prvé sériovo vyrábané hodinky s 24 časovými pásmami.

100 rokov na trhu a ďalšie inovácie

V roku 1953 oslávili hodinky Tissot svoju storočnicu. Značka však neustrnula vo svojej bohatej hodinárskej histórii a prichádzala s ďalšími pokrokovými riešeniami. V 60. a 70. rokoch to boli prvé kolekcie pre tínedžerov, ktoré obsahovali mimoriadne originálne modely. Značka si tiež otvorila dvere k novým, v hodinárstve málo používaným, syntetickým materiálom, čo jej umožnilo produkciu farebných a zábavných hodiniek.

Ikonické modely

V roku 1971 uviedol výrobca na trh model Tissot Astrolon, známy aj ako IDEA 2001. Boli to prvé plastové mechanické hodinky na svete.

V 80. rokoch zaujala značka hodinkami Tissot RockWatch vyrobenými z alpskej žuly. O rok neskôr prišla inovácia v podobe duálneho – analógového aj digitálneho zobrazovania času. Takúto výbavu dostali hodinky Tissot RockWatch Two Timer.

Krátko na to prišli na trh jedinečné perlové hodinky, Tissot Pearl Watch, a drevené hodinky, Tissot Wood Warch.

Hodinky Tissot na prelome tisícročí

Koncom 90. rokov dominovali v ponuke značky Tissot dámske a športové hodinky s čoraz vyspelejšími funkciami. V tomto období sa spoločnosť tiež stala oficiálnym časomeračom viacerých športových podujatí. Za všetky spomeňme aspoň MS v ľadovom hokeji či MS v cyklistike.

Hodinky Tissot T-Touch z roku 1999

Ikonické modely

Ikonou prelomu milénií boli hodinky Tissot T-Touch z roku 1999. Išlo o prvé dotykové hodinky na svete a spoločnosť Tissot ich vytvorila ako šikovnú reakciu na mimoriadny potenciál dotykových obrazoviek v digitálnom svete.

Ďalšou svetovou novinkou z dielne Tissot bol model T-Touch Expert Solar poháňaný solárnou energiou. Svetlo trhu uzrel v roku 2014.

Značka Tissot sa do dnešných dní drží svojho kréda „Inovácie postavené na tradícii“. Dôkazom toho je aj mimoriadne populárna kolekcia Tissot Heritage. Nájdete v nej hodinky Tissot vo vintage dizajne inšpirované významnými ikonami z rokov minulých. Tissot je právom hrdý na svoj príbeh.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.